کد خبر: ۶۲۵۵۶
تعداد نظرات: ۲۵ نظر
تشکیک در گزارشات مستند سازمان دامپزشکی کشور:
«دکتر اسماعیل کهرم» افزود: بوتولیسم در قوطی کنسروهای ماهی یا گوشتی که ۴-۵ سال مانده باشد به وجود می‌آید، نه در تالاب ...

حکیم مهر: سال گذشته دی ماه بود که چیزی حدود 40 هزار پرنده در میانکاله تلف شدند. فقط در عرض 8 روز گذشته اما دو هزار و 202 پرنده در تالاب میانکاله و خلیج گرگان تلف شدند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از رکنا، اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران هفته گذشته با مشکوک خواندن تلفات پرندگان مهاجر، طی اطلاعیه ای اعلام کرد که برای جلوگیری از انتشار بیماری و مدیریت و کنترل منطقه ممنوعیت هایی را اعمال کرده است. این اطلاعیه از افزایش بیش از ۱۵۰ درصدی تلفات پرندگان مهاجر نیز خبر داده است.

«دکتر سید بهمن نقیبی» معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی نه تنها سال گذشته بلکه امسال نیز رسما اعلام کرد: «این مرگ و میرها به دلیل وجود سم بوتولیسم رخ داده است.»

«دکتر اسماعیل کهرم» فعال محیط زیست و پرنده شناس اما در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا این موضوع را رد کرده و تاکید کرد: اگر یک نفر از سردرد رنج می برد و به پزشک مراجعه کند آیا داروی غضروف سازی به او بدهند آیا دردش خوب می شود؟

بوتولیسم در تالاب به وجود نمی آید

وی با بیان این که اشکال کار این است که علت مرگ و میر پرندگان بوتولیسم نیست، افزود: بوتولیسم در قوطی کنسروهای ماهی یا گوشتی که 4-5 سال مانده باشد به وجود می آید نه در تالاب. بوتولیسیم در جاهای تنگ و تاریک تشکیل می شود و غیرهوازی است. جایی تشکیل می شود که هوا نباشد، چطور ممکن است در تالاب تشکیل می شود؟

اسماعیل کهرم تاکید کرد: 252 تالاب در ایران وجود دارد. چطور فقط در میانکاله بوتولیسیم ایجاد شده و پرنده ها مرده اند؟ این سمی است که زارع، صیاد، شکارچی و دامدار در تالاب می ریزد.

نباید شمال میانکاله استخر پرورش ماهی باشد

این فعال محیط زیست و پرنده شناس گفت: این منطقه حفاظت شده نیست بلکه بالاتر منطقه حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش است. پناهگاه حیات وحش یک درجه پایین تر از پارک ملی است. نباید در آن دامدار و کشاورز باشد. سازمان حفاظت محیط زیست این زمین های کشاورزی را قبل از انقلاب خریداری کرده بود. بعد از آن هجوم بردند و در زمین های غصبی کشاورزی می کنند. در این زمین ها نه باید شکارچی، نه صیاد، زارع و دامدار باشد. استخرهای استخر پرورش ماهی در شمال میانکاله است در حالی که نباید آنجا باشد.

تالاب چگونه مسموم می شود؟

اسماعیل کهرم در تشریح این که برخی از این گروه های ذینفع برای انتقام گیری در تالاب سم می ریزند، تاکید کرد: شکاربان تور یک صیاد را توقیف می کند که 700هزار تومان است و برای اون پرونده می سازد. آن صیادی که تور یا وسیله معاش خود را از دست داده فکر می کند که از محیط زیست انتقام بگیرد. سم می خرد و شب در تالاب می ریزد. برخی می گویند بوتولیسم است تا مشکل را گردن طبیعت بیندازند.

میانکاله با 5 نفر محافظت می شود

وی در پاسخ به این سوال که این چه حفاظتی است از میانکاله می شود؟ گفت: 5 محیط بان از 168 هزار هکتار محافظت می کنند. مناطق میانکاله با 5نفر محافظت می شود؟ برای محافظت از میانکاله بودجه نمی کنند. میانکاله 50 محیط بان می خواهد. تمام منتفعان که از آن برداشت می کنند باید از میانکاله بیرون بروند. طبق قانون در پناهگاه حیات وحش نباید صیاد، شکارچی، کشاورز، دامدار و استخر پرورش ماهی باشد. هر کدام از این گروه که سر سفره میانکاله نشسته اند ممکن است اقدام به مسمومیت تالاب کنند. محیط زیست با داشتن اسلحه و بی سیم در مقابل همه آنها را می ایستد تا قانون را پیاده کنند. اما پیاده کردن قانون به تریج قبای این منتفعان برمی خورد و به انتقام گیری دست می زنند. مسئله این است که این 5 دسته با هم متحد هستند و محیط بان تک افتاده اند و در مقابل آنها می ایستند.

 
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۲۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۳
دکتر امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
4
4
احتمالا ایشون برای مصاحبه، سریع بوتولیسم را تو مطالب سایت ها و یا کتابی جستجو کردن و دیدند تو خلاصه نوشته "کنسرو" ...
در صورتی که چهره های مختلف این موضوع مخصوصا رشد در لاشه های مانده و ... به چشمشون نخورده!
پس بهتره هر کس در حوزه تخصصی خودش اظهار نظر بفرماید نه الزاما در حوزه کاری خودش! هر کس در محیط زیست تشریف داد الزاما به همه امور حیات وحش آشنایی ندارد و این طبیعی است. مثلا بنده در دامپزشکی کار میکنم و روزانه با دارو و واکسن سر و کار دارم ولی شاید با همه امور تخصصی واکسن سازی و داروسازی آشنایی نداشته باشم و نتونم نظر تخصصی بدهم....
پاسخ ها
کارشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
یک دامپزشک طیور با اشاره به وجود ضایعات پاتولوژیک در لاشه پرندگان میانکاله معتقد است، عامل مرگ و میر این پرندگان نمی‌تواند مسمومیت بوتولیسم باشد؛ این در حالی است که معاون اداره کل محیط زیست مازندران از ممنوعیت اعلام عامل این تلفات سخن می‌گوید.
به گزارش خبرنگار محیط زیست خبرگزاری تسنیم؛ مسئولان سازمان دامپزشکی علت تلفات بیش از 14 هزار پرنده در تالاب میانکاله را "بوتولیسم" عنوان کرده و آن را ناشی از سم بیوتوکسین یا سم طبیعی می‌دانند که از بوته‌های پوسیده یا لاشه حیوانات آبزی میکروبی به وجود آمده است اما برخی متخصصان با استناد به ضایعات پاتولوژیک موجود در لاشه این پرندگان احتمال مسمومیت بوتولیسم را رد می‌کنند.

کامران مدانلو، دامپزشک متخصص بیماری‌های طیور در این باره به تسنیم می‌گوید: بررسی لاشه پرندگان تلف شده در میانکاله، فرضیه بوتولیسم را رد می‌کند چرا که بوتولیسم علائم کالبدگشایی ندارد اما لاشه‌هایی که ما باز کردیم دارای ضایعات پاتولوژیک بودند؛ وجود نکروز (بافت‌مردگی) کبدی و خونریزی در محوطه بطنی در آنها مشهود بود، بیانگر وجود بیماری است نه مسمومیت بوتولیسم!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۶:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
جناب دکتر امیر چه لذتی میبرید از این کج اخلاقی ها ؟ اسماعیل کهرم همونی هست که یک زمانی با افتخار پیشرو ترین مدافع محیط زیست ازش اسم میبردید حالا شده یه علمی بیسواد چون با نظر شما مخالفه شما موسسه رازی رو هم همینطور از بین بردید
دکتر امیر
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
سلام
به ناشناسان!
یادم نمیاد گفته باشیم ایشون پیشروترین مدافع محیط زیست هستن، الان هم نمیگیم بیسوادن! رازی را هم ما از بین نبردیم!!
همه را با هم قاطی پاطی میکنید برای دفاع از شخص!
من یک دکتر بدون سمت و پستی هستم. تجربه علمی ام میگوید این صحبتها غیر علمی است و بوتولیسم چهره های متفاوتی دارد. باید آزمایش دقیق انجام گیرد. میتواند در خارج کنسرو هم باشد...
علایمی مثل خونریزی هم یک حالت با عوامل بسیار متعدد و متفاوت است و اختصای بیماری خاصی نیست. در مسمومیت ها هم انواع خونریزی بافتی میتواند بروز کند. بوتولیسم هم نوعی مسمومیت است...
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
این اقا امیر جز همون لیست معروفه . استاد دانشگاه، هیات علمی40 ساله!! مهندس و امیر و ....
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
امیر جان مگه شما چند نفری که گفته باشیم برای خودت بکار میبری برای محیط زیستی بود کهرم هم ما منتظر فتوای شما نیستیم که داداش گل من شما همون تو خونه خودت مجتهد باشی و حرفت رو بخونن از سر ما هم زیاده
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۲
امیر برو سره یه کاره واقعی.دیدگاهتم عوض میشه و واقعی. و اگر به فرض محال تخصص کاریت با دارو و واکسنه چجوری روی پرندگان اونهم پرندگان وحشی نظر میدی؟؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
5
4
نگفته اند چطور در 252 تالاب دیگر، صیاد شکارچی اقدام به سم ریختن در آب نمیکند و فقط در میانکاله اینکار انجام میشود؟!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۶:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
شما هم نگفتید چطور در 252 تالاب دیگر بوتولیسم نیست ولی فقط در میانکاله آنهم فقط در دو سال اخیر آمده است اگر خشکسالی باشد برای همه تالابهاست نه فقط برای میانکاله راستی بوتولیسم برای فصل گرم سال بود نه فصل در آب درسته؟ به هر حال اینها را دانشمندان اپیدمیولوژی بهتر میدونند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
1
2
کاری به حرفهای این بنده خدا ندارم، نظر دامپزشکی با دلیل و علمیه ولی به چشم دیدم خیلی‌ها اونجا از این مدل کینه‌توزی‌ها می‌کنند و انتقام می‌گیرن. فرهنگ هر منطقه فرق می‌کنه با جای دیگه. شما با مجوز هم بری اونجا برای عکاسی، بومی‌ها گاها برخورد بدی با خودت یا ماشینت می‌کنن و یه کاری دستت میدن که دیگه نیای اونورا. حالا شما هی توضیح بده که بابا اینجا سرمایه ملیه نه ارث آبا اجدادیه شما، توی گوششون فرو نمیره
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
قابل تامله!
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
1
3
صحبتهای آقای کهرم و سایر کارشناسان در مورد وقوع بوتولیسم احتمال را دال بر صحت و نزدیک به واقعیت داشتن گفته های آقای کهرم دارد
دامپزشک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
2
12
چرا باید صرف اینکه دکتر کهرم دامپزشک نیست ادعایش را رد کنیم یا به وی توهین کنیم .اولا بوتولیسم تا جایی که من میدانم و بیست سال در آزمایشگاه تشخیصی دامپزشکی کار میکنم در چنین شرایطی که اکسیژن به وفور هست ایجاد نمیشود از طرفی کدام آزمایشگاه این موضوع را تایید کرده است .چرا سازمان دامپزشکی نمونه برداری نمیکند و به چند آزمایشگاه معتبر نمونه نمیدهد .صرف اینکه معاون بهداشتی سازمان دامپزشکی گفته دلیل خوبی نیست چرا که ایشان اصلا کار آزمایشگاهی نکرده و فقط در کتابها خوانده پس واقع بین باشیم . همین سازمان تا دو سال قبل میگفت آنفلوانزا در کشور نداریم ولی نیروهایش را میفرستاد معدوم ساز ی مرغهای تلفاتی و بعد میگفت نیوکاسل بود . دکتر امیر عزیز از بس که حقایق را نگفتیم سازمان هر روز ضعیف تر میشود و نتیجه آن میشود که نه حق تسری میدهند و نه حق بهداشتی و نه حق مسیول فنی در بخش خصوصی و هزاران نقص دیگر .پس حقیقت را بگو اگر چه به ضررت باشد .امام علی (ع )
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
به عنوان همکار آزمایشگاهی کاملا با نظر شما موافقم
مازنی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
1
8
سازمان دامپزشکی اگر توانست بازار فروش انواع پرندگان وحشی در محمود آباد مازندران و بازارچه ساحلی لنگرود در استان گیلان را جمع کند باید به او احسن گفت والا ادعا فراوان دارد این سازمان ولی عملی نمیبینم.این بوتولیسم هم از همان ادعای توخالی است .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
6
0
کهرم کهرم کهرم باز تو اومدی
کارشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
0
0
اگر تشخیص بوتولیسم هست برای پرنده های مهاجر باید میانکاله قتلگاه آنان باشد جامعه بین الملل دید خوبی روی این موضوع ندارند برای سالهای آینده به فکر پیشگیری و راه حل باشید . به نظر می رسد این قضیه هر سال می خواهد ادامه داشته باشد و هر سال یک بحثی بین کارشناسان سر تشخیص بیماری باشد و پرندگان مهاجر تلفاتشان را بدهند تا سال بعد که همین داستان ادامه داشته باشد . به فکر چاره باشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۲
0
5
این دکتر کهرم بنده خدا عجب رزومه پر و پیمونی داره. خودش یه جور سند زندست حکیم مهر عزیز . قاعدتا این ادم درباره تخصصش که محیط زیست هست بیخود نظر نمیده .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۳
0
5
دامپزشکی بدون ازمایش چه اصراری بر بوتولیسم دارد ، اینجا دریا است نه پارک و برکه که آب راکد داشته باشد ، کلی رودخانه به دریای خزر می ریزد چرا نمونه به خارج کشور نمی فرستید؟؟؟؟؟
دکتر کهرم خودشان سند زنده در حیات وحش هستند و نظرشان قابل احترام
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۵
3
0
چقد این ناشناس ها با انگیزه و یک شکل از جناب کهرم دفاع میکنند..
اصطلاحاتی که بکار میبرند هم جالبه :
سند زنده حیات وحش!
متخصصص فلان...
رزومه پر پیمون!
...
معلومه بچه های گروهشون هم سر میزنن حکیم مهر ..
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۵
عزیز جان من همکارتم نفر بعدی رو نمیدونم کیه. ضمنا رزومه کهرم رو رفتم خوندم قبل از قضاوت . شما هم ندیده و نشناخته برا خودت نبر و ندوز دوست عزیز. الان خوشحالی که اکتشاف انجام دادی؟ بعد خودت تنهایی؟
دکتر ناصر علیدادی
|
Germany
|
۰۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۶
0
1
در همه گیری شناسی بوتولیسم در دام های بزرگ:

این نکته مطرح است که در هنگام کمبود مواد غذایی از جمله کمبود فسفر ، انحراف اشتها (Pica) در آنها شکل بگیرد و این امر موجب می شود که لاشه گندیده جانوران تلف شده را که در درون آنها شرایط بیهوازی برای رشد کلستربدیم های گوناگون همچون عامل بوتولیسم فراهم شده است، مصرف کنند.
دکتر محمد نوری استاد دانشکده دامپزشکی دانشگاه شهید چمران اهواز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
0
0
ضمن عرض ادب وارادت به استاد والامقام جناب آقای پرفسور کهرم l محترما نظر آن دانشمند والا مفام را به نکته ذیل جلب مینمایم . لازم بذکر است من قصد هیچ اظهار نظری در ارتباط با مرگ پرندگان میانکاله ندارم فقط توضیحی کوتاه در ارتباط با سخن استاد که فرموده بودند:

" بوتولیسم در قوطی کنسروهای ماهی یا گوشتی که 4-5 سال مانده باشد به وجود می آید نه در تالاب. بوتولیسیم در جاهای تنگ و تاریک تشکیل می شود و غیرهوازی است." میخواهم عرض نمایم.
مقالات بسیاری وجود دارد که نشان میدهد پرندگان تالاب زی میتوانند هدف مناسبی برای کلستریدیم بوتولینوم باشند.بیمهرگان و مهرداران میتوانند منشاء این باکتری برای مرغان دریایی باشند.لاشه حیوانات دریایی میتواند محل رشد باکتری باشد و مگس ها یی که از این لاشها تغذیه میکنند (necrophagous flies) بهمراه لاروشان اگر توسط مرغان دریایی خورده شوند سبب مرگ آنها میشوند. بی مهرگان فراوانی در تالابها زندگی مینمایند که لاشه آنها میتواند به باکتری آلوده شود و منشاء بیماری برای پرندگان باشد. در یک مطالعه 30 ساله در اسپانیا همه ساله تلفات پرندگان تالاب زی از کلستریدیوم بوتولینوم گزارش شده است که منشاء آن را لارو مگس هایی که ازلاشه آبزیان تالاب زی تغذیه نموده بودند دانسته اند. علاوه بر این نشان داده شده است که سوشهای مختلف کلستریدیوم بوتلینوم در صدف های دریایی و رسوبات دریایی وجود دارند که همگی میتوانند منشاء آلودگی واقع شوند. من جهت تایید مطلب چند رفرانس را برای مطالعه علاقه مندان در ذیل میاورم:
1.Environmental Factors Influencing the Prevalence of a Clostridium
botulinum Type C/D Mosaic Strain in Nonpermanent Mediterranean
Wetlands

2.Avian Botulism in Great Salt Lake Marshes: Perspectives and Possible Mechanisms
Author(s): John A. Kadlec
Source: Wildlife Society Bulletin (1973-2006), Vol. 30, No. 3 (Autumn, 2002), pp. 983-989

3.Clostridium botulinum in Marine Sediments and
in the Oyster (Crassostrea virginica)
from Mobile Bay
APPLIED MICROBIOLOGY, May 1967, p. 668-669
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
مگه توی گونه های تلف شده پرنده مگس خوار یا مردار خوار هم بوده ؟ جالب بود
دکتر رضایی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
0
0
کلیه پرندگان از حشرات استفاده میکنند. در اکثر گزارش های موجود در تارخچه تلفات پرندگان تالابی یا دریایی از بوتولیسم یکی از راه ابتلاء خوردن حشرات و لارو آنها maggots میباشد. لاشه پرندگان یا حیواناتی که در ساحل قرار دارند در صورت آلودگی به باکتری یا اسپور آن سبب آلودگی حشرات میشوند.در این حشرات نوروتوکسین بوتولیسم یاBoNT تا مدتها باقی میماند. کلیه پرندگان دریایی حتی مرغابی و اردک و سایر پرندگان در روز بفراوانی از حشرات در پرواز میبلعند. شاید مقاله ضمیمه کمک کننده باشد.
AVIAN BOTULISM-ANOTHER
.PERSPECTIVE
Journal of Wild life Dis
. 3:32ı. 1997. pp. 151-156
ı
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه