کد خبر: ۱۹۳۱۱

مدیر کل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست از ممنوعیت هرگونه شکار یا زنده گیری پرندگان مهاجر آبزی بویژه در تالاب ها و مناطق حساس بدلیل احتمال انتقال ویروس آنفلوانزا خبر داد.

مجید خرازیان مدیر کل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه هر ساله تعداد قابل توجهی از پرندگان مهاجر آبزی از اوایل مهرماه وارد کشور شده و تا اواخر اسفند ماه جهت زمستان گذرانی در کشورمان بسر می برند اظهار داشت: عمده ترین مسیر پروازی در رابطه با کشور ایران مسیر پروازی غرب آسیا – شرق آفریقا می باشد که مکانهای اصلی جوجه آوری آنها در منطقه سیبری و نواحی شمالی در کشور روسیه و آسیای میانه و در جنوب آفریقا می باشد.

خرازیان مقدم افزود: براساس سرشماری زمستانی پرندگان در کشور طی سال گذشته که هر ساله در دی ماه به انجام می رسد حدود دو میلیون قطعه پرنده آبزی و کنار آبزی در 350 سایت از مراکز مهم تجمع پرندگان آبزی در 27 استان سرشماری گردیده است.

وی ادامه داد: از این تعداد پرنده در سرشماری حدود 75 گونه آبزی و 73 گونه کنار آبزی بوده اند که از این بین گروه غازها ، قوها و اردک ها دارای بیشترین جمعیت (حدود یک میلیون قطعه) و گروه اسکواها با یک قطعه دارای کمترین جمعیت بوده اند. همچنین استانهای مازندران ، گیلان و گلستان به ترتیب پذیرای بیشترین جمعیت پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی و از نظر تنوع پرندگان نیز استانهای خوزستان، هرمزگان و مازندران به ترتیب در بالاترین رده غنای گونه ای جای دارند.

خرازیان با تاکید بر اهمیت حضور پرندگان آبزی و کنار آبزی در کشورمان گفت: حضور پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی در کشورمان علاوه بر اینکه از نظر زیست محیطی بسیار حائز اهمیت می باشد از طرفی می تواند در انتقال یکسری از بیماریها از کشور مبدا به کشورمان نیز نقش بسزایی داشته باشند.

مدیر کل تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیبست بیان داشت: یکی از بیماریهای حائز اهمیت که در چند سال اخیر در بسیاری از کشورهای جهان منجر به تلفات قابل توجهی در طیور اهلی و همچنین پرندگان وحشی گردیده است آنفلوانزای فوق حاد پرندگان می باشد که ویروس عامل این بیماری به دو طریق ورود طیور زنده و صنایع وابسته نظیر تخم مرغ و هر گونه فرآورده آلوده مرتبط با صنعت طیور نظیر گوشت وپرندگان مهاجر قابل انتقال از کشوری به کشور دیگر است.

سید مجید خرازیان مقدم اضافه کرد: براساس گزارشات سازمان بهداشت جهانی دام (OIE) در سال جاری میلادی سروتیپ های مختلفی از ویروس این بیماری در سرتاسر جهان گزارش گردیده است که منجر به تلفات وسیعی در طیور اهلی و پرندگان وحشی شده است که می توان به سویه H7N2 در استرالیا، H5N2 در چین و تایوان، H5N8 در چین، کره، ژاپن، آلمان، هلند و انگلستان و H5N1 در کشور روسیه و هند و چین اشاره نمود.

وی با اشاره به مبدا پرندگان مهاجر کشورافزود: : در بررسی وضعیت کشور روسیه که به عنوان مبدا پرندگان مهاجر به کشور ما می باشد در تاریخ 30/9/2014 شیوع آنفلوانزای فوق حاد تحت تیپ H5N1 از طیور و غازها و اردک های اهلی گزارش گردیده است که احتمال شیوع اخیر در اثر تماس با پرندگان وحشی اعلام گردیده است.

در سال جاری هیچگونه گزارش رسمی بر حضور ویروس عامل این بیماری گزارش نشده است

مدیر کل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش گفت: البته در سال جاری تاکنون هیچگونه گزارش رسمی از سوی سازمان دامپزشکی کشور مبنی بر حضور ویروس عامل این بیماری در کشور ما ارائه نگردیده است ولی با توجه به شیوع تحت تیپ H5N1 در کشور روسیه، احتمال انتقال ویروس عامل بیماری به کشورمان وجود دارد، لذا با توجه به درخواست کتبی سازمان دامپزشکی کشور از سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر اعلام ممنوعیت شکار و زنده گیری پرندگان مهاجر تا اطلاع ثانوی در سالجاری، سازمان حفاظت محیط زیست به منظور اقدام پیشگیرانه جهت جلوگیری از احتمال شیوع این بیماری در کشور ، طی ابلاغیه ای به ادارات کل حفاظت محیط زیست استانها ممانعت از هر گونه شکار یا زنده گیری پرندگان مهاجر آبزی به ویژه در تالابها و مناطق حساس در سطح استانها را خواستار شده و همچنین در کنار آن نسبت به پایش مستمر زیستگاههای تالابی و مراکز مهم تجمع پرندگان آبزی تاکید نموده است.

خرازیان مقدم از عموم مردم و دوستداران محیط زیست کشور و کلیه کسانیکه به انحاء مختلف ( صید، زنده گیری و ...) با پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی در تماس هستند خواست در صورت مشاهده هر گونه تلفات غیرعادی در پرندگان و سایر گونه های جانوری مراتب را به ادارات حفاظت محیط زیست و دامپزشکی اطلاع نمایند و از هر گونه تماس با پرندگان تلف شده و اجزای باقیمانده از آنها و همچنین تماس با پرندگان زنده مهاجر آبزی و کنار آبزی ونگهداری آنها درمجاورت طیوراهلی جداً خودداری نمایند.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه