طبق مصوبه وزارت کشور، سگ‌های بیمار باید از چرخه حیات خارج شوند

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات ایمنی شورای شهر تهران درباره اظهار نظر معاون محیط زیست شهرداری تهران مبنی بر اینکه خارج کردن سگ‌های بیمار از چرخه حیات جزء دستورالعمل وزارت کشور است، گفت: این اظهارنظر درست است و طبق مصوبه وزارت کشور سگ‌های ولگرد باید از سطح معابر جمع‌آوری و به نقاهتگاه سگ‌های بدون صاحب انتقال پیدا کنند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، «زهرا صدراعظم نوری» افزود: در نقاهتگاه سگ‌های بدون صاحب، سگ‌های سالم از سگ‌های بیمار جدا می‌شوند و سگ‌هایی که دارای نژاد خوبی هستند، پس از معاینه پزشکی عقیم سازی و پلاک کوبی می‌شوند و جهت استفاده در اموری چون نگهبانی آموزش داده می‌شوند.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات ایمنی شورای شهر تهران درباره سگ‌های بیمار گفت: سگ‌هایی که به بیماری مسری مانند هاری مبتلا هستند، باید از چرخه حیات طبق مصوبه وزارت کشور خارج شوند و به نوعی آن را مرگ با ترحم نامگذاری کردند.

صدراعظم نوری در پاسخ به این سئوال که در فیلم منتشر شده از امحای سگ‌ها از هاری و مرگ با ترحم تصویری را نشان نمی‌داد، تصریح کرد: به هیچ وجه فیلم منتشر شده مورد تأیید ما نیست و این فیلم در دوره مدیریت شهری ما تهیه نشده است.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات ایمنی شورای شهر تهران با اشاره به وارد نشدن پیمانکاران مجرب در مناقصه‌های برگزار شده شهرداری تهران برای نگهداری از سگ‌های بدون صاحب گفت: زمانی که مناقصه‌ای برای انتخاب پیمانکار سگ‌های بدون صاحب برگزار می‌شود، پیمانکاران علاقه‌ای برای شرکت در این مناقصه ندارند و بار‌ها شاهد بودیم که تنها با یک شرکت کننده مناقصه برگزار شده است.

او تأکید کرد: از طرف دیگر نبود اعتماد به پیمانکار وارد شده در مناقصه نیز وجود دارد که بسیاری از آن‌ها سازمان‌هایی هستند که امکانات لازم برای نگهداری از سگ‌های بدون صاحب را ندارند، زیرا نگهداری از سگ‌های ولگرد اقدامی گسترده است.

صدراعظم نوری با اشاره به برگزاری جلسه‌های متعدد با خدمات شهری شهرداری تهران گفت: با آقای یزدانی (معاون خدمات شهری شهرداری تهران) صحبت کردیم و در جلسه‌های برگزار شده تأکید بر آن شد که پیمانکار نگهداری از سگ‌های بدون صاحب تغییر کند تا دیگر شاهد این‌گونه تصاویری که موجب جریحه‌دار شدن احساس عموم جامعه می‌شود، نباشیم و تأکید من این است که انسان و حیوان با یکدیگر فرقی ندارند و با همه موجودات باید به یک شکل برخورد شود.

چندی پیش «هادی حیدرزاده» مشاور محیط زیست شهرداری تهران، اعلام کرد که انجام مرگ با ترحم طبق مصوبه وزارت کشور است و سگ‌هایی که دارای بیماری مسری مانند هاری هستند، باید از چرخه حیات خارج شوند.