استاد دانشکده دامپزشکی شیراز: ارتباط سرانه مصرف شیر کشورها با موفقیت در جام جهانی فوتبال

استاد دامپزشکی دانشگاه شیراز معتقد است: میزان بالای سرانه مصرف شیر در کشورهایی که به نیمه نهایی جام جهانی 2014 راه یافته‌اند در موفقیت این کشورها در میدان‌های ورزشی موثر بوده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه اصفهان، دکتر حسن نیلی احمد آبادی در همایش حمایت از صنعت گاو شیری که  به همت "شرکت تعاونی کشاورزی و دامپروری صنعتی وحدت" برگزار شد، با ارایه آمار از سرانه مصرف شیر در کشورهایی که به جام جهانی فوتبال راه یافته‌اند، خاطرنشان کرد: سرانه مصرف شیر آرژانتین 213 کیلوگرم در سال، بوسنی 196 کیلوگرم در سال و ایران 90 کیلوگرم در سال است. این سرانه در کشورهایی مانند هلند 320 کیلوگرم در سال، برزیل 124 کیلوگرم در سال، آلمان247 کیلوگرم در سال و فرانسه 260 کیلوگرم در سال است.

وی ادامه داد: وقتی مصرف شیر ناکافی باشد، کلسیم کافی در استخوان‌ها رسوب نکرده و استخوان‌ها از استحکام کافی برای مثلا یک رقابت سخت 120 دقیقه‌ای برخوردار نخواهند بود.

نیلی احمدآبادی ادامه داد: تیم‌ها در مراحل پر فشار جام جهانی دچار خستگی زودرس خواهند شد، همان مشکلی که برای تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی 2014 برزیل رخ داد و جالب است که نتیجه فوتبال ایران و بوسنی و همچنین برزیل و آلمان نیز همین مسئله را تایید می‌کند چرا که سرانه مصرف شیر در بوسنی و هرزگوئین بیش از دو برابر ایران و در آلمان حداقل دو برابر برزیل است.

وی با بیان اینکه کشور در شرایط کنونی در یک جنگ اقتصادی نفس گیر قرار دارد، اظهار کرد: در جنگ اقتصادی تولید کنندگان به مثابه سربازان خط مقدم نبرد هستند و باید مورد حمایت قرار گیرند.

نیلی احمدآبادی افزود: در نبرد نظامی وقتی رزمنده‌ای دچار آسیب می‌شد، به کمک او می‌آمدند و با باند پیچی و پانسمان زخم او را می‌بستند و نمی‌گذاشتند که خونریزی او ادامه پیدا کند. در نبرد اقتصادی نیز اگر تولید کننده‌ای دچار آسیب می‌شود باید به او کمک کرد تا پایداری تولید او آسیب نبیند.

این استاد دانشگاه شیراز با اشاره به مزیت‌های بخش کشاورزی به خصوص صنعت گاو شیری تصریح کرد: راه برون رفت از تحریم‌ها توجه به مزیت‌های بخش‌های اقتصادی از جمله بخش کشاورزی است.