دکتر ایمان معماریان:
از زمان انتقال «کوشکی» به توران با او همانند یک یوزپلنگ مرده برخورد شد و حتی یک بار هم مورد معاینه قرار نگرفت!

حکیم مهر: پس از اینکه یک دامپزشک حیات وحش از مرگ کوشکی یوزپلنگ نگهداری شده در اسارت که حدود ۳ سال است در سایت حفاظت شده توران نگهداری می‌شود خبر داد، سازمان محیط زیست هم این خبر را تائید کرد، اما علت فوت را ناشی از کهولت سن عنوان کرد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از آنا، صبح امروز «دکتر ایمان معماریان» دامپزشک حیات وحش خبر از مرگ کوشکی، یوز پلنگ نگهداری شده در اسارت در محدوده حفاظت شده توران خبر داده است.

معماریان با اشاره به اینکه آخرین بار سال ۱۳۹۷ زمانی که هنوز دامپزشک حیات وحش در کیلینک پردیسان بوده است، کوشکی را معاینه کرد، گفته است: در آخرین معاینات این یوزپلنگ کاملا سالم بوده است.گفت: در دو نوبت از این یوزپلنگ با مجوز سازمان محیط زیست اسپرم گیری شده و این اسپرم‌ها ذخیره شد. که مشخص نیست عاقیب این اسپرم ها چه شده است.

این دامپزشک با بیان اینکه نوبت دوم اسپرم گیری با وجود کاهش کیفیت اسپرم‌ها، کوشکی کماکان بارور شناخته شد، گفتبا این وجود از زمان انتقال به توران همانند یک یوزپلنگ مرده با کوشکی برخورد شده و این گونه ارزشمند حتی یک بار هم مورد معاینه قرار نگرفته است.

وی با اشاره به سکوت  سازمان محیط زیست درباره مرگ این حیوان، عدم رسیدگی و انجام معاینات منظم را دلیل این اتفاق دانست و ابراز داشت: شاید این سرنوشت در انتظار دلبر یوز ماده نگهداری شده در اسارت نیز باشد.

بعد از گذشت چند ساعت از اعلام این خبر «غلامرضا ابدالی» سرپرست دفتر حفاظت و مدیریت حیات‌وحش  خبر فوت کوشکی یوزپلنگ نر ایرانی در توران را تایید کرد و  اظهارداشت: متاسفانه این اتفاق صبح امروز به وقوع پیوسته و علت فوت آن کهولت سن بوده است.

وی افزود: این یوزپلنگ حدود ۱۷ سال سن داشته و تحت مراقبت تیمارگر در توران بوده است.

به گفته کارشناسان، میانگین سن یوزپلنگ ها در اسارت بیشتر از طبیعت است چرا که مدام این یوزها تحت مراقبت هستند و توسط تیمارگر معاینه می‌شوند. اما معماریان مدعی است کوشکی و دلبر از زمان انتقال از تهران به سمنان مورد معاینه قرار نمی گرفته اند.

کوشکی از سوی یک شکارچی به‌نامِ «کوشکی» به سازمان محیط زیست هدیه داد. این یوزپلنگ را از سه چوپان که آن را شکار کرده و قصدِ کشتنش را داشتند خریداری کرده بود.  کوشکی در شش - هفت ماهگی به تهران برده شد و سه نفر از مدیران سازمان محیط زیست با یک فیلمبردار برای یادگیری روشِ نگهداری از یوزپلنگ در اسارت، به امارات رفتند.

کوشکی به همراه دلبر فروردین ماه سال ۹۹ برای اجرای طرح تکثیر در اسارت به سایت حفاطتی توران منتقل شد اما هیچ گاه موفق به جفت گیری نشد.