عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با حکیم مهر:
در جلسه بررسی پیش‌نویس اصلاح قانون سازمان دامپزشکی کشور حضور نداشتم/ سیستم دامپزشکی فعلی که زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی فعالیت می‌کند، حقیقتاً خوب کار می‌کند

حکیم مهر- محسن طاهرمیرزایی: برگزاری جلسه بررسی پیش‌نویس اصلاح قانون سازمان دامپزشکی کشور در مجلس شورای اسلامی، بهانه‌ای شد تا به سراغ یکی از اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس برویم و نظر او را در مورد اتفاقاتی که در جلسه مذکور افتاد، جویا شویم.

«جعفر راستی» معتقد است سیستم کنونی دامپزشکی که زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی فعالیت می‌کند، حقیقتا هم در استان‌ها و هم در مرکز خوب کار می‌کند اما در این حوزه هم به قوانینی نیاز داریم که بتواند به همه مسائل روز جواب دهد که ان‌شاءالله روی آن هم کار خواهد شد.

حکیم مهر: روز شنبه اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس، پیش‌نویس اصلاح قانون سازمان دامپزشکی کشور را بررسی کردند. نظر شما در این خصوص چیست؟

من در جلسه نبودم و در جریان جزئیات آن نیستم.

حکیم مهر: فارغ از اینکه در جلسه بودید یا خیر، آیا لازم می‌دانید که یک بازنگری در قوانین قدیمی مربوط به ۵۰ سال پیش سازمان دامپزشکی کشور انجام شود؟ آیا این همت در میان نمایندگان مجلس وجود دارد که در این فرصت باقی‌مانده این کار را انجام دهند؟

مجلس یازدهم از زمانی که مستقر شد، بنا را بر این گذاشت که طرح‌ها یا لوایحی را که معطل مانده و تعداد آنها هم خیلی زیاد است، سر و سامان دهد. لذا ما در مجلس در حال کار روی این قضیه هستیم. موضوع دومی که قرار شد نسبت به آن اهتمام داده شود، همان مساله بازنگری در برخی قوانین بود که شما به آن اشاره کردید. یک‌سری از قوانین که تعداد آنها حدود شش قانون است، هنوز هم دست‌نخورده باقی مانده است. البته اصلاحاتی روی آنها انجام گرفته اما در حال حاضر نیاز است که یک بازنگری کلی روی آنها انجام گیرد. کمااینکه با توجه به مسائل روزی که پیش آمده، قطعا دیگر این قوانین در آن شکل‌هایی که تصویب شده، جوابگو نیستند و روی این مساله کار می‌شود.

سومین مقوله‌ای که مجلس مخصوصا کمیسیون‌ها روی آن متمرکز شده‌اند، مسائلی است که امروز مورد نیاز فوری و اساسی جامعه است. مثل موضوع گندم، موضوع آبخیزداری یا تغییر کاربری اراضی که از موضوعات مهمی هستند که روی آنها کار می‌شود. یا موضع جوانی جمعیت بود و همچنین برچیدن بساط شرکت‌های واسطه که اجازه نمی‌دهند کارمندان با سوابق طولانی خدمتی، مستقیما به سیستم وصل شوند. این موارد جزء موضوعات اساسی است که امیدواریم بتوانیم در مدت کمی که از وقت مجلس باقی مانده، این موضوعات مهم جامعه را قانون‌گذاری و به دولت ابلاغ کنیم تا گره‌گشا شود.

نکته‌ای که نباید فراموش کرد این است که این موضوعات زمان‌بر بوده و چیزی نیست که امروز قانون بگذارید و تصویب و ابلاغ کنید و از فردا هم اجرا شود. لایحه از دولت می‌آید یا اینکه طرح از خود مجلس مطرح می‌شود، بعد در کمیسیون‌ها روی آن کار می‌شود و زمان می‌برد. در ادامه اگر در کمیسیون رای بیاورد یا نیاورد، درگیر یک پروسه طولانی می‌شود.

حکیم مهر: پس بازنگری در قوانین سازمان دامپزشکی چه می‌شود؟

اولا میان پرانتز باید عرض کنم که این سیستم دامپزشکی که زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی فعالیت می‌کند، حقیقتا هم در استان‌ها و هم در مرکز خوب کار می‌کند اما در این حوزه هم به قوانینی نیاز داریم که بتواند به همه مسائل روز جواب دهد که انشاءالله روی آن هم کار خواهد شد.

حکیم مهر: آیا در فرایند بازنگری قوانین سازمان دامپزشکی، به جایگاه بخش خصوصی هم توجه خواهد شد؟

در قانون می‌توان الزاماتی آورد که بشود در پیشبرد اهداف دامپزشکی از بخش خصوصی هم استفاده کرد، اما صراحتا نمی‌توان گفت که فلان موضوعات باید به بخش خصوصی برون‌سپاری شود. به هر حال بخش خصوصی مکمل بخش دولتی است و ما معتقد هستیم تا زمانی که به غیر از موارد کلیدی، سایر مقولات به بخش خصوصی واگذار نشوند، قطعا پیشرفت آن‌چنانی حاصل نمی‌شود.

تجربه ما می‌گوید که هرجا بخش خصوصی وارد کار شده، کار را جلو برده و هر جا هم که متمرکز شدیم و کار را به صورت دولتی انجام دادیم، آنجا کمی لنگیدیم. لذا قطعا باید در این موارد بخش خصوصی وارد کار شود، اما شالوده کار نباید از دست دولت برود. مثلا شما آزمایشگاهی می‌خواهید راه بیندازید که یک کار اساسی انجام دهد و در صادرات انواع گوشت کار کند. کلید این آزمایشگاه باید در دست خود وزارتخانه باشد اما کار اساسی و اداره این آزمایشگاه را باید به بخش خصوصی بسپارند.

حکیم مهر: ممنون از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید.