کد خبر: ۵۵۸۹۰
تعداد نظرات: ۵ نظر
مدیرکل دامپزشکی استان گلستان:
«دکتر غلامرضا محرابی» افزود: آنچه به‌طور قطع مشهود است مهم‌ترین عامل مستعدکننده این رخداد، تغییر شرایط اکوسیستم آبی و خاکی در تالاب میانکاله است ...
 
 

حکیم مهر: مدیرکل دامپزشکی استان گلستان با اشاره به مرگ‌ومیر پرندگان مهاجر آبزی در غرب تالاب میانکاله و در ادامه در شرق این تالاب، گفت: آنچه به‌طور قطع مشهود است مهم‌ترین عامل مستعدکننده این رخداد، تغییر شرایط اکوسیستم آبی و خاکی در تالاب میانکاله است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایسنا، «دکتر غلامرضا محرابی» در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بعد از مشاهده تلفات پرندگان مهاجر در سواحل بندرترکمن، کارشناسان دامپزشکی استان علاوه بر نظارت بر جمع‌آوری و دفن بهداشتی لاشه پرندگان، برای بررسی علت بروز این رخداد اقدام به جمع‌آوری اطلاعات میدانی، تعیین تابلوی بالینی پرندگان مریض، تعیین تابلوی کالبدگشایی و تحلیل اپیدمیولوژیکی توصیفی رخداد بیماری و تلفات در سه محور مکان، زمان و نوع پرندگان درگیر کردند.

وی بیان کرد: نخستین فرضیه‌ای که دنبال شد، بیماری‌های نیوکاسل و آنفلوانزا پرندگان و همچنین مسمومیت ناشی از آفت‌کش‌ها و فلزات سنگین از قبیل کادمیوم، آرسنیک، سرب و جیوه بود و فرضیه‌های دیگر، بیماری‌های باکتریایی به‌ویژه وبای پرندگان و بعد از آن بیوتوکسین‌ها مانند بیوتوکسین جلبک، بیوتوکسین بوتولینوم به‌عنوان عامل بیماری بوتولیسم بود.

مدیرکل دامپزشکی استان گلستان با بیان اینکه اقدامات ما بر اساس این برنامه و فرضیه‌ها دنبال شد، خاطرنشان کرد: از بیش از یک ماه قبل در غرب تالاب میانکاله نیز تلفات بالای پرندگان مهاجر را داریم که علت این مرگ‌ومیر، مسمومیت با سم بوتولینوم و بیماری بوتولیسم اعلام شد. تمامی اسناد و مدارک آزمایشگاهی آن نیز از طریق سازمان حفاظت محیط زیست به مراجع ذیصلاح ابلاغ شد.

محرابی گفت: در سواحل بندرترکمن در شرق تالاب میانکاله نیز صدها نمونه برای مشخص شدن عامل این رخداد اخذ و به آزمایشگاه ملی مطالعات کاربردی و مرکز تشخیص سازمان دامپزشکی کشور ارسال شد که نتیجه آن در اواسط هفته آینده به مراجع ذیصلاح اعلام خواهد شد.

وی تصریح کرد: آنچه به‌طور قطع مشهود است مهم‌ترین عامل مستعدکننده این رخداد، تغییر شرایط اکوسیستم آبی و خاکی در تالاب میانکاله است. طی سالیان گذشته مواد آلی خاکی وارد اکوسیستم آبی میانکاله شده که بستر لازم برای رشد و فعال شدن میکروارگانیسم‌های بی‌هوازی را فراهم کرده است.

تداوم تلفات تا پایان حضور پرندگان مهاجر

مدیرکل دامپزشکی استان گلستان با تأکید بر اینکه در بررسی همه‌جانبه این رخداد، دقت را فدای سرعت نخواهیم کرد، گفت: بر اساس تحلیل‌های سازمان دامپزشکی، تلفات در این مناطق تا پایان حضور پرندگان مهاجر ادامه خواهد داشت. البته جمع‌آوری به‌موقع لاشه‌های پرندگان می‌تواند تا حدی در کاهش تلفات مؤثر باشد.

به گزارش ایسنا، از حدود دو هفته گذشته روزانه لاشه تعداد زیادی از پرندگان مهاجر آبزی در سواحل بندرترکمن جمع‌آوری می‌شود. بعد از گذشت یک هفته، تلفات پرندگان به بندرگز نیز رسید و در مجموع تاکنون حدود ۱۰ هزار پرنده در آب‌های این دو شهرستان در شرق خلیج گرگان و تالاب میانکاله تلف شدند.

انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
سبکرو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
2
2
خسته نباشید جناب دکتر محرابی . شما از اینکه اینهمه حرفهای بقول رئیس سازمان دامپزشکی کشور غیر علمی میزنید خسته نشدید ؟ اگر عامل آنفولانزا نیست چرا تا پایان فصل مهاجرت بابد شاهد تلفات بود ؟ چرا فقط پرنده ها تلفات دارند ؟ هیچ ماهی از لاشه بوتولیسمی مصرف نمیکنه ؟ ................
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
2
2
از مصاحبه لذت بردم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
1
1
بهتر است بگویید: سرعت را فدای دقت و خودمان را هم فدای هیچکدام نخواهیم کرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
0
0
کدام دقت؟
کدام سرعت؟
کاربر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
0
0
دقیقا از لحاظ علمی این درسته ، بهشم میگن سندروم آرال ، تو روسیه و ... ام قبلا اتفاق افتاده ،
تا وقتی سطح آب دریاچه ها و ... همینجوری میاد پایین تر اوضاع همینه !

باید به فکر دریاچه ها بود
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه