تشکیک در گزارشات مستند سازمان دامپزشکی کشور:
ادعاهای بدون سند «کهرم» ادامه دارد: بوتولیسم عامل مرگ پرندگان میانکاله نیست/ بوتولیسم در جاهای تنگ و تاریک تشکیل می‌شود!

حکیم مهر: سال گذشته دی ماه بود که چیزی حدود 40 هزار پرنده در میانکاله تلف شدند. فقط در عرض 8 روز گذشته اما دو هزار و 202 پرنده در تالاب میانکاله و خلیج گرگان تلف شدند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از رکنا، اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران هفته گذشته با مشکوک خواندن تلفات پرندگان مهاجر، طی اطلاعیه ای اعلام کرد که برای جلوگیری از انتشار بیماری و مدیریت و کنترل منطقه ممنوعیت هایی را اعمال کرده است. این اطلاعیه از افزایش بیش از ۱۵۰ درصدی تلفات پرندگان مهاجر نیز خبر داده است.

«دکتر سید بهمن نقیبی» معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی نه تنها سال گذشته بلکه امسال نیز رسما اعلام کرد: «این مرگ و میرها به دلیل وجود سم بوتولیسم رخ داده است.»

«دکتر اسماعیل کهرم» فعال محیط زیست و پرنده شناس اما در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا این موضوع را رد کرده و تاکید کرد: اگر یک نفر از سردرد رنج می برد و به پزشک مراجعه کند آیا داروی غضروف سازی به او بدهند آیا دردش خوب می شود؟

بوتولیسم در تالاب به وجود نمی آید

وی با بیان این که اشکال کار این است که علت مرگ و میر پرندگان بوتولیسم نیست، افزود: بوتولیسم در قوطی کنسروهای ماهی یا گوشتی که 4-5 سال مانده باشد به وجود می آید نه در تالاب. بوتولیسیم در جاهای تنگ و تاریک تشکیل می شود و غیرهوازی است. جایی تشکیل می شود که هوا نباشد، چطور ممکن است در تالاب تشکیل می شود؟

اسماعیل کهرم تاکید کرد: 252 تالاب در ایران وجود دارد. چطور فقط در میانکاله بوتولیسیم ایجاد شده و پرنده ها مرده اند؟ این سمی است که زارع، صیاد، شکارچی و دامدار در تالاب می ریزد.

نباید شمال میانکاله استخر پرورش ماهی باشد

این فعال محیط زیست و پرنده شناس گفت: این منطقه حفاظت شده نیست بلکه بالاتر منطقه حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش است. پناهگاه حیات وحش یک درجه پایین تر از پارک ملی است. نباید در آن دامدار و کشاورز باشد. سازمان حفاظت محیط زیست این زمین های کشاورزی را قبل از انقلاب خریداری کرده بود. بعد از آن هجوم بردند و در زمین های غصبی کشاورزی می کنند. در این زمین ها نه باید شکارچی، نه صیاد، زارع و دامدار باشد. استخرهای استخر پرورش ماهی در شمال میانکاله است در حالی که نباید آنجا باشد.

تالاب چگونه مسموم می شود؟

اسماعیل کهرم در تشریح این که برخی از این گروه های ذینفع برای انتقام گیری در تالاب سم می ریزند، تاکید کرد: شکاربان تور یک صیاد را توقیف می کند که 700هزار تومان است و برای اون پرونده می سازد. آن صیادی که تور یا وسیله معاش خود را از دست داده فکر می کند که از محیط زیست انتقام بگیرد. سم می خرد و شب در تالاب می ریزد. برخی می گویند بوتولیسم است تا مشکل را گردن طبیعت بیندازند.

میانکاله با 5 نفر محافظت می شود

وی در پاسخ به این سوال که این چه حفاظتی است از میانکاله می شود؟ گفت: 5 محیط بان از 168 هزار هکتار محافظت می کنند. مناطق میانکاله با 5نفر محافظت می شود؟ برای محافظت از میانکاله بودجه نمی کنند. میانکاله 50 محیط بان می خواهد. تمام منتفعان که از آن برداشت می کنند باید از میانکاله بیرون بروند. طبق قانون در پناهگاه حیات وحش نباید صیاد، شکارچی، کشاورز، دامدار و استخر پرورش ماهی باشد. هر کدام از این گروه که سر سفره میانکاله نشسته اند ممکن است اقدام به مسمومیت تالاب کنند. محیط زیست با داشتن اسلحه و بی سیم در مقابل همه آنها را می ایستد تا قانون را پیاده کنند. اما پیاده کردن قانون به تریج قبای این منتفعان برمی خورد و به انتقام گیری دست می زنند. مسئله این است که این 5 دسته با هم متحد هستند و محیط بان تک افتاده اند و در مقابل آنها می ایستند.