شناسایی و امحاء ۱۰ لاشه دام مبتلا به تیلریوز در کشتارگاه لواسان

حکیم مهر: رئیس اداره دامپزشکی شهرستان شمیرانات گفت: ۱۰ لاشه دام‌ سبک دارای بیماری تیلریوز و یا همان زردی دامی هفته گذشته در لواسان شناسایی و پس از بررسی‌های دامپزشکان، این لاشه‌ها به طور کامل امحا و معدوم سازی شد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از فارس، «دکتر ابراهیم توکلی» رئیس اداره دامپزشکی شهرستان شمیرانات در شمیرانات اظهار کرد: طی هفته گذشته، لاشه ۱۰ راس دام سبک (گوسفند) در کشتارگاه دام لواسان که دارای بیماری تیلریوز و یا همان زردی بیماری زا بودند، توسط دامپزشکان شبکه شهرستان شمیرانات و دامپزشک مقیم کشتارگاه شناسایی و پس از بررسی های مختلف به طور کامل امحا و معدوم سازی شد.

وی گفت: در ماه های گذشته نیز تعداد قابل توجهی از دام هایی که به صورت غیرمجاز کشتار شده بودند و در مغازه های سطح شهر اقدام به توزیع کرده بودند توسط بازرسین این اداره کشف و ضبط شد و جهت معدوم سازی به کشتارگاه آوردند.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان شمیرانات افزود: علاوه بر کشتار دام مورد نیاز شهرستان، باقی مسائل بهداشتی دامی شهرستان نیز در کشتارگاه انجام می شود که برای مثال تمامی گوشت های ضبطی و آلوده و مشکوک پس از جمع آوری از سطح شهر و مغازه ها و رستوران ها در شمیرانات، به کشتارگاه آورده شده و پس از بررسی درصورت نیاز معدوم می شود.

توکلی خاطرنشان کرد: از مردم می‌خواهیم برای خرید مایحتاج گوشت قرمز خود حتما به مراکز مجاز و گوشت های دارای لیبل بهداشتی که در کشتارگاه ها تحت نظارت بهداشتی و شرعی می‌باشد خریداری کنند.

به گزارش فارس، بیماری تیلریوز که بنام زردی معروف است، بیماری انگلی خونی است و بعنوان بیماری مشترک بین انسان و دام تلقی نمی‌شود. ولی بعلت تغییراتی که در گوشت ایجاد می‌کند، گوشت دام‌های آلوده غیرقابل مصرف می‌باشد.