کد خبر: ۶۲۷۲۷
تعداد نظرات: ۳ نظر
 

مدیرکل دامپزشکی کردستان گفت: بعد از شناسایی مواردی از آلودگی روستاهای دیواندره به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، نمونه‌های مثبت این بیماری در سقز هم مشاهده شد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایرنا، «دکتر مجتبی ورمقانی» اظهار داشت: در ادامه طرح رصد و پایش بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، نتایج آزمایشگاهی نمونه‌های ارسالی از تلفات طیور در روستای بوبکتان سقز، مثبت اعلام شد.

وی افزود: ۴۰ قطعه مرغ و خروس و بوقلمون بومی در این روستا تلف شده  و یک روستای دیگر مشکوک به آلودگی به این بیماری نیز در دست بررسی است.

مدیرکل دامپزشکی کردستان با بیان اینکه نگرانی‌ها از شیوع این بیماری در حال افزایش است، افزود: در حال حاضر مرغداری‌های صنعتی استان عاری از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان هستند.

وی تاکید کرد: با هدف جلوگیری از انتقال عامل بیماری به طیور بومی و یا واحدهای صنعتی و گسترش آن، شهروندان هرگونه بروز تلفات غیر متعارف در طیور بومی را در اسرع وقت به ادارات دامپزشکی شهرستان‌ها و یا خانه‌های بهداشت اطلاع دهند.

مدیرکل دامپزشکی کردستان با تاکید بر محصور نمودن محل نگهداری طیور بومی و قطع ارتباط با پرندگان آزاد پرواز، افزود:  کاهش مصرف دان و آب و کاهش تولید در واحدهای صنعتی توسط مسوول فنی بهداشتی و یا مدیریت واحد به نزدیکترین اداره دامپزشکی گزارش شده و از خرید و فروش طیور بومی بصورت دوره‌گردی خودداری شود.

ورمقانی با بیان اینکه کردستان ۱۶ واحد مرغداری مرغ  مادر و هشت واحد مرغداری تخمگذار دارد که مستعد ابتلا به این بیماری هستند، افزود: واکسن به اندازه کافی تامین شده و به مرغداران توصیه می شود تا هرچه زودترنسبت به تهیه و تزریق آن به طیور خود اقدام کنند.

وی افزود: این تاکید نسبت به واحدهایی که در  اطراف تالاب‌ها و دریاچه ها از جمله زریبار مریوان و سراب قروه هستند بیشتر از سایر واحدها است و در این بیماری نگرانی اصلی متوجه روستاییانی بوده که با کشتار  بدون مجوز و نظارت بهداشتی، خرید و فروش مرغ بومی امکان شیوع بیماری را افزایش می‌دهند.

ورمقانی تاکید کرد: به صورت مرتب از تلفات مشکوک نمونه برداری و در آزمایشگاه مرکزی اداره کل دامپزشکی کردستان، آزمایش می‌شود .

دیشب هم نمونه های مثبتی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در ۲ روستای دیواندره گزارش  و پیش از آن در ۲۱ بهمن، نتیجه نمونه‌گیری از یک قطعه لک‌لک در دریاچه زریبار مریوان آنفلوآنزای مثبت فوق حاد پرندگان اعلام شد.

آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان بیماری ویروسی و مشترک بین انسان و طیور است که این عفونت در پرندگان اهلی به سرعت سبب همه‌گیری در میان آنها می‌شود.

پرندگان وحشی آبزی به عنوان مهمترین ذخایر طبیعی ویروس آنفلوآنزا محسوب می‌شوند و بوسیله آنها ویروس از یک نقطه به نقطه دیگری حمل و از طریق بزاق و فضله، بیماری به پرندگان اهلی و کسانی که با پرندگان تماس دارند، منتقل می‌شود.

در نوع خفیف آنفلوآنزای مرغی، ابتلا به بیماری با ریزش پرهای پرندگان و کاهش تولید تخم مشخص می‌شود و در نوع دوم، بیماری به سرعت در میان پرندگان شایع و باعث اتلاف شمار زیادی از آنها می‌شود.

این بیماری از طریق تجارت پرندگان زنده و پرندگان مهاجر مانند اردک‌ها و سایر پرندگان دریایی از کشوری به کشور دیگر منتقل می‌شود.

سرفه، گلودرد، تنگی نفس و سابقه تماس در یک هفته قبل از مرگ پرندگان آلوده یا در مرحله واگیری و سطوح آلوده به ویروس و تب بالای  ۳۸درجه از علایم بیماری آنفلوآنزای مرغی در انسان محسوب می‌شود.

پرندگان آبزی، وحشی و مهاجر بدون ابتلا بـه ایـن بیماری می‌توانند ویروس را تا مسافت‌های طولانی انتقال دهند و انسان در ارتباط مستقیم با پرندگان بیمار یا لاشه‌های پرندگان کشته شده نیز می‌تواند به این بیماری مبتلا شود.

در ایران منشاء این بیماری پرندگان مهاجری عنوان می‌شود که در فصل سرد سال از مناطق سردسیر شمالی وارد مناطق گرم یا معتدل می‌شوند.

 

انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
کیوان نوری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
0
3
عرض ادب و خدا قوت به تمامی پرسنل تلاشگر و زحمتکش اداره کل دامپزشکی استان کردستان و شبکه های تابعه آن.

نیروهایی که بدون هیچ چشمداشتی، عاشقانه و خالصانه در جهت کنترل و پیشگیری از بیماری، از جان مایه گذاشته و در این راه از هیچ تلاشی فروگذار نمی کنند.

مانا باشید.
امیر علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۱
1
0
ضمن عرض خسته نباشید به کارکنان دامپزشکی کردستان بخصوص به مدیر مجاهد وانقلابی ومخلص دکتر ورمقانی عزیز که درتواضع و مردم داری سرامد است
بابایی
|
United States
|
۰۷:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
0
0
ریس جان خسته نباشی خط مقدم مبارزه با نیوکاسل ، آنفولانزا از کجا اومد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه