دبیر انجمن صنفی تولید و بسته‌بندی مواد پروتئینی کشور در گفت‌وگو با حکیم مهر:
در پی تصمیم اخیر وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر ممنوعیت عرضه مرغ قطعه‌بندی بسته‌بندی، صدها دامپزشک بیکار شدند/ عقب‌گرد ۴۰ ساله در ارائه مرغ بهداشتی به مردم
 

حکیم مهر- محسن طاهرمیرزایی: دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت تولید و بسته‌بندی مواد پروتئینی کشور در واکنش به تصمیم اخیر وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر ممنوعیت عرضه مرغ قطعه‌بندی بسته‌بندی، این اقدام را تصمیمی در جهت آسیب به کل کشور عنوان کرد.

 «دکتر مسعود رسولی» در گفت‌وگو با حکیم مهر، گفت: «طبق آمارهای وزارت جهاد کشاورزی، در کشور مرغ به اندازه کافی تولید شده است. اگر این طور است پس متولیان وزارتخانه، خود را از بازار کنار کشیده و مطمئن باشند که بازار خود را تنظیم می‌کند.»

وی با بیان اینکه آمارهای وزارت جهاد کشاورزی بر اساس تخم‌مرغ نطفه‌دار و جوجه یک‌روزه است، تصریح کرد: «بعدا کاشف به عمل آمد که تخم‌مرغ و جوجه یک روزه از کشور قاچاق شده و رفته است. البته این موضوع به ما ارتباطی ندارد، اما صنعت ما به‌گونه‌ای است که مرغ برای آن یک ماده اولیه محسوب می‌شود. محصولات ما مشتری دارد و ما سال‌ها روی این موضوع کار کردیم. همین الان که کشور درگیر کروناست، تعداد کثیری از بیمارستان‌ها نیاز به قطعات آماده مرغ دارند. اما متاسفانه اقای وزیر یک مصاحبه کرده و در آن گفته روزی هزار تن مرغ به شرکت‌های بسته‌بندی‌ می‌رود و به همین دلیل این شرکت‌ها را تعطیل کردیم تا مرغ به بازار برود.»

دکتر رسولی تصریح کرد: «شرکت‌های بسته‌بندی‌ که مرغ را جذب خاک نمی‌کنند، بلکه دوباره آن را به صورت یک محصول به بازار می‌دهند که بازارپسندی خود را دارد. همه مردم که نمی‌توانند در صف بایستند و مرغ کامل بگیرند و در منزل پاک کنند و ضایعات آن را هم بیرون بریزند. مردم تمایل دارند به فروشگاه زنجیره‌ای شیک مراجعه و یک یا دو بسته گوشت مرغ بهداشتی خرید کنند.»

وی با تاکید بر اینکه این تصمیم وزیر آسیب شدیدی به کشور زده است، خاطرنشان کرد: «اولا حدود ۲۵ هزار نفر نیروی کار مستقیم و ۲۰۰ هزار نفر نیروی غیرمستقیم بیکار شدند. دوما وقتی مرغ به منازل می‌رود و پاک می‌شود، ۳۰ درصد آن پوست و ضایعات است که به سطل‌های زباله‌ خانگی می‌رود و به محیط زیست آسیب می‌زند. سوما حالا با این تصمیم تمام مرغفروشی‌های کشور بدون مجوز مرغ بسته‌بندی و طعم‌دار عرضه می‌کنند و تمام کسانی که مرغ بسته‌بندی نیاز دارند، آن را از زیرزمین‌ها تامین می‌کنند؛ به این معنا که بهداشت و سلامت و چیزی که سال‌ها دامپزشکی روی آن کار کرده و همچنین سرمایه‌های شرکت‌ها از بین رفت.»

چند صد دامپزشک بیکار شدند

دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت تولید و بسته‌بندی مواد پروتئینی کشور با اشاره به اینکه شرکت‌های بسته‌بندی حاضرند امضا کنند که اگر با تعطیلی کارخانه‌ها، مشکل مملکت حل می‌شود، این کار را انجام دهند، گفت: «اما متاسفانه با این تصمیم، مشکل کشور که حل نشد هیچ، هزاران مشکل دیگر هم به مملکت اضافه شد. کمااینکه درحال حاضر چند صد دامپزشک که به صورت مسئول فنی در شرکت‌های بسته‌بندی کار می‌کنند، همه بیکار شدند. ما نیز به کارگران می‌گوییم که اگر حقوق می‌خواهید، به همانجا بروید که شما را بیکار کرده است. لذا کارگران روبروی وزارت جهاد تجمع می‌کنند و می‌گویند در سالی که قرار بوده از تولید پشتیبانی شود، آقای وزیر بزرگترین مانع را سر راه تولیدکنندگان گذاشته است. به کارگران گفتیم بهتر است تا روزی که آقای وزیر بگوید سرکار بروید، این مساله را پیگیری کنید.»

وی خاطرنشان کرد: «گذشته از اشتغالزایی، سازمان دامپزشکی حداقل ۲۵ سال است که روی این موضوع کار می‌کند تا قطعه‌بندی و عرضه مرغ به صورت بهداشتی و تحت کنترل دامپزشک باشد. اگر وزیر را رها کنیم فردا می‌گوید مردم جلوی مرغداری مرغ زنده بخرند و خودشان کشتار کنند. مردم چرا باید مرغ کشتار شده را به قیمت کیلویی ۲۵ هزار تومان بخرند؟ بلکه در مرغداری می‌توانند مرغ زنده را کیلویی ۱۷ هزار تومان بخرند و با این کار مرغ ارزان می‌شود.»

دکتر رسولی تصریح کرد: «همه ما دامپزشکان مسئولیتی نسبت به جامعه داریم و قسم خوردیم که وظیفه خود را به درستی انجام دهیم. اینکه مرغ بهداشتی و تحت کنترل دامپزشکی عرضه شود، کار یک روز و ۲ روز نیست، بلکه باید سال‌ها روی آن کار شود. تمام همکاران ما قبلا روی این قضیه زحمت کشیدند و سرمایه‌گذاری کردند که یک روز این اتفاق بیفتد. اما ما به ۴۰ سال قبل برگشتیم که مردم در صف بایستند و مرغ کامل بخرند. وزیر که می‌گوید مرغ به مقدار کافی هست، به دست ما برساند. شرکت‌های بسته‌بندی هم قیمتشان تحت کنترل سازمان حمایت و هم بهداشت آنها تحت کنترل سازمان دامپزشکی بود؛ چه خلافی کرده بودند که دستور تعطیلی آنها داده شده است؟»