کد خبر: ۶۶۲۴۸

حکیم مهر: مدیر کل دامپزشکی استان همدان گفت: علاقمندان به حیوانات خانگی باید تمامی مراحل بهداشتی برای نگهداری حیوان را رعایت کنند تا گرفتار بیماری نشوند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، «دکتر محمود رضا رسولی» مدیرکل دامپزشکی استان همدان با بیان به اینکه در کشور ما سگ گردانی جرم محسوب نمی‌شود، گفت: نگهداری از حیوانات خانگی الزامات فرهنگی بهداشتی و اجتماعی دارد که توجه چندانی به آن نمی‌شود و یکی از بیماری‌های مشترک بین انسان حیوان، هاری است که برای پیشگیری از این بیماری سگ‌های صاحبدار نیز علیه هاری واکسینه می‌شوند چرا که بیشتر گزش‌ها از طریق سگ‌های صاحبدار است و تا کنون پنج هزار و چهار صد مورد واکسیناسیون هاری در استان انجام شده است.

او با بیان اینکه طیف وسیعی از بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوانات وجود دارد، بیان کرد: یکی از این بیماری‌ها که مشترک بین سگ و انسان بوده کیست هیداتیک است که انگل این بیماری در روده سگ به‌صورت کرم نواری زندگی می‌کند و تخم‌های این انگل با مدفوع سگ دفع می‌شود و در بدن میزبان، کیست هیداتیک ایجاد می‌کند.

مدیر کل دامپزشکی استان همدان با بیان اینکه علاقمندان به حیوانات خانگی باید تمامی مراحل بهداشتی برای نگهداری حیوان را رعایت کنند تا گرفتار بیماری نشوند، تأکید کرد: در صورتیکه دام تخم‌های این سگ را به همراه علف بخورد در بدنشان کیست ایجاد می‌شود که این کیست‌ها در کبد حیوان کیست ایجاد می‌کنند و در صورت ذبح دام کبد حیوان باید دور ریخته شود.

رسولی یادآور شد: در صورت ایجاد کیست هیداتیک در بدن انسان نیاز به جراحی دارد و تنها راه درمان آن جراحی است، بنابراین این‌گونه بیماری‌ها در صورت عدم رعایت الزامات بهداشتی خطرات جانی برای انسان‌ها به دنبال دارد.

او ادامه داد: رها کردن فضولات حیوانات در معابر و پارک‌ها معضلات بهداشتی زیادی ایجاد می‌کند و نوعی انگل خطرناک وجود دارد که از فضولات سگ به انسان منتقل می‌شود.

رسولی یادآور شد: سگ گردانی نباید موجب ترس و اضطراب مردم شود در کشور‌های غربی اگر سگ به دیگران آسیب برساند صاحب آن موظف به پرداخت خسارت به فرد آسیب دیده است.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه