کد خبر: ۵۵۰۸۲
تعداد نظرات: ۱۰ نظر
رئیس اداره دامپزشکی شهرستان چابهار:
«دکتر اولیا میرلاشاری» افزود: متاسفانه کارکنان اداره کل بنادر چون در استخدام آنجا هستند تصور می‌کنند هر کاری که دلشان خواست می‌توانند بکنند، بدون این که عواقب کارشان را در نظر بگیرند ...
 
 

حکیم مهر: مدتی پیش بود که ورود ذرت‌های آلوده به سم آفلاتوکسین به کشور ایران خبرساز شد و بعد از این بود که سازمان استاندارد ایران وارد عرصه شد و ورود ذرت‌های مسموم به سم آفلاتوکسین را به کشور تکذیب کرد اما ظاهراً ماجرا ادامه دارد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از تسنیم، چندی پیش بود که سازمان استاندارد ایران در پی رسانه‌ای شدن موضوع ذرت‌های آلوده به سم «آفلاتوکسین» در اطلاعیه‌ای این موضوع را تکذیب کرد و خبر داد «کیفیت و سلامت 350 هزار تن ذرت، قبل از ورود به کشور از سوی سه مرجع نظارتی یعنی سازمان ملی استاندارد ایران، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان دامپزشکی پایش و تایید شده و سپس مجوزهای لازم برای ترخیص صادر شده است.»

در همین اطلاعیه آلوده بودن بخش دیگری از محموله ذرت‌ها تائیده شده و آمده «برای ذرت‌هایی که آلودگی آن در آزمایش‌های متعدد به اثبات رسیده، مجوز ورود به کشور صادر نشده و از ترخیص آن‌ها ممانعت به عمل آمده است.»

پیش از طرح این موضوع، نائب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در یک برنامه تلویزیونی گفته بود 140 هزار تن از محموله ذرت، طبق آزمایش‌های انجام شده آلوده به سم آفلاتوکسین هستند که هنوز در انبارها نگهداری می‌شود!

ممانعت از ورود ذرت‌های آلوده

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان چابهار در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: از برج 8 سال 97 محموله ذرت‌های تراریخته‌ای توسط یک شرکت خصوصی برای مصرف دام به ایران وارد شده و در انبارهای اداره‌کل بنادر سیستان و بلوچستان بود؛ تا دو ماه پیش 69 هزار و 500 تن از محموله را از انبارها خالی کردند و مانده بود 2500 تن دیگر، که با بررسی‌های کارشناسان ما مشخص شد محموله ذرت‌ها دچار کپک زدگی شده است.

«دکتر اولیا میرلاشاری» در ادامه گفت: محموله دچار قارچ‌زدگی و رشد مخمر شده بود که با انتقال نمونه‌ها به آزمایشگاه موضوع مورد تایید قرار گرفت و با همکاری اداره‌کل بازرسی، صورتجلسه‌ای تشکیل و ماجرا به دادستان اعلام شد اما با توجه به شکایت شاکی خصوصی که صاحب محموله بود، این موضوع مورد بررسی دوباره قرار گرفت و با انجام کارشناسی‌های مجدد، سالم بودن قسمتی از بار مشخص شد که بنابراین دادستان دستور تخلیه آن قسمت سالم از بار را که 100 تن بود جهت مصرف دام صادر کرد.

وی اظهار داشت: مدتی پیش بود که ما با اداره‌کل بنادر مکاتبه کردیم و با توجه به شرایط انبارها با توجه به در، تهویه، دیوارها و کف نامناسب هشدار دادیم امکان اینکه دوباره بار دچار آلودگی شود وجود دارد اما هیچ اقدامی برای خروج کالا صورت نگرفت تا اینکه دو روز پیش هنگام خروج این ذرت‌ها از انبار، کارشناس ما بنابر مسئولیت خود به اداره‌کل بنادر مراجعه کرد تا یک موقعی بار ناسالم با سالم مخلوط نشود، اما همکاران ما مشاهده کردند آن محموله‌های سالم و محموله‌های ناسالم مخلوط شده‌اند.

معاون مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان ادامه داد: بنا بر وظیفه، کارشناس ما صورت جلسه تشکیل داد تا برای دادستانی ارسال و تصمیم گیری شود، چرا که کلاً بار قابلیت استفاده را ندارد اما بعد از بازگشت همکار ما به اداره، معاون بندری و امور اقتصادی با ایشان تماس گرفت و با توجه به این که بدون مجوز ما گمرک نیز اجازه خروج این بار را نمی‌دهد توهین‌های زشتی را نسبت به کارشناس ما به کار برد.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به اینکه شکایتی در این زمینه علیه فرد توهین کننده تنظیم کرده‌اند، تصریح کرد: حتی صاحب بار نیز از معاون بندری و امور اقتصادی اداره‌کل بنادر به دلیل از بین رفتن محموله ذرت تراریخته‌اش که در انبار بندر بوده شکایت کرده است؛ متاسفانه کارکنان اداره کل بنادر چون در استخدام آنجا هستند تصور می‌کنند هر کاری که دلشان خواست می‌توانند بکنند، بدون این که عواقب کارشان را در نظر بگیرند.

میرلاشاری در پایان یادآور شد: ما پیش از این نیز با اداره‌کل بنادر درگیری‌هایی داشته‌ایم چرا که آنها از ورود کارشناسان ما با بهانه‌های مختلف مخالفت می‌کردند، در حالی که کارشناسان ما وظیفه‌شان بررسی مواد خوراکی و نجات جان هموطنانمان از مضرات و معضلات احتمالی مواد خوراکی وارد شده به خاک جمهوری اسلامی ایران است.

با جان مردم بازی نکنید

یک کارشناس مواد غذایی که از خبرنگار تسنیم خواست نامش فاش نشود، در گفت‌وگو با خبرنگار ما از مسئولان تقاضا کرد به بهانه جنگ اقتصادی با جان مردم بازی نکنند و اظهار داشت: نباید به بهانه جنگ‌های اقتصادی هر محموله‌ای وارد کشور شود که بعداً طغیان انواع سرطان و بیماری‌ها را شاهد باشیم مخصوصاً که این محموله ذرت‌های تراریخته، آلوده به قارچ آفلاتوکسین هستند و می‌توانند موجب سرطان و کوری شوند.

این کارشناس در ادامه گفت: سرطان خون، سرطان کبد، دیابت و انواع امراض دیگر حاصل مصرف این سم است و حتی اگر آفلاتوکسین را دام نیز مصرف کند، عوارض آن از طریق گوشت دام می تواند به انسان منتقل شود و این سم فوق العاده خطرناک است.

وی ادامه داد: اولین بار عوارض خطرناک آفلاتوکسین در محله‌ای متعلق به یکی از کشورهای آمریکایی کشف شد که کارشناسان متوجه شدند این محله دچار مرگ و میر های مشکوک می‌شوند و با بررسی های بیشتر مشخص شد سم آفلاتوکسین از پودر ماهی وارد غذای طیور شده و با مصرف گوشت مرغ توسط افراد آن محله، سم به انسان منتقل شده است.

این کارشناس، همچنین مصرف مواد تراریخته را دارای عوارض خطرناک برای انسان و دام دانست و گفت: مواد تراریخته با توجه به اینکه در آنها اصلاحات ژنتیکی ایجاد شده می‌تواند در انسان نیز به مرور جهش ژنتیکی ایجاد کند اما این مواد تراریخته برای تولیدکننده سود و منفعت بیشتری دارد، برای مثال محصولشان را نسبت به خیلی از بیماری ها مقاوم می‌کنند.

 

انتشار یافته: ۱۰
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۳
1
4
مگه محموله متهلق به افای معاونه یا سودی عایدش میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۳
0
2
مبدا ذرت ها کدوم کشور هست .
وارد کننده اش چه کسی هست.
علي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۳
0
3
بايد اين موارد اطلاع رساني شود تا مسئولان متخلف شناخته شوند.
ناشناس
|
-
|
۱۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۳
0
2
عدم اعلام نام و مشخصات وارد کننده توهین به مردم و خیانت به مملکت است. بایستی تا زمان رسیدن به نتیجه پیگیری شود و اینکه چرا مدیر گمرکی اصرار به ورود دارد؟؟؟ حتما چند روز دیگر کارشناس محترم و باوجدان برکنار شده و مسئله را بدون سروصدا حل و فصل خواهند کرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
0
1
معلوم بود
در ایران نمک هم گندید!چه برسه به ذرت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
0
4
جالب اینجاست که این جور محموله ها اکثرا با رشوه های سنگین حل می شه.تا حالا یعنی هیچ بار آلوده کپکی نشده بوده!!البته بعضی ها هستن که حتی در شرایط شیوع شدید دزدی در کشور باز هم درست کار انجام میدن و با وجود نیاز مادی،اهل رشوه نیستن.اگه دقت کرده باشید در ایران به دزدها احترام زیادی هم می ذارن!با دزدی هم بهت احترام می ذارن هم از نظر مالی در رفاه هستی!اینها در نتیجه ضعیف و آلوده بودن سیستم های کلی کشور هست.
شروین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
0
0
کارشناس گمرک حق دارد زمانی که کارشناس دامپزشکی چیزی حالیش نیست و سفارش آقازاده است .
رفتاری بهتر از این را نشاید !!!
من خودم جزئ هیات علمی دانشگاهم به خدا قسم زمانی که برای برخی کارهای اداری به اداره دامپزشکی شهرستان مراجعه می کنم می بینم 99 درصد نیروهای شاغل در ادارات ...... هستند .!!!!! ...................
پاسخ ها
مانی
| - |
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
شروین جان ......................
پویا
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
مگه تو چابهار دانشکده دامپزشکی داریم که شما هست علمیش هستی؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
0
1
خب وقتی سازمان می گه گوشت آلوده به سالمونلا رو می شه مصرف کنیم افلاتوکسین که دیگه چیز مهمی نیست حتما یه بخشنامه می دن درست می شه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه