کد خبر: ۶۵۲۱۳
تعداد نظرات: ۱۱ نظر

حکیم مهر: مهمترین وظیفه یک پزشک شناخت بیماری با توجه به علایم و نشانه‌ها و اظهارات بیمار است. کاری که با توجه به علایم مشابه و مشترک برای بیماری‌های مختلف و همچنین تنوع بیماری‌ها بسیار دشوار می‌باشد. اما با این وجود کار یک پزشک در مقایسه با دام پزشک سهل‌تر است چرا که در شناخت و معالجه بیماری‌ انسانی، می‌تواند از خود بیمار کمک بگیرد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از خبرنامه دانشجویان ایران، کنکور سراسری ۱۴۰۰ با حضور بیش از یک میلیون داوطلب در تیرماه برگزار شد، حالا داوطلبان منتظر اعلام نتایج و انتخاب رشته تحصیلی خود در مقطع کارشناسی هستند. در این میان اصلی ترین دغدغه این روزهای داوطلبان و خانواده ها انتخاب یک رشته آینده دار و مناسب برای بازار کار است. خبرنامه دانشجویان ایران به همین بهانه به معرفی رشته های موجود در دوره کارشناسی کرده است.

بررسی بازار کار و آینده شغلی رشته دامپزشکی

پیش از انتخاب رشته مورد علاقه برای تحصیل ، آگاهی از بازار کار و آینده شغلی آن می توانددر تصمیم گیری بسیار تاثیرگذار باشد. بنابراین در خصوص بازار کار رشته دامپزشکی لازم است بدانید که فارغ‌ التحصیلان‌ رشته دامپزشکی‌ می‌توانند در مراکز مختلفی‌ از جمله‌ شرکت‌های‌ تولید دارو و فرآورده‌های‌ دامی‌، شرکت‌های‌ تولید مواد غذایی‌ با فرآورده‌های‌ دامی‌، سازمان‌ دامپزشکی‌، مؤسسه‌ تحقیقات‌ و تولید واکسن‌ رازی‌، واحدهای‌ دامپروری‌ دولتی‌ و خصوصی‌ و آزمایشگاه‌های‌ تشخیص‌ بیماری‌ های‌ دامی‌ و بیماری‌های‌ انسانی‌ ،شرکت‌های‌ تولید دارو و فرآورده‌های‌ دامی‌ ، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان تحقیقات و ترویج کشاورزی، اشتغال به کارهای درمانی در بخش های طیور، آبزیان، دامهای بزرگ، دریافت مجوز و تأسیس داروخانه دامپزشکی ، راه اندازی مـراکـز مشـاوره و دامـداری و طیور، فعالیت در کارخانه های مواد غذایی مانند سوسیس و کالباس سازی ، و … مشغول به کار شوند.

همچنین فارغ التحصیلان رشته دامپزشکی می توانند برای تاسیس کلینیک دامپزشکی اقدام نمایند و به معالجه حیوانات بیمار بپردازند.

توانایی های مورد نیاز و قابل توصیه

مهمترین وظیفه یک پزشک شناخت بیماری با توجه به علایم و نشانه‌ها و اظهارات بیمار است. کاری که با توجه به علایم مشابه و مشترک برای بیماری‌های مختلف و همچنین تنوع بیماری‌ها بسیار دشوار می‌باشد. اما با این وجود کار یک پزشک در مقایسه با دام پزشک سهل‌تر است چرا که در شناخت و معالجه بیماری‌ انسانی ، می‌تواند از خود بیمار کمک بگیرد.

اما یک دام پزشک در معالجه بیماری حیوانات تنها با بررسی و پژوهش و با تکیه بر دانش خود می‌تواند به بیماری پی ببرد.

یک دام پزشک علاوه بر دانش بسیار و قدرت تجزیه و تحلیل باید زیرک و هوشیار نیز باشد. چون از یک سو بیمار او نمی‌تواند درد خود را بیان کند و دام پزش ک باید خود موفق به شناخت بیماری گردد و از سوی دیگر بسیاری از دامداران سنتی‌ ما هنوز فرهنگ استفاده از دام پزشک را پیدا نکرده‌اند و در نتیجه با مشاهده دام بیمار در ابتدا خود از راه های سنتی که بسیاری از اوقات اشتباه نیز هست، به معالجه دام می‌پردازند و بعد از این که بیماری به اوج خود رسید و یا حتی دام به بیماری تازه‌ای دچار گردید، به دام پزشک مراجعه می‌کنند و تازه هنگام مراجعه به دام پزشک نیز نمی‌گویند که قبلا از چه داروها و یا روش های درمانی استفاده کرده‌اند و در نتیجه اگر یک دام پزشک زیرکی و هوشیاری لازم را نداشته باشد، در شناخت بیماری اشتباه می‌کند.

درس زیست‌شناسی یکی از درس های مهم رشته دام پزشکی است. همچنین دانشجوی این رشته هرچقدر که تلاش بکند اگر به زبان انگلیسی و یا یک زبان بین‌المللی دیگر مسلط نباشد، نمی‌تواند در این رشته موفق گردد، چرا که امروزه اطلاعات علمی بخصوص در علومی مثل ایمونولوژی روزآمد شده است و تا دانشجویی به زبان انگلیسی مسلط نباشد، نمی‌تواند از اطلاعات جدید با خبر شده و یا از کتب مرجع استفاده بکند.

بدون شک دانشجوی این رشته باید از سلامت جسمانی برخوردار باشد اما قدرت بدنی در همه بخش‌های دام پزشکی مطرح نیست . برای مثال در مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاهی و یا برای معالجه دام های کوچک نیازی به قدرت بدنی بالا نیست اما در معالجه دام های بزرگ ، قدرت بدنی بالا می‌تواند کار یک دام پزشک را راحت‌تر کند.

یک دانشجوی دام پزشکی بعد از فارغ‌التحصیلی باید گاه در دل یک روستا به مداوای حیوانات بپردازد و بدون شک چنین کاری جز به یاری عشق و علاقه امکان‌پذیر نمی‌باشد.

وضعیت استخدام دامپزشک در برخی کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام دامپزشکان بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ ، رشد ۳۶ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام در این شغل  رشد ۲۲ درصدی داشته و رشد زیاد در آینده برای آن پیش بینی شده است.

میزان درآمد دامپزشک

اطلاعات دقیقی از میزان درآمد دامپزشک در کشور در دسترس نمی باشد. درآمد آنها با توجه به محل کارشان متفاوت است. دامپزشکانی که در استخدام دولت هستند، مطابق با قانون مدیریت خدمان کشوری حقوق دریافت می کنند. البته درآمد دامپزشک در بخش خصوصی وضعیت متفاوتی دارد. برخی در کلینیک های دامپزشکی در شهرها درآمد بسیار خوبی دارند و برخی نیز در مراکز دامپزشکی خارج از شهرها -علیرغم سختی کار زیاد- درآمدهای کمی کسب می کنند.

درآمد دامپزشک در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – متوسط درآمد سالانه این شغل ۸۲.۰۴۰ دلار (برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۸۳.۲۰۰ دلار بوده است.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه دامپزشکان ۷۹.۰۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان – متوسط درآمد سالانه در این شغل برای افراد تازه کار حدود ۴۶.۰۰۰ دلار ، برای افراد با تجربه  ۷۳.۰۰۰ دلار و برای  افراد ارشد ۷۶.۰۰۰ دلار می باشد.

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر

فارغ‌التحصیلان دوره دکترای عمومی دام پزشکی می‌توانند بر حسب علاقه در بیش از ۱۴ گرایش تخصصی مختلف در علوم دام پزشکی (آسیب‌شناسی، انگل شناسی، میکروبیولوژی، کلینیکال پاتولوژی، علوم تشریحی، بیماری های طیور، بیماری های داخلی دام بزرگ، بیماری های داخلی دام کوچک، جراحی، رادیولوژی، بیماری های ماهی و آبزیان، بهداشت مواد غذایی، مامائی و بیماری های تولید مثل و ...) و همچنین علوم پایه پزشکی و بیوتکنولوژی ادامه تحصیل بدهند.

در دوره دکترای تخصصی دام پزشکی به تناسب رشته تعداد ۶۰ واحد تخصصی گذرانده می‌شود و دانش تخصصی دانشجو در یک زمینه خاص گسترده‌تر می‌گردد. هدف از اجرای دوره‌های تخصصی دام پزشکی، تامین اعضای هیات علمی مورد نیاز برای دانشکده‌های دام پزشکی و محققان موسسات پژوهشی وابسته و در نهایت تامین نیروی انسانی متخصص مورد نیاز برای خدمات تخصصی دام پزشکی است.


انتشار یافته: ۱۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۰:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۷
3
8
دامپزشک زندگی نداره گشنس عزت نفسی براش نذاشتن نیا امدم پشیمونم مثل ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۷
1
6
تا زمانی که تفکرات در بخش ستادی های دامپزشکی تغییر نکند و ماهیت بخش خصوصی را باور مداشته باشند و خیل عظیم فارغ التحصیلان در گرایشهای مختلف دامپزشکی با تخصصهای متنوع قبول نکنند اتفاق مثبتی رخ نخواهد داد جز ایجاد مانع در برابر بخش خصوصی و قدرت نمایی حاکمیتی
احمد راشکی نیا
|
United States
|
۱۴:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۷
2
13
انتخاب و ورود به این رشته یعنی تباهی عمر و جوانی...
ناشناس
|
Germany
|
۱۹:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۷
1
2
در یک کلام ............
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۷
0
6
بازار کارش را با یک آگهی نیاز به دامپزشک میتوان تخمین زد یک آگهی بزنید با حقوق ۶-۷ میلیون ببینید چطور ۵۰۰ نفر در عرض یکی دو هفته برای این شغل درخواست میدهند . مراکز مدرک فروشی دمار از روزگار این رشته درآورده اند برخی واحد ها سه ورودی مهر ،بهمن A و B برداشتن ۲۰۰ نفر ! تخصص دامپزشکی هم ارزش ندارد مگر اینکه آشنا داشته باشی برای هیات علمی .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۷
0
8
برخلاف انتظاری که تیتر این مقاله برای خواننده ایجاد می کند، پیش بینی آینده این شغل در ایران به درستی بیان نشده است و خواننده پس از خواندن آن نمی تواند در مورد آینده این شغل در ایران تصویر روشنی داشته باشد.
صالحی
|
-
|
۰۰:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۸
2
8
در یک کلام دامپزشکی در ایران یعنی یک عمر اه و افسوس و مقایسه با سایر رشته های مشابه و پشیمانی و سرشکستگی این حرفهای مفت هم که راجع به توانایی های فلان و بهمان فارغ التحصیل این رشته از نظر علمی بیان میشه فقط برای توجیه اشتباه انتخاب این رشته است و هیچ دردی رو دوا نمیکنه جوان عزیزی که میخوای این رشته رو انتخاب کنی از من دامپزشک ۲۸ سالر سابقه بشنو و خودت رو تباه نکن یک مقایسه کوچک میکنم و میتونی تا اخر متوجه بشی یک جراحی هیسترکتومی در انسان و توسط یک متخصص ۱۵ تا ۲۲ میلیون هزینه داره اونهم با هزار پرستیژ و کلاس از جانب یک پزشک وبیمارستان و همین جراحی در یک سگ با رقابت واقعا ناسالم و باعث شرمندگی از جانب همکاران دامپزشک بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومن انجام میشه با هزار اما و اگر از جانب صاحب حیوان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۸
7
4
همکاران عزیز، صندلی های این رشته خالی نخواهد ماند، پس چه بهتر که توسط اشخاص نخبه و درس‌خوان پر شود، با این تعاریف منفی جوانان مستعد را از ورود به این رشته منصرف نکنید، چرا که حق الناس است، و روزی هم فرزند خودمان کنکور خواهد داد. زمین گرده
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۸
تو فکر کنم از اون ژن های خوب هستی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۸
0
1
"دام پزشک" صحیح نیست . باید نوشته بشه: "دامپزشک"
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۸
1
6
"دوستانی که تازه کنکور داده اند"
فیش واریزی پزشکی هست که ۷، ۸ تومن حقوق می‌گیرد، مسئول فنی داروخانه ای که ۶ تومن حقوق گرفته است و هزاران پرستار و مهندس و دامپزشک و ... که حقوق چندان بالایی ندارند.
هیچ رشته ای بدون ایراد نیست. بعضی رشته ها شاید کمی شرایط بهتری داشته باشند و در کل برای همه سخت هست و دشوار. به اطراف نگاه کنید، همه می نالند! (البته حق هم دارند)
دنبال علاقه هاتون برید و پول خودش میاد سراغتون!
دامپزشک بی پول هست، پول دار هم هست قطعا. همه ی شغل ها همین هست. مهندسانی توی فامیل داریم که اجاره خانه نمی‌توانند پرداخت کنند، برعکس کسی رو هم داریم که مسافرت خارج از کشورش ترک نمی شود! (قطعا تعداد افراد موفق و پولدار توی هر رشته ای کمتر از بقیه افراد هست!!)
به امید این که انتخاب خوبی بکنید و در اینده خوشحال باشید همگی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه