کد خبر: ۵۴۹۶۲
تعداد نظرات: ۱۸ نظر
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور تشریح کرد:
«دکتر علی‌صفر ماکنعلی» اظهار داشت: اظهارات این شخص بعنوان کارشناس کذب محض، غیر علمی، غیرمستند و مصداق واقعی تشویش اذهان عمومی است ...
 
 

حکیم مهر: سازمان دامپزشکی کشور بصورت رسمی و با استناد به اقدامات انجام شده توسعه ای و نمونه آزمایش هایی که انجام می‌شود، ادعاهای شخصی بعنوان کارشناس در برنامه شبکه 3 صبح بخیر ایران را از اساس کذب محض، غیرعلمی، غیرمستند و مصداق واقعی تشویش اذهان عمومی عنوان کرد .

به گزارش حکیم مهر به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، متأسفانه در روزهایی که هموطنان کشورمان به دلیل رویدادهای ناگوار هفته‌های اخیر در کشور در غم و نگرانی خاطر به سر می‌برند، ادعاهای شخصی بعنوان کارشناس در برنامه شبکه 3 صبح بخیر ایران در مورخ 28/10/1398 موجب تشویش اذهان عمومی بینندگان این برنامه و متعاقب آن افرادی شده و می‌شود که به تدریج از طریق ماهیت ذاتی رسانه‌های اجتماعی در جریان این اظهارات کذب قرار می‌گیرند؛ آن هم بدون آنکه متولیان پخش چنین برنامه‌هایی در یک پخش زنده و آن هم یکجانبه تبعات چنین ادعاهای بی پایه و اساس را برای سلامتی عمومی بدانند و این ضعف را هر فرد متخصصی به وضوح می‌تواند از قسمت های مختلف این مصاحبه متوجه شود.

اعمال سختگیرانه‌ترین استانداردها برای کنترل میران آفلاتوکسین در مدیریت بهداشت تغذیه دام

«دکتر علی‌صفر ماکنعلی» معاونت بهداشتی و پیشگیری این سازمان صبح امروز در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان دامپزشکی کشور در واکنش به ادعاهای مطرح شده در این برنامه با بیان اینکه اظهارات این شخص بعنوان کارشناس کذب محض، غیر علمی، غیرمستند و مصداق واقعی تشویش اذهان عمومی است، افزود: بر اساس برنامه های توسعه ای انجام گرفته در کشور، در حال حاضر ۴۰۰ کارخانه شیر پاستوریزه در کشور فعال هستند و در حوزه‌ تولید شیر خام رتبه ۱۱ دنیا هستیم و حتی تعدادی از کارخانجات لبنی کشور با داشتن کد  IR از سازمان دامپزشکی کشور که متضمن رعایت معیارهای بهداشتی در فرآیند تولید است، دارای صادرات محصولات لبنی به کشورهایی نظیر روسیه و مالزی هستند.

وی با بیان اینکه در حوزه‌ تأمین ماده اولیه کارخانجات لبنی تعداد بیش از ۹۰۰ مرکز جمع‌آوری شیر و در مجموع حدود ۱۶۰۰ واحد شامل مراکز جمع‌آوری شیرخام، کارخانجات لبنی و سایر صنایع وابسته در حال فعالیت هستند، افزود: در این مراکز در چهارچوب ضوابط بهداشتی دامپزشکی و با حضور مسئولین فنی بهداشتی دامپزشکی، کنترل‌های تخصصی بهداشتی اعم از نمونه برداری و آزمایش‌های لازم  صورت می‌پذیرد و حمل و نقل شير و فراوردهاى آن با مدر‌ن‌ترین روشهای بهداشتی صورت می‌پذیرد و حتی تردد وسائط نقلیه شیر و فرآورده‌های لبنی رصد و پایش می‌شود كه مواد اولیه ۴۰۰ کارخانه تولید لبنیات کشور را فراهم می‌کنند .

ماکنعلی با بیان اینکه برنامه‌های بهداشتی سلامت شیر و فرآورده لبنی در تمامی سطوح از جمله  مدیریت بهداشت گاوداری‌ها، مدیریت بهداشت در مراکز جمع‌آوری شیر و مدیریت بهداشت در کارخانجات شیر و لبنیات مطابق با استانداردهای ملی و کدکس آليمانتاريوس (استاندارد بين المللى) صورت می پذیرد، اظهارکرد: تمامى این مراحل تحت نظارت سازمان دامپزشکی کشور و وزارت بهداشت بصورت دائم و مستمر صورت می‌پذیرد.

ماکنعلی با یادآوری این نکته که در سطح گاوداری 3 نوع مدیریت وجود دارد، آنها را چنین برشمرد: یکی از مدیریت های بسیار مهم در یک گاوداری، مدیریت بهداشت تغذیه است که در این مدیریت سختگیرانه‌ترین استانداردها برای کنترل میران آفلاتوکسین صورت می‌پذیرد. استاندارد میزان آفلاتوکسین در ذرت دامی در کشور ما برابر با 5 در میلیارد است و این در حالی است که استاندارد اتحادیه اروپا برای آفلاتوکسین 4 برابر ( 20 ppb)  استاندارد ملی ایران است.

تشویش اذهان مردم در یک برنامه زنده و بدون معیارهای کارشناسی

بنا بر این گزارش، در این برنامه زنده تلویزیونی «دکتر بهادر حاجی‌محمدی» که به عنوان بازرس انجمن بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران معرفی گردید، مدعی شد: شیرهای پاستوریزه‌ای که از سوپرمارکت‌ها عرضه می‌شود مقدار زیادی آلودگی به سم آفلاتوکسین دارند؛ سمی که به منجر به سرطان کبد می‌شود!

وی در این برنامه پس از اظهارنظر درباره برخی صنوف مرتبط با عرضه غذاهای آماده، به پیشینه بعضی چالش‌های بهداشتی در صنعت لبنیات اشاره کرد و گفت: جای آن که نگران استفاده از روغن پالم و وایتکس در لبنیات باشیم، افکار عمومی و مسئولان باید به مسائل مهم‌تری مانند وجود سموم دیگر در لبنیات توجه داشته باشند .

او به عنوان مثال به ورود ذرت‌های آلوده استناد کرد و گفت که مصرف این ذرت‌های آلوده به آفلاتوکسین، سبب تولید شیرهای آلوده به این سم شده است .

حاجی محمدی در این گفت‌وگوی تلویزیونی، آماری را که به گفته خودش از پژوهش‌های تعدادی از اساتید دانشگاه استخراج شده درباره میزان آلودگی شیرهای پاستوریزه در شهرهای مختلف کشور اعلام کرد و گفت: طبق این آمارها ۳۳ درصد نمونه‌های شیر پاستوریزه آلوده به این سم بودند. شیرهای پاستوریزه آزمایش شده در تبریز ۶۲ درصد، ساری ۶۰، مشهد ۵ درصد، شیراز ۱۷ درصد و اردبیل ۳۳ درصد به سم آفلاتوکسین آلوده هستند.

اعلام شتابزده و بدون مستندات رسمی آمارها و ادعاها و همچنین پرسش های تاکیدی و غیرکارشناسی مجری این برنامه تلویزیونی مبنی بر این که «چطور می‌شود که یک هفته شیر نخریم!؟» بلافاصله در شبکه‌های اجتماعی همرسانی شد و مورد توجه اقشار مختلف و کاربران فضای مجازی در سراسر کشور قرار گرفت .

با ادعای جنجالی بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران مبنی بر آلوده بودن حدود ۳۳ درصد شیرهای پاستوریزه در کشور و حتی ادعای آمار ۶۰ درصدی برای مرکز استانی به مانند مازندران، احتمالا موج دیگری از فاصله گرفتن خانوارها از محصولات لبنی کنترل شده بهداشتی کشور و آثار وحشتناک بیماری‌های ناشی از کمبود کلسیم و تشدید بروز بیماری مرگ خاموش در سال های آینده را به همراه خواهد آورد.

 

مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱۸
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۴
ناشناس
|
India
|
۲۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
0
15
اقای دکتر هر ساله نمونه های شیر اخذ میشه ممکنه نتایج واقعیش رو منتشر کنید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
فقط بلدن تکذیب کنن واقعیت رو . میشه لطفا در مورد ذرت آلوده هم توضیح بدین ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
0
10
وقتی تو جلسات پبش کارفرما میگی که ماده ی ۱۹ مانع تولید کارفرماهای جمع آوری شیر هم هر کاری دلشون می خواد با سلامت مردم انجام می دهند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
یک سئوال از آقای دکتر ماکنعلی دارم.اگر دست شما از مستندات اینقدر پر است و به صراحت اظهارات فرد یاد شده را تشویش اذهان می دانید چرا با شکایت از ایشان از سازمان خودتان رفع اتهام نمی کنید؟
پس قبول کنید یک جای کار اشکال دارد!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
0
10
.......................... مدرن ترین وسیله حمل شیر ،پیکان مدل قدیمی با ظرف پلاستیکی در گرمای تابستان.
........................
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
0
12
ایشان نتایج پایان نامه ها و تحقیقات را بیان کرده اند
به چه دلیلی از اساس کذب محض، غیرعلمی، غیرمستند و مصداق واقعی تشویش اذهان عمومی عنوان می کنید
ناشناس
|
Greece
|
۲۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
0
11
خودتان می دانید علت کجاست علت عدم امنیت شغلی مسئولین فنی است آن را حل کنید همه چیز حل میشود
ناشناس
|
United States
|
۲۳:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
0
10
چرا شما اعداد و ارقام واقعی را منتشر نمی کنید مگر نه اینکه شما بصورت مداوم آزمایش می کنید پس چرا منتشر نمی کنید .........................
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
0
5
جناب دکتر ماکنعلی چرا واقعیت کتنان می کنی چرا؟ الان تو کشتارگاههای طیور وگوشت صنعتی کشور به علت هاماهنگی بین شبکه دامپزشکی و کارفرما هر نوع بلایی که بخواهند سر سلامت مردم در می آورند..و مسولین فنی بهداشتی رو به خاطر نداشتن امنیت مالی و شغلی مب ترسوند تا از دستورالعملها عقب نشینی کنه.این موضوع رو هم کتمان می کنید؟
کلهر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
10
0
متاسفانه یک عده برای مطرح شدن در جامعه و برای اینکه اسمشان به زبانها بیافتد به دنبال فرافکنی و... هستند
صادرات لبنیات به انواع کشورها قاره های مختلف بیانگر وضعیت شیر است
از استاد گرانقدر دکتر ماکنعلی به علت پاسخ به این موضوع تشکر می شودو جز این هم انتظاری نبود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
0
3
پیشنهاد می کنم دولت به دانشگاهها ماموریت دهد به صورت رندوم و مستمر پایش مواردی را که مستقیما سلامت جامعه را هدف قرار می دهند مانند باقیمانده های سموم، آفات و داروها را انجام داده ونتایج را اعلام کنند تا هیچ شبهه ای باقی نماند.
ناشناس
|
United States
|
۰۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
0
10
جناب اقای دکتر ماکنعلی به استحضار میرساند که مصرف نانهای کپک زده در گاوداریها بعلت گرانی علوفه بالاست اساسا ایا سازمان محترم دامپزشکی از خودش سوال کرده است که نان خشکی ها نانهای خریداری شده از مردم در کوچه ها را در کجا مصرف میکنند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
مسئولین خیلی مشغله دارن من به سوال شما پاسخ میدم قبلا" نان خشک رو میخریدن برای مصرف دام اما امروز نان خشک رو میخرن برای مصرف انسانی چون هزینه ها خیلی بالاست مردم ندارن چطور بگم بابا
دامپزشک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
0
7
سلام خدمت همه دوستان گرامی در حال حاضر نبود آزمایشگاههای معتبر در سطح کشور که بتوان میزان آفلاتوکسین رو اندازه گیری کنند به عنوان یک معضل بزرگ در صنعت دامپروری و فر آوردههای خام دامی کشور تبدیل شده است بنده هم به عنوان یک دامپزشک که سال های طولانی در اداره نظارت بر موادخام دامی فعالیت داشته ام یک چالش بزرگ در مواد خام دامی را وجود آفلاتوکسین در شیر , خوراک دام و طیور و ... میدانم که نیاز وزرات جهاد کشاورزی و وزرات بهداشت با سازمان دامپزشکی در این خصوص به عنوان یک مطالبه مردمی همکاری لازم را داشته باشند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
0
10
سلام.با کمال احترام خدمت دکتر ماکنعلی ،لطف بفرمایید این صحبتهای شما راجع به کدام کشور است ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
0
7
تقصیرات کاهش مصرف را به گردن مصاحبه نگذارید
کاهش مصرف به دلیل گرانی ها است
پس علت کاهش مصرف گوشت قرمز چیه؟

مردم توان مالی ندارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
0
5
در صورتی که به تکذیبیه خودتون ایمان داشتید از گوینده خبر به جرم نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی شکایت میکردید.
حسین ترابی
|
United States
|
۰۹:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
0
1
در کشور و شرایطی که بالاترین مراجع قدرت .............. ۳ روز فاجعه سقوط هواپیما و قربانی شدن ۱۷۶ انسان را به راحتی کتمان کرده و اگر نبود فشار کشورهایی که برای جان انسان ارزش قائل هستند باز هم حقیقت گفته نمی شد از چند پزشک و دامپزشک و متخصص تغذیه و مدیر دولتی ................... چه انتظاری دارید؟!
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه