کد خبر: ۶۳۷۳۶

یک عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: بعد از اینکه ویروس توانایی آلوده کردن حیوانات را پیدا کرد، دام‌ها در لیست خطر قرار گرفتند زیرا به خاطر تأمین مواد ‌مصرفی روزانه انسان‌ها، خطر ابتلا آن بیشتر است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایسنا، «کریم قربانی» اظهار کرد: ویروس کرونا بحران جدی برای مردم در اقصی نقاط جهان ایجاد کرده‌است.

وی ادامه داد: روند شیوع این بیماری بسیار نگران کننده بوده و جهان را بعد از حدود یک قرن دچار چالش‌های جبران ناپذیری کرده و هنوز هم انسان‌های زیادی جانشان در خطر است.

قربانی عنوان کرد: این ویروس بنا به گفته کارشناسان از طریق خفاش‌ها به انسان منتقل شده، ولی اینکه از ‌طریق انسان به حیوانات منتقل شود یک اتفاق دور از ذهن بود ولی این ویروس نشان داده است که اصلا قابل پیش بینی ‌نیست و می‌تواند حتی خرابی‌های بیشتری نیز به وجود بیاورد.

این عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان، ادامه داد: اولین گزارش آلوده شدن حیوانات به این ویروس مربوط به یک پلنگ و یک گربه خانگی بود که پلنگ توسط نگهبان باغ ‌وحش به این ویروس گرفتار شده بود و گربه خانگی توسط صاحب بیمارش، پس از این گزارش‌ها ‌محققان ساختار ریه ‌۲۵۱ ‌حیوان مختلف را مورد بررسی قرار داده‌اند تا مشخص کنند که حیوان از طریق تماس با خفاش‌ها یا انسان‌ها می‌تواند به‌ Covid-۱۹ ‌آلوده شود یا خیر؟

وی عنوان کرد: بعد از اینکه ویروس توانایی آلوده کردن حیوانات را پیدا کرد، دام‌ها در لیست خطر قرار گرفتند زیرا به خاطر تأمین مواد ‌مصرفی روزانه انسان‌ها، خطر ابتلا آن بیشتر است.

قربانی ادامه داد: این احتمال وجود دارد که ویروس کرونا با انتقال از انسان به پستانداران به اشکال جدید و حتی کشنده‌تری ‌جهش یابد که بعداً برای آلوده شدن دوباره افراد یک خطر جدی است.

این عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان، افزود: این ویروس یک ‌بیماری همه‌گیر و بسیار خطرناک، هم برای انسان‌ها و هم برای حیوانات است که این اتفاق در ‌اپیدمی سارس سال ۲۰۰۳، هنگامی که ویروس از طریق گربه‌ها و راسون‌های آلوده به انسان منتقل شد، رخ داد.

وی بیان کرد: تحقیقات جدید نشان می‌دهد که سگ‌ها، برخلاف گربه‌ها، نباید نسبت به‌ Covid-۱۹حساس باشند زیرا آن‌ها همان نقطه ‌ورود آسیب‌پذیر در سلول‌ها را ندارند.

قربانی افزود: توانایی‌ Covid-۱۹ ‌در آلوده کردن حیواناتی که فضای مشترکی با انسان‌ها دارند، ممکن است یک تهدید واقعی و طولانی ‌مدت را ایجاد کند.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه