نامۀ سرگشادۀ «دکتر صادق زیباکلام» به رئیس‌جمهور: جناب رئیسی؛ جلوی مرگ یوز سوم را بگیریم
 

حکیم مهر: «دکتر صادق زیباکلام» استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در نامه ای سرگشاده به رئیس جمهور، خواستار جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای دعوت از متخصصین خارجی به منظور مراقبت از توله یوز سوم و یا اعزام این توله یوز به یک کشور پیشرفته شد.

به گزارش حکیم مهر، متن این نامه به شرح زیر است:

نامۀ سرگشادۀ صادق زیباکلام به رئیس‌جمهور

جناب رئیسی؛ جلوی مرگ یوز سوّم را بگیریم

جناب حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران، دامت افاضاته

با سلام و تحیات

مستحضر هستند در میان اخبار ناامیدکنندۀ این ایام، خبر مسرت‌بخش تولد سه یوز ایرانی (که نژاد آن در خطر انقراض قرار دارد)، اسباب دل‌خوشی بسیاری از هم‌وطنان گردید. مع‌الأسف، بعد از چند روزی، اعلام شد که یکی از آن‌ها بدلیل مشکلات تنفسی فوت می‌شود. دومی هم دو - سه‌روز پیش فوت شد. مرگ دومی، باعث بوجود آمدن حدس و گمانه‌هایی پیرامون دانش و تجربۀ مسئولین شده. حتی این تردید بوجود آمده که اگر مسئولین مربوطه از دانش و تبحر بیش‌تری برخوردار می‌بودند، ای‌بسا اولی هم ممکن بود زنده می‌ماند.

بنده می‌خواستم با کسب اجازه از محضرتان، به کمک جمع‌آوری کمک‌های مردمی، از متخصصین خارجی دعوت شود به منظور مراقبت از یوز سومی و جلوگیری از مرگ وی، به ایران بیایند. یا آن‌که سومی را به یک کشور پیشرفته که از امکانات مراقبت‌های پیشرفته‌تری برخوردار هستند، بفرستیم. شاید به یاری حضرت حق، توانستیم از اعلام خبر مرگ سومی توسط مسئولین محترم محیط‌زیست ایران، جلوگیری نمائیم.

استدعای عاجزانه دارم با این پیشنهاد موافقت بفرمایند؛ باتوجه به این‌که فرصت چندانی هم برای نجات آخرین یوز باقی نمانده.

ایام بکام باد

صادق زیباکلام

بیست‌ونهم اردیبهشت یک‌هزاروچهارصدویک