کد خبر: ۶۹۶۷۷
تعداد نظرات: ۱ نظر

حکیم مهر: یک متخصص تغذیه و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران معتقد است با توجه به تورم و گرانی‌ای که در حوزه گوشت قرمز و مرغ اتفاق افتاده، ‌دولت باید به فکر جایگزین‌ها باشد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از خبرآنلاین، «دکتر کوروش جعفریان» می‌گوید: سرانه مصرف گوشت قرمز در سال ۹۰،‌ حدود ۱۴ تا ۱۵ کیلوگرم برای هر ایرانی بود، این میزان در سال ۱۴۰۰ به عدد ۶ کیلوگرم رسیده است.

او با توجه به اثرات مستقیم تورم و قیمت‌ها بر میزان مصرف ادامه می‌دهد: همان‌طور که خیلی از اقتصادان‌ها معتقدند، اجرای سیاست‌های حذف یارانه‌ها در بخش‌های مختلف و توزیع آن بین دهک‌های پایین جامعه کار خوبی است اما این موضوع باید با سیاست‌گذاری درست اتفاق بیفتد، سیاست‌های که در آن اهمیت تغذیه مناسب برای مردم کم‌رنگ نشود.

جعفریان با بیان اینکه این سیاست‌ها باید با تغییر درست الگوی مصرف در کشور همراه شود، می‌گوید: این موضوع فرصت مناسبی است که دولت با حمایت از بخش شیلات و ارزان کردن قیمت‌ها در این حوزه سرانه مصرف آبزیان را در کشور افزایش دهد. در حال حاضر در ایران متوسط مصرف روزانه انواع ماهی و آبزیان حدود ۳ تا ۴ گرم در روز و در واقع کمتر از ۳۰ گرم در هفته است درحالی که در دنیا متوسط مصرف هفتگی آبزیان ۱۷۰ گرم اعلام می‌شود.

او معتقد است: عوارض سوءتغذیه در جامعه به شدت مهم و گاهی غیرقابل جبران است، پس می‌توان در راستای سیاست‌های درست اقتصادی از این فرصت برای بهبود الگوی مصرف ایرانیان استفاده کرد. در جوامع پیشرفته در راستای اهمیت تغذیه گفته می‌شود که هر یک دلار که در حوزه الگوی مصرف و تغذیه درست افراد در جامعه سرمایه‌گذاری شود، ۶۵ دلار سود و بهره به دست می‌آید.

این استاد دانشگاه ادامه می‌دهد: اگر به موقع و همزمان با سیاست‌های اقتصادی، مساله تغذیه را بهبود ببخشیم و مثلا پروتئین آبزیان را با قیمت مناسب جایگزین پروتئین گوشت کنیم، قطعا به صرفه‌جویی اقتصادی با بهره زیاد سلامت خواهیم رسید.


انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
1
2
تازه هنوز آسیبی که در اثر حذف لبنیات وارد میشه رو بررسی نکردن
خانواده ای حتی یارانه بگیر رو تصور کنین که اجاره نشین هم هست .. این فرد باید روح بزرگی داشته باشه که پول یارانه رو صرف خرید لبنیات برای بچه هایش کنه و ازش برای پرداخت اجاره که صد در صد 2-3 برابر شده نکنه
اونوقت اون بچه بدون مصرف لبنیات بزرگ میشه و در 40 سالگی پوکی استخوان میگیره
دولت فک کرده چه هزینه ای اونوقت صرف درمان و عوارض عدم مصرف لبنیات به کشور وارد میشه ؟
اونوقت با چه حساب و کتابی میگه بچه دار بشین ؟
تا لبنیات ارزان و در دسترس عموم مردم قرار نگیره نمیشه مصرف سرانه اون رو بهبود بخشید
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه