کد خبر: ۶۴۷۹۳
تعداد نظرات: ۳ نظر

آنطور که معاون فنی گمرک ایران می گوید محموله شترهایی که اخیرا وارد گمرک شده بود ولی به دلیل نقص اسناد و عدم تائید منشا ارز امکان ترخیص نداشت، طی مذاکرات صورت گرفته جهت ممانعت از اتلاف این حیوانات تحویل صاحب کالا شد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایسنا، جریان شترهای قطری نیز مانند محموله های قبلی حیواناتی که به گمرک رسیده بودند، حواشی خود را داشت. ولی اعلام معاون فنی گمرک ایران به ایسنا از این حکایت دارد که این حیوانات نیز در نهایت برای ممانعت از تلف شدن ترخیص و تحویل صاحب کالا شده اند.

«ارونقی» در این رابطه توضیح داد که بامداد دیروز ۱۱ کامیون حاوی ۱۸۴ نفر شتر از مبدا قطر وارد بندر لنگه شده در حالی که هیچ یک از فرایند ورود کالا را طی نکرده بود و حتی ثبت سفارش آن امروز صادر شده است.

وی با بیان اینکه این شترها حتی به گمرک اظهار نشده و کد رهگیری بانک جهت تائید منشا ارز هم نداشت افزود: در این شرایط امکان ترخیص این حیوانات برای گمرک ایران وجود نداشت.

این مقام مسئول در گمرک ایران ادامه داد: اما با توجه به اینکه در دو روز آخر هفته به دلیل تعطیلی، امکان انجام فرایند تجاری برای صاحب کالا وجود نداشت و با توجه به گرمای شدید احتمال تلف شدن این حیوانات مطرح بود، با هماهنگی های صورت گرفته از سوی گمرک و اخذ مجوزهای قانونی، محموله شترها نیز ترخیص و تحویل صاحب آن شد.

به گفته ارونقی، صاحب کالا متعهد شده که ابتدای هفته آینده در اسرع وقت جهت انجام فرایند قانونی ترخیص شترهای وارداتی اقدام کنند.

 معاون فنی گمرک ایران یادآور شد که از ۱۸۴ شتری که به گمرک رسید، یک نفر قبل از ورود و در مسیر، تلف شده بود.
 
گفتنی است طی مدت اخیر بارها محموله حیوانات از سوی واردکنندگان به گمرک رسیده ولی فرایند واردات را از قبل طی نکرده بودند؛ به طوری که فقط در حد ثبت سفارش بوده و سایر مجوزها از جمله کد رهگیری بانک صادر نشده بود و امکان ترخیص نداشت ولی به دلیل شرایط خاص موجودات زنده و امکان تلف شدن، طی رایزنی و دریافت تعهد با حواشی بسیار ترخیص شده بودند؛ از جمله آنها  گورخرهای آفریقایی که بعد از ترخیص دو راس آن تلف شد، گوسفندان فرانسوی که با وساطت وزیر کشاورزی ترخیص شدند و یا مسافری که سه چمدان خزنده آورده بود و در نهایت مرجوع شد.


 

برچسب ها: دامپزشکی ، گمرک ، شتر ، قطر ، ارونقی
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۸
0
2
برای کشتار وارد شدن
یا مولد هستن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
مولد جهت شترهای مسابقه ای
شیبانی اداره کل دامپزشکی هرمزگان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
0
0
با سلام
یک دهه افتخار خدمت در استان هرمزگان رو داشتم و یکی از دغدغه هایی که بارها و از راه های مختلف چه در جلسات و چه سمینارها و کنفرانس ها اعلام کردم هشدار در رابطه با تخلیه ژنتیکی شترهای منطقه هرمزگان از جمله شتر منطقه سیریک بوده که از بهترین نژادهای جمازه برای مسابقات مورد علاقه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس هست و صادرات بی رویه آن واقعا نگران کننده هست.این به کنار،اما ورود بی ضابطه و بدون ملاحظات گمرکی و دامپزشکی، آن هم از قطر که سالهاست مراتع فیروزآباد فارس را قرق کرده اند به عنوان مولد جای تردید و نگرانی داره.
واقعا نمی دونم معنا و کاربرد مباحث پدافند غیرعامل در رابطه با تهدیدات زیستی و اقتصادی چیه و آیا نباید اینجا اعمال بشه؟
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه