مسئول بسیج دانشجویی دانشکده دامپزشکی دانشگاه شیراز:
لزوم یکپارچه‌سازی نظام بهداشت از سوی مجلس یازدهم/ فارغ‌التحصیلان دامپزشکی به‌سبب وجود مشکلات از جایگاه واقعی خود بازمانده‌اند

حکیم مهر: مسئول بسیج دانشجویی دانشکده دامپزشکی دانشگاه شیراز گفت: رشته دکترای حرفه‌ای دامپزشکی به‌سبب وجود مشکلات از جایگاه واقعی خود، بازمانده‌اند، حمایت دولت و مجلس، می‌تواند نقطه عطفی در ایجاد شغل در این حوزه ایجاد کند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از دانشجو، «علیرضا جلیلی» مسئول بسیج دانشجویی دانشکده دام پزشکی دانشگاه شیراز گفت: از آن‌جا که نمایندگان منتخب مجلس یازدهم، انقلابی و رافع مشکلات مردم و کشور شناخته می‌شوند، انتظار بهترین، انقلابی‌ترین و جهادی‌ترین عملکرد در زمینه‌های اقتصادی و سیاسی از آنان می‌رود.

جلیلی تصریح کرد: نمایندگانی که در آغازین روز‌های کاری خود، یادآور شدند که بنای «مچ‌گیری» ندارند و بر سر آرمان‌های انقلاب، هیچ‌گونه مسامحه‌ای نمی‌کنند و با همدلی و وحدت با یکدیگر، در راه‌حل‌های مشکلات مردم می‌کوشند.

مسئول بسیج دانشجویی دانشکده دام پزشکی دانشگاه شیراز مطرح کرد: رشته دکترای حرفه‌ای دامپزشکی و دانشجویان و اساتید آن، این روز‌ها به‌سبب وجود مشکلات عدیده از دستیابی به پیشرفت‌های کلان و جایگاه واقعی خود، بازمانده‌اند. یکی از این مشکلات، عدم توجه کافی و به‌هنگام به پتانسیل‌های اشتغال‌زایی این رشته است. توجه و حمایت دولت و مجلس، می‌تواند نقطه عطفی در ایجاد شغل و رفع بی‌کاری با عنایت به حوزه‌ی دامپزشکی ایجاد کند. از جمله این حمایت‌ها می‌توان و تأسیس و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه‌ی دامپزشکی اشاره کرد. هم‌چنین، از آن‌جا که تأمین برخی از اقلام و ارزاق مورد نیاز کشور از جمله مواد غذایی با منشأ دامی مثل لبنیات و گوشت، جوابگوی نیاز کشور نیست، بنابراین نقش متخصصان دامپزشکی در رفع نیاز‌های استراتژیک یک کشور، محوری است.

وی گفت: در حوزه آموزش دامپزشکی نیز، همان‌طور که تجربه ناشی از پاندمی کرونا و دیگر بیماری‌های مشترک انسان و حیوانات نشان می‌دهد، انتقال این رشته به وزارت بهداشت در جهت یکپارچه‌سازی نظام بهداشت و سلامت می‌تواند تضمین‌کننده منافع بی‌شماری برای نظام سلامت و ارتقاء کیفیت آموزش دامپزشکی باشد. بدون شک، بهبود و ارتقاء پیشرفت‌های حوزه دامپزشکی در سطح ملی و رساندن آن‌ها به‌سطح استاندارد‌های بیش‌تر جهانی، به حمایت جدی و مؤثر دولت و مجلس نیازمند است. به باور اقتصاددانان، رشته دامپزشکی در صورت توجه کافی می‌تواند بخش عظیمی از کمبود حرکت در کارخانه‌های تولیدی را جبران نماید و به آن رونق بخشد.

جلیلی اظهار کرد: در این دوره چهارساله که به‌امانت به نمایندگان مجلس شورای اسلامی سپرده شده، امید و انتظار است که نمایندگان، با اصلاح و بهبود قوانین فعلی و یا با تصویب قوانین جدید، در جهت کاهش و رفع مشکلات و ارتقاء و پیشرفت در حوزه‌ی دامپزشکی، گام بردارند.