تب برفکی در چهارمحال و بختیاری فروکش کرد/ مشکلی از نظر تب برفکی در استان وجود ندارد مگر اینکه سویه جدیدی وارد استان شود
 

مدیرکل دامپزشکی چهارمحال و بختیاری گفت: در حال حاضر موردی از بیماری تب برفکی در استان وجود ندارد و این بیماری در استان فروکش کرده است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایرنا، «دکتر حسینعلی سلطانی» اظهار داشت: تب برفکی یک بیماری دوره‌ای است که احتمال طولانی شدن آن در نقاطی که دام‌ها واکسینه نشده باشند، وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه دام‌هایی که واکسینه نشده و دام‌های حساس ممکن است با شیوع این بیماری درگیر شوند، افزود: اکنون موردی از تب برفکی در دام‌های استان وجود ندارد و دامداری‌های حساس یا به این بیماری مبتلا شده و یا آن را پشت سر گذاشته‌اند، بقیه دام‌ها نیز واکسینه شده‌اند یا عبارت دیگر هم اینک جمعیت دامی استان علیه تب برفکی واکسینه و ایمن است.

مدیرکل دامپزشکی چهارمحال و بختیاری بیان کرد: مساله دیگر حساس بودن ویروس تب برفکی به گرمای هواست، به گونه‌ای که با شروع گرما ویروس کاهش پیدا می‌کند.

سلطانی ادامه داد: اکنون مشکلی در خصوص تب برفکی در استان وجود ندارد مگر اینکه سویه جدیدی وارد استان شود، که البته با توجه به گرمای هوا بعید است.

وی تاکید کرد: دامداران نباید اطمینان پیدا کنند که با یک بار انجام واکسیناسیون تب برفکی دیگر دامشان گرفتار نمی‌شود، دوره اثر بخشی واکسن این بیماری چهار ماه است، یعنی دامداران باید چهار ماه آینده دوباره دام‌های خود را واکسینه کنند تا در صورت شیوع بیماری ویروس دام‌های حساس آنها را آلوده و بیمار نکند.

به گزارش ایرنا، چهارمحال و بختیاری با داشتن حدود ۲ میلیون و۷۰۰ هزار راس دام سبک و سنگین عشایری، سنتی روستایی و صنعتی یکی از قطب‌های مهم دامپروری کشور محسوب می‌شود.

تب برفکی یک بیماری ویروسی شدید و بسیار واگیر در حیوانات زوج سم است که از نظر اقتصادی، می‌تواند آسیب‌های زیادی را به همراه داشته باشد.