کد خبر: ۵۵۳۵۲
تعداد نظرات: ۳ نظر

معاون سلامت اداره‌کل دامپزشکی گلستان جمع‌آوری لاشه گونه‌های تلف‌شده پرندگان مهاجر از جمله فلامینگو و چنگر را در پهنه آبی خلیج گرگان محدوده شهرستان بندرگز تایید کرد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایرنا، «دکتر محسن عبدالوند» روز دوشنبه اظهارداشت: کارشناسان پایش دریایی این اداره در محدوده شهرستان بندرگز لاشه ۴ قطعه پرنده تلف شده از نوع چنگر را از خلیج گرگان جمع آوری کردند.

وی افزود: در محدوده پیرامونی جزیره آشوراده نیز یک لاشه فلامینگو توسط این اکیپ از آب خارج شد.

این مقام مسوول در دامپزشکی هرگونه اظهار نظر در مورد دلایل مرگ این گونه های جانوری و ارتباط احتمالی این تلفات با مرگ و میر روزهای اخیر پرندگان در مازندران را به بررسی بیشتر و انجام آزمایشات تکمیلی موکول کرد.

وی با اشاره یکپارچگی زیستگاه میانکاله در استان های مازندران و گلستان ادامه داد: وضعیت زیستگاه های گلستان از لحاظ بیماری پرندگان وحشی پایدار است و به احتمال فراوان این گونه های کشف شده بر اثر رخدادهای طبیعی مانند جزر و مد و یا تندباد به گلستان منتقل شده است.

معاون سلامت اداره‌کل دامپزشکی گلستان تاکید کرد که گشت و پایش از زیستگاه های این استان همچنان ادامه خواهد داشت.

براثر بیماری مشکوکی که از دو هفته گذشته در تالاب بین المللی میانکاله رخ داد تاکنون بیش از ۱۰ هزار بال پرنده وحشی از ۱۲ گونه پرندگان زمستان گذران در این تالاب بین المللی تلف شدند که بیشترین تلفات مربوط به چنگر و فلامینگو گزارش شده است.

رییس سازمان دامپزشکی کشور علت اولیه تلفات مرگبار پرندگان وحشی در تالاب میانکاله را مسمومیت طبیعی و یا همان بیماری بوتولیسم اعلام کرد.

 
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
0
5
یعنی کسی تو این مملکت نیست که بخواد منطقی کار کنه. ........ این بوتولیسمه؟ تلفات داره در پهنه خزر توسعه پیدا میکنه. چرا هیچ کس ورود پیدا نمیکنه و نمونه به آزمایشگاههای رفرنس و معتبر خارجی نمی فرسته؟ آقایان این ها متعلق به ایران نیست اینها میراث جهانی هستند. بفهمید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
شک نکن بوتولیسمه. اگر به نظر مسئولین شک داری مشکل شماست ....................
دامپزشک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۶
1
3
همکاران عزیز و فنی اگر دقت فرموده باشین اداره کل دامپزشکی استان گلستان هم ذکر کرده تلفات متعلق به جزیره میانکاله مازندران، به سواحل شهرستان بندر گز رسیده و هیچ تلفاتی در پرندگان مهاجر و آبزی داخل استان گلستان وجود ندارد. خب کاملا صحیح هم هست، چرا که پهنه آبی مازندران تا گلستان اولا مرزی ندارد و به هم پیوسته می باشد. دوما با توجه به پایش های مداوم کارشناسان دامپزشکی گلستان در سواحل، هیچگونه مرگ پرنده و حتی درگیری و بیحالی مشاهده نشده است که این خود حاکی بر عدم وجود هرگونه بیماری در سواحل گلستان هست.
بنابراین خواهشا افراد کم دانش و بدون علم و فاقد سواد، قضیه را پررنگ جلوه ندهند و تشویش عمومی درست نکنند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه