احتمال تبدیل بیماری هاری به یک بحران جدی در استان اصفهان در آینده نزدیک/ دامپزشکی سهمی از اعتبارات سلامت ندارد

حکیم مهر: ریشه کنی بیماری‌های مشترک انسان و دام به خصوص بیماری‌هایی که در کشور بومی شده اند کار ساده‌ای نیست. زیرا تعداد بیماری‌های مشترک بین انسان و دام زیاد است؛ به گفته مسئولان کشور وزارت بهداشت برای پیشگیری از بیماری «هاری» در انسان و سازمان محیط زیست برای کنترل این بیماری در حیات وحش و شهرداری‌ها و دهیاری‌ها نیز برای جلوگیری از ابتلای سگ‌ها و حیوانات بلاصاحب به این بیماری در تلاشند؛ به طوری که با این گونه اقدامات باید بیماری هاری تا  سال ۲۰۳۰ حذف شود.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ربیع، در همین پیوند اما معاون سلامت اداره کل دامپزشکی اصفهان هشدار جدی به موضوع هاری در استان اصفهان دارد و می گوید: احتمال اینکه در آینده نزدیک بیماری «هاری» به یک بحران جدی در استان اصفهان تبدیل شود، وجود دارد.

«دکتر علیرضا ادیبان» با تاکید به اینکه برای جلوگیری از شیوع هاری در استان اصفهان باید برنامه‌ریزی منسجم و مُفصلی انجام شود افزود: هشدارهای لازم در زمینه شیوع بیماری هاری توسط اداره کل دامپزشکی اصفهان به مدیرکل بحران استانداری اعلام شده است ،اما متاسفانه در این زمینه سازمان محیط زیست هنوز برنامه جامعی برای مقابله با این بیماری در استان ارائه نداده است و ارائه چنین برنامه‌ای تنها در توان اداره کل دامپزشکی استان نیست.

دامپزشکی سهمی از اعتبارات سلامت ندارد

وی با اشاره به اینکه سهم مجموعه دامپزشکی بعنوان حلقه اولیه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌ها از اعتبارات سلامت مشخص نیست، افزود: درحالی که اگر سهمی از این اعتبارات به دامپزشکی و مجموعه‌هایی آن اختصاص یابد تعداد بیمار و تخت‌های بیمارستانی کاهش می‌یابد، باید تفکر درمان را به تفکر پیشگیری تبدیل کنیم و به این مهم که پیشگیری بهتر از درمان است جدی تر پرداخته شود.

ادیبان،با اشاره به اینکه موارد مثبت هاری گُربه درنمونه‌گیری‌های صورت گرفته در مناطق مختلف استان اصفهان مشاهده شده است و با توجه به نزدیک بودن گُربه‌ها به جوامع شهری، در صورت ابتلا به این بیماری، احتمال انتقال آن نیز افزایش پیدا می‌کند هشدار داد: با توجه به اینکه واکسیناسیون در گربه‌های ولگرد انجام نمی‌شود احتمال بروز آسیب‌های جدی ناشی از شیوع این بیماری در جوامع انسانی وجود دارد.

محیط زیست متولی مقابله با برخی از بیماری‌هاست و باید پاسخگو باشد

 معاون سلامت اداره کل دامپزشکی اصفهان، با اشاره به اینکه ابتلای گُربه به هاری در سه مورد از نمونه‌گیری‌های سه ماه اخیر در استان مثبت اعلام شده است، گفت: بیشترین حجم نمونه‌گیری‌ها از حیوانات مشکوک به بیماری هاری در شهرستان‌های اردستان، کاشان، مبارکه، لنجان، اصفهان، تیران و فریدونشهر و نجف آباد انجام و پاسخ نمونه‌های مثبت به دستگاه‌های ذیربط اعلام شده است.

وی با اشاره به اینکه محیط زیست متولی مقابله با برخی از بیماری‌هاست و باید پاسخگو باشد، یادآور شد: دامپزشکی استان اصفهان سال گذشته اقدام مشترک و تعامل خوبی با محیط زیست برای مقابله با بیماری طاعون نُشخوارکنندگان کوچک انجام داد و حدود سه میلیون راس گوسفند و بُز علیه این بیماری واکسینه شدند.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی اصفهان گفت: واکسیناسیون طاعون نُشخوارکنندگان کوچک بطور رایگان و با اولویت نخست محل دامداری هایی که در مجاورت حیاط وحش یا پارک های ملی قرار دارند، انجام شد.

ادیبان گفت: سال‌های گذشته با مُعضل جدی در زمینه تلفات حیات وحش از جمله کَل و قوچ‌های وحشی در استان مواجه بودیم که با انجام واکسیناسیون، در زمان حاضر این مُعضل در استان برطرف شده است و بر اساس پیش بینی‌های تا سال ۲۰۳۰ باید بیماری طاعون نُشخوارکنندگان کوچک در منطقه خاورمیانه حذف شود.