کد خبر: ۴۶۹۵۱
تعداد نظرات: ۲ نظر


رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: مقرر شد تشریفات اداری واردات دام زنده از برزیل از طریق مرزهای شرقی کشور و همچنین از طریق هند و پاکستان ساده تر شود.

به گزارش حکیم مهر به نقل از خانه ملت، «احمد علی کیخا» رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی، در تشریح نشست دیروز کمیسیون کشاورزی با معاونین وزارت جهاد کشاورزی و برخی از مسئولین، گفت: جلسه امروز با توجه به ضرورت ناشی از افزایش قیمت گوشت قرمز در هفته‌های اخیر برگزار شد، ابعاد مختلف بالا رفتن قیمت این محصول و عرضه و تقاضای آن در کشور مورد بررسی قرار گرفت.

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند با بیان اینکه معاونین وزارت جهاد کشاورزی، مسئولین وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت اقتصاد و سازمان بازرسی نظرات خود را در زمینه افزایش قیمت گوشت قرمز مطرح کردند، تصریح کرد: موضوع اصلی این است که در طول تمامی سال‌های گذشته تنها 10 درصد از نیاز اصلی کشور به گوشت قرمز از طریق واردات تامین شده و درحال حاضر نیز تا کنون بیش از میزان سال گذشته گوشت قرمز به کشور وارد شده است. 

وی با اشاره به اینکه تاکنون مشکلی در خصوص واردات گوشت قرمز و تخصیص ارز آن وجود نداشته است، ادامه داد: به دلیل کاهش ارزش پول ملی و صرفه صادرات محصولات کشاورزی و فرآورده‌های دامی تمایل تولیدکنندگان به صادرات دام افزایش پیدا کرده و در حال حاضر با توجه به ممنوعیت‌های اعمالی این موضوع از طریق قاچاق درحال رخ دادن است که شوکی را در بخش عرضه ایجاد کرده.

افزایش قیمت گوشت قرمز ناشی از کاهش عرضه به بازار داخلی است

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه بخش قابل توجهی از افزایش قیمت گوشت قرمز ناشی از کاهش عرضه به بازار داخلی است، عنوان کرد: دامداران با توجه به قابل قبول بودن میزان بارش‌ها و کافی بودن علوفه مورد نیاز، دام خود را نگه داشته و اقدام به عرضه آنها نمی‌کنند.

محدودیت جایگزین ممنوعیت صادرات دام زنده شود

وی با اشاره به اینکه مقرر شده است وزارت جهاد کشاورزی تحلیل کارشناسی بیشتری را در خصوص ممنوعیت صادرات دام زنده ارائه کند، اضافه کرد: کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی معتقد هستند باید ممنوعیت صادرات دام زنده برداشته شود و در ازای آن محدودیت‌هایی در مسیر خروج دام زنده از کشور اعمال شود و با ضابطه صادرات صورت بگیرد.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مقرر شد بحث واردات بدون انتقال ارز از طریق معاون اول رئیس جمهور برای تامین کالاهای اساسی پیگیری شود، گفت: تشریفات اداری واردات دام زنده از برزیل از طریق مرزهای شرقی کشور و همچنین از طریق هند و پاکستان ساده تر می‌شود. 

وی افزود: از وزارت جهاد کشاورزی درخواست شد تا اگر پیشنهاداتی دارند تا در لایحه بودجه سال 98 آورده شود مشخص کنند تا در صورت نیاز با قید فوریت از طریق ریاست مجلس شورای اسلامی به کمیسیون تلفیق به منظور لحاظ در لایحه بودجه ارجاع کنیم.

قیمت تمام شده گوشت قرمز بالا نیست

وی در خصوص قیمت عادلانه گوشت قرمز، گفت: قیمت گوشت قرمز در بازار با توجه به تحلیل‌های ارائه شده از نظر هزینه‌های تولید و در مقایسه بازارهای بین المللی رقم بالایی نیست، اما باید به این موضوع توجه کرد که بخشی از هزینه‌های تولید با استفاده از ارز 4 هزار و 200تامین می‌شود.

دولت به صورت هدفمند گوشت را در اختیار جامعه هدف قرار دهد

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه قیمت گوشت قرمز برای مصرف کننده‌های که قدرت خرید کمتری دارند بالا است، اضافه کرد: باید ارزهای یارانه‌ای حذف و اجازه دهیم کالا با نرخ آزاد وارد شود و اگر دولت قصد کمک به بخش‌هایی از جامعه را دارد به صورت هدفمند گوشت و مبلغ مورد نیاز برای تامین آن را در اختیار آنها قرار دهند.

گوشت‌های وارداتی طی سال‌های اخیر تنها در محدوده تهران توزیع می‌شد

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه  در سال‌های گذشته 100هزار تن گوشت به کشور وارد می‌شد اما هیچگاه گوشت‌های وارداتی را در استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خراسان و جنوب کرمان توزیع نکردند، خاطرنشان کرد: گوشت‌های وارداتی در سال‌های اخیر از محدوده تهران خارج نشده است.
 

 

 

انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
-
|
۱۰:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
0
0
با سلام و قدردانی از خدمات شایسته و آرزوی توفیقات روز افزون برای همه تلاشگران عرصه دامپزشکی و نمایندگان محترم و دلسوز مردم ...
ناشناس
|
-
|
۱۳:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۰
0
0
احسنت و درود بر اعضای محترم و با تعامل کمسیون کشاورزی...
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه