کد خبر: ۶۶۱۱۳
تعداد نظرات: ۵ نظر
نتایج رتبه‌بندی موضوعی دانشگاه‌های جهان منتشر شد:
این رتبه‌بندی در چهار موضوع روانشناسی، علوم طبیعی، علوم زیستی و سلامت منتشر شد و ۴۰ دانشگاه ایرانی در میان بیش از هزار دانشگاه برتر دنیا قرار گرفتند ...

حکیم مهر: در رتبه‌بندی موضوعی تایمز ۲۰۲۲، دانشگاه‌های کردستان و تبریز برترین دانشگاه‌های ایران در حوزه علوم دامپزشکی شدند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از مهر، رتبه بندی موضوعی تایمز ۲۰۲۲ در چهار موضوع روانشناسی، علوم طبیعی، علوم زیستی و سلامت منتشر شد و ۴۰ دانشگاه ایرانی در میان بیش از هزار دانشگاه برتر دنیا قرار گرفتند.

رتبه بندی سلامت شامل دو موضوع علوم بالینی و علوم بهداشتی از همان شاخص‌های عملکردی قابل اعتماد و دقیق مانند رتبه بندی‌های دانشگاه تایمز ۲۰۲۲ در سال ۲۰۲۲ استفاده می‌کند در بخش موضوعی مجدداً متناسب با زمینه‌های فعالیت هر دانشگاه تنظیم شده است.

در این رتبه بندی دانشگاه‌هایی که در زمینه پزشکی، دندانپزشکی و سایر علوم بهداشتی پیشرو هستند، معرفی شده‌اند. جدول امسال شامل ۹۲۵ دانشگاه است که در مقایسه با آمار ۸۵۶ دانشگاه سال گذشته رشد داشته است.

دانشگاه آکسفورد برای یازدهمین سال متوالی در صدر جدول قرار دارد در حالی که دانشگاه شینهوا چین با جهشی چشمگیر از رتبه ۳۲ به هفتم رسیده است دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکا از موفقیت چندانی برخوردار نبوده‌اند و ۲۰ دانشگاه از میان ۲۸ دانشگاه حاضر در ۱۰۰ دانشگاه برتر، موقعیت خود را نسبت به سال گذشته از دست داده‌اند.

در این رتبه بندی تعداد ۹۱ دانشگاه برای اولین بار در سال ۲۰۲۲ به رتبه بندی علوم بالینی و بهداشتی پیوسته‌اند.

رتبه بندی دانشگاه‌های ایرانی در رتبه بندی ۲۰۲۲ تایمز موضوع سلامت

رتبه بندی موضوعات علوم زیستی از شاخص‌های عملکردی معتبر و دقیق مانند رتبه بندی‌های دانشگاه تایمز در سال ۲۰۲۲ استفاده می‌کند اما در بخش موضوعی بر اساس شاخص‌های علوم مجدد تنظیم شده است و دانشگاه‌های پیشرو در رشته‌های «کشاورزی و جنگلداری»، «علوم زیستی»، «علوم دامپزشکی» و «علوم ورزشی» رتبه بندی شده‌اند.

جدول امسال شامل ۹۷۲ دانشگاه است. این تعداد در سال گذشته ۸۹۵ تعداد بود.

دانشگاه هاروارد در صدر این رتبه بندی قرار دارد. همه دانشگاه‌های سرزمین اصلی چین در ۱۰۰ دانشگاه برتر نسبت به سال گذشته پیشرفت کرده‌اند. به طور کلی ۱۰۷ دانشگاه برای اولین بار در رتبه بندی علوم زیستی سال ۲۰۲۲ حضور دارند.

رتبه بندی دانشگاه‌های ایرانی در رتبه بندی ۲۰۲۲ تایمز موضوع علوم زیستی

 

معیارها کلی و شاخص‌های رتبه بندی بین المللی تایمز

پایگاه رتبه بندی تایمز یکی از نظام‌های معتبر بین المللی است که از سال ۲۰۰۴ مراکز آموزش عالی را در سرتاسر جهان مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار داده است. این رتبه بندی از ۱۳ شاخص در قالب ۵ معیار کلی آموزش با وزن ۳۰ درصد، پژوهش با وزن ۳۰ درصد، استنادات با وزن ۳۰ درصد، وجهه بین المللی با وزن ۷.۵ درصد و ارتباط با صنعت با وزن ۲.۵ درصد بهره گرفته است.

معیار آموزش وزن کلی ۳۰ درصد. شاخص‌ها: بررسی شهرت آموزش ۱۵ درصد. نسبت مدرک دکتری به تعداد اعضای هیأت علمی ۶ درصد. نسبت تعداد کل دانشجویان کارشناسی به اعضای هیأت علمی ۴.۵ درصد. نسبت مدرک دکتری به کارشناسی ارائه شده توسط مؤسسه ۲.۲۵ درصد. درآمد مؤسسه نسبت به تعداد اعضای هیأت علمی ۲.۲۵ درصد.

معیار پژوهش وزن کلی ۳۰ درصد. شاخص‌ها: بررسی شهرت پژوهش ۱۸ درصد. درآمد پژوهش ۶ درصد. تعداد مقالات منتشر شده به ازای اعضای هیأت علمی ۶ درصد.

معیار استنادات وزن کلی ۳۰ درصد. شاخص: تأثیر - میانگین تعداد استنادها به ازای مقالات منتشر شده ۳۰ درصد.

معیار درآمد صنعتی وزن کلی ۲.۵ درصد. شاخص: درآمد پژوهشی حاصل از صنعت (به ازای اعضای هیأت علمی) ۲.۵ درصد.

معیار وجهه بین المللی وزن کلی ۷.۵ درصد. نسبت اعضای هیأت علمی بین‌المللی به بومی ۲.۵ درصد. نسبت دانشجویان بین‌المللی به بومی ۲.۵ درصد. سهم مقالات منتشر شده مشترک با نویسندگان همکار بین‌المللی ۲.۵ درصد.

محاسبات رتبه بندی تایمز توسط شرکت خدمات حرفه‌ای پرایس واتر هاوس کوپرز (PWC) انجام شده است. محاسبات شاخص‌ها و نمرات توسط ۳ منبع اطلاعاتی صورت گرفته است که این منابع عبارت هستند از:

۱. داده‌های ارسالی از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی که به صورت خود اظهاری جمع آوری می‌شوند

۲. داده‌های حاصل از نظرسنجی شهرت توسط متخصصین آموزش عالی

۳. اطلاعات تولیدات علمی موسسات آموزش عالی نمایه شده در پایگاه استنادی اسکوپوس

 

انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
وت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۷
2
4
معلومه این رتبه بندی چه معیادرهای علمی پشت بندش بوده !!!حتی نمیدونن که دانشگاه کردستان رشته دامپزشکی نداره!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۷
علوم دامی لیست شده است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۸
0
5
این آمار ها فاقد هرگونه ارزش بوده و نشر این اکاذیب برای وجهه حکیم مهر ذیبنده نیست. هرجا شما یک مطلبی دیدید نباید انتشارش دهید.
ناشناس
|
Germany
|
۰۹:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۹
0
0
خخخخخ
علی آباد کتول توش نیست چرا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۱
0
0
زیاد رو این رتبه بندی ها حساب نکنید .آخه کی میتونه قبول کنه دانشکده دامپزشکی کردستان و تبریز اومدن از دانشکده های با سابقه تهران و شیراز و ارومیه امتیاز بیشتری آوردن .فقط روی تعداد مقالات با انواع روشها مانور میدن.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه