رییس سازمان نظام دامپزشکی:
۲۴ دانشکده دامپزشکی در کشور فعال است/ افزایش دانشکده‌های دامپزشکی در مقطع کنونی توجیه ندارد

حکیم مهر: رییس سازمان نظام دامپزشکی کشور گفت: ۲۴ دانشکده دامپزشکی در کشور فعال است که در هر دوره ۶ ساله این دانشکده‌ها تعداد قابل توجهی دامپزشک فارغ التحصیل می شوند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایرنا، «دکتر حامد زارعی» روز یکشنبه در بدو ورود به استان ایلام در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ۱۲ دانشکده در دانشگاه های ملی و ۱۲ دانشکده نیز در دانشگاه آزاد در استان های مختلف کشور دایر است.

وی بیان کرد: هرچند کیفیت آکادمیک و علمی آموزش ها در دانشکده های کشور بالا و مطلوب است اما افزایش و توسعه دانشکده های دامپزشکی در مقطع کنونی فاقد توجیه است.

وی افزود: دانشکده های دامپزشکی کشور با استانداردهای جهانی از نظر آموزش، تحقیقات، پژوهش، تجهیزات و خروجی فارغ التحصیلان تفاوت و فاصله چندانی ندارد و ایران در این زمینه در زمره کشورهای موفق است.

زارعی در مورد کشتار غیر مجاز نیز یادآور شد: عمده قصابی های غیرمجاز در مناطق شمالی و کوهستانی کشور قرار دارند و عمده این قصابی ها از نظر قانونی، بهداشتی و حتی گاه ذبح شرعی دارای مشکل هستند.

وی ادامه داد: ذائقه برخی از مصرف کنندگان مبنی بر تازه خوری گوشت ذبح شده نیز بر استمرار فعالیت این قصابی های غیر مجاز نقش دارد.

زارعی تاکید کرد: در حالی که باید از مصرف گوشت به صورت تازه با توجه به وجود بیماری های مشترک انسان و دام اجتناب شود.

وی اضافه کرد: در سال های اخیر سازمان دامپزشکی و نظام دامپزشکی با همکاری ضابطین قضایی و دانشگاه علوم پزشکی برای جلوگیری از فعالیت کشتار غیرمجاز دام به طور جدی ورود کرده اند.

رییس سازمان نظام دامپزشکی کشور افزود: اما نکته مهم فرهنگ سازی در بین مردم در خصوص خرید گوشت از میادین یا قصابی های مورد تایید دامپزشکی و کشتارگاه ها است.

دیدار با دامپزشکان بخش خصوصی، دیدار با استاندار، افتتاح بخش خصوصی و برگزاری میز خدمت از جمله برنامه های دکتر حامد زارعی در سفر ۲ روزه به استان ایلام است.

وی در بدو ورود به استان با حضور در مزار شهدای گمنام آرامستان بهشت رضا (ع) شهر ایلام به مقام شامخ این شهیدان ادای احترام کرد.