کد خبر: ۵۷۶۵۷
تعداد نظرات: ۴ نظر
 

دستیار ویژه وزیر علوم در امور حقوق شهروندی از کشف بیش از ۳۰ هزار مدرک جعلی در سال ۹۸ در میدان انقلاب خبر داد و گفت: برخی مدیران سیاسی بدون حضور در کلاس ۱۴۰ واحد درس را در دو ترم پاس می‌کنند و مدرک دکتری و ارشد می‌گیرند .

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایلنا، «دکتر فریدون جعفری» ضمن بیان این مطلب در صفحه اینستاگرام خود، با انتقاد از مدرک گرایی در اعتبارسنجی مسئولان و نمایندگان مجلس اظهار کرد: این روزها در اعتبارسنجی نمایندگان جدید مجلس یکی از موضوعات چالشی مدرک ماخوذه دانشگاهی آنها است چنانچه برخی را از جلوس بر کرسی نمایندگان ملت محروم کرده است، در واقع وقتی حضور در جایگاهی سیاسی را منوط به داشتن کاغذی به نام مدرک می‌کنیم بدون این که آزمون‌ها و ارزیابی های درستی از دانش مرتبط با آن مدرک را تقویت و به‌گزینی کنیم، نتیجه سوق سیاسیون به سمت مدرک گرایی با استفاده از نفوذ و قدرتشان خواهد شد .

وی در ادامه تصریح کرد: در واقع وقتی در دانشگاه‌ها به خصوص دانشگاه‌های غیردولتی و موسسات غیر انتفاعی نظارت و دقت کافی در نحوه و صدور مدرک دیده نمی‌شود در نتیجه با پدیده‌ای با عنوان مدرک فروشی مواجه خواهیم شد .

دستیار ویژه وزیر علوم در امور حقوق شهروندی تاکید کرد: حتی در مواقعی که ظاهرا درست است هیچ نظارت علمی بر کیفیت فعالیت‌های پژوهشی منتهی به اخذ مدرک صورت نمی‌گیرد و بازار پایان نامه فروشی‌ها، مقاله فروشی ها داغ و پرسود خواهد شد و دانشجویان حتی بدون یک جلسه حضور در کلاس با رانت، لابی و معامله نمره اخذ می‌کند که در این شرایط با نوع دیگری از مدرک بی اعتبار مواجه هستیم .

وی تاکید کرد: فقط در یک جمع آوری سطحی ابزار و ادوات فروش پایان نامه و کتاب در میدان انقلاب توسط وزارت علوم در سال ۹۸ منتشر شد بیش از ۳۰ هزار نمونه غیر قانونی و جعلی کشف شد یعنی ۳۰۰۰۰ مدرکی که ظاهرا معتبر هستند اما واقعا بی اعتبار، جعلی و شاید در میان آن ۳۰ هزار بتوان نام برخی از منتخبین فعلی را در صورت بررسی دقیق، درست و بی‌طرفانه و به دور از نفوذ دید.

مدیر کل دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت علوم همچنین تصریح کرد: وقتی اساتید راهنما در رساله‌های دکتری پایان نامه‌های ارشد دقت علمی و مکفی در جلوگیری از سرقت‌های علمی و ادبی نکرده و بعضا هم حتی متن را یک بار نخوانده وارد جلسه دفاع می‌شود با مدرک بی اعتبار مواجه خواهیم شد.

به گفته جعفری، وقتی ملاحظه می‌شود مدیری سیاسی در حال مدیریت کلان هم زمان در دانشگاه هم ثبت نام کرده و مدرک دکتری و ارشد می‌گیرد، بدون حضور در کلاس ۱۴۰ واحد در دو ترم بالاتر از نابغه ترین نابغه‌ها پاس می‌کند شاید مدرکی ظاهرا صحیح داشته باشد اما قطعا جعلی و بی اعبتار است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: در برخی موسسات علنا مدرک فروخته می‌شود به گونه‌ای که نام و عنوان در سوابق موسسه جعلی بوده ولی فقط روی کاغذ فاجعه‌ای در فضای علمی و دانشگاهی در حال رخ دادن است. البته نباید منکر پیشرفت‌های علمی کشور از لحاظ کمیت و کیفیت شد.

 
 
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
وت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
0
4
تا بوده همین بوده و چیز تازه ای نیست!!از مدرک اقای ر........ و برادرش تا همین مدیران رده پایین !!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
0
0
چرا جای دور برویم در همین دامپزشکی
دیده می شود که برخی از افراد پرنفوذ با فقط یک روز حضور نصف و نیمه در دانشگاه توانسته اندتعداد زیادی پایان نامه عمومی و تخصصی را استاد راهنما بشوند، حق التدریس های کلان بگیرند، بدون اینکه هیچ کار آزمایشگاهی، عملیاتی یا نظری انجام داده باشند نام شان به طور خودکار به عنوان نفر اول و دوم مقالات علمی قرار می گیرد و سرانجام به سرعت مدارج ترقی را طی نموده و استاد تمام و حتی استاد ممتاز و....شوند.
اگر این ظلم و بی عدالتی نیست پس چیست؟؟؟؟؟

البته جامعه علمی مربوطه را که نمی شود فریب داد و همه می دانند که این استانمان رانت خوار جعلی از کمترین مایه علمی برخوردارند هر چند آنها را در مجامع رسمی بر صدر نشانند و تملق و چاپلوسی شوند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
0
0
طرف توی همین دامپزشکی فامیل خودش رآ بلد نبود تلفظ کنه الآن عضو هیئت علمی دانشگاه ........ است توی ........ مدیر گروه
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
0
1
ارزشیابی تحصیلی در تمام مقاطع بویژه در سطوح ارشد و دکتری به رسوایی کشیده شده است. یکی با خون دل در گذشته دیپلم و مدرک دانشگاهی می گرفت و دیگری از سوم راهنمایی ظرف سه ماه به دانشگاه می پرد. این بشقاب پرنده هاخیلی هم غیر قانونی بوجود نیامدند. وقتی دست عده لی باز گذاشته می شود و دانشگاه و مدرسه غیر دولتی با بخشنامه های .....دستش باز است ، غیر قانونی کجایه!؟
به نظرم کسانی که می خواهند راه درست را انتخاب کنند و به شیوه ای صحیح مدرک بگیرند را دانشگاه ها با چالش فراوان مواجه می کنند و در واقع آدم بهنجار اینجا نابهنجار است.
در جلسه دفاع خودم استادی عادت کرده بود و فقط تازیخ روز در استناد براش مهم بود در واقع کوک شده بود روی این !! هیچ گاه نگاه نمی کرد به زحمت فراوان اینجانب در گردآوری مقالات، مطالعه آنها، ترجمه و از همه مهمتر تسلط بر موضوع . راست را می بایست بزور دروغ بداند و بخواند و در چهار چوبی که کوک شده بود زحمات مرا نادیده گرفت ولی کسی از دوستانم که پایان نامه خزیده بود را در نهایت آسودگی و نمره بالا از مرحله دفاع گذراند اینها درد آموزش عالی است. زیر یکی از یادداشتهایم در پایان نامه خط کشیده بود و گفت قسم می خورم این سخن ساختگی است در حالی که صفحه کتاب (روان شناسی فیزیولوژیک) جیمز کالات را که فش برداری کرده بودم می دانستم و اصلا کتاب همراهم بود . باید زیر دستان چنین استادی از زیر بار تلاش شانه خالی کنند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه