صفحه نخست
درباره ما
ارتباط با ما
گزارش تصویری
آشنایی با حیوانات
RSS
سه شنبه 10 آذر 1394
کنگره بین المللی آبزی پروری خاورمیانه و آسیای مرکزی
تعداد نمایش:21450
امتیاز: 1 2 3 4 5 6


بروزرسانی : سه شنبه 28 مهر 1388
منبع : سلامت
1 تا 3ماهگی؛ بهترین سن ختنه

بیشتر پدر و مادرها بر این باورند که ختنه یک جراحی ساده و کوچک است اما والدینی هم هستند که از عوارض این عمل ظاهرا کوچک هراس دارند و کودک خود را تا سنین بالا برای ختنه نزد پزشک نمی‌برند. در همین رابطه گفتگویی انجام داده‌ایم با دکتر صلاح‌الدین دلشاد، فوق‌تخصص جراحی کودکان و نوزادان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم‌پزشکی ایران، تا اطلاعات‌مان را در این زمینه اصلاح کنیم...

سلامت : آقای دکتر! از نظر پزشکی، چرا عمل ختنه باید در پسربچه‌ها انجام شود؟
در حقیقت می‌توان گفت که ختنه اولین عمل جراحی تاریخ بشر است و در بسیاری از ادیان به‌ویژه در اسلام یک سنت تلقی می‌شود و بر هر مسلمانی واجب است که عمل ختنه را انجام دهد. انجام ختنه در پسربچه‌ها از بروز عفونت‌های ادراری، چسبندگی‌ها و سرطان‌های آلت جلوگیری می‌کند و به همین دلیل امروزه در بسیاری از کشورها این عمل شایع است، به طوری که 45 درصد پسران و مردان انگلیسی ختنه شده‌اند اما پایین‌ترین آمار مربوط به کشور اسپانیا و حدود 3 درصد است.


سلامت : بهترین زمان برای انجام ختنه چه سنی است؟
هنوز اختلاف‌نظر بسیاری در این زمینه وجود دارد اما به اعتقاد من و بسیاری از همکاران بهترین زمان برای این عمل بین یک تا سه ماهگی است؛ چرا که کودک، مرحله نوزادی را طی کرده، رشد آلت تا حدودی صورت گرفته و از طرفی کودک هنوز به سنی نرسیده که این عمل موجب ایجاد خاطرات بد در ذهن او شود و عواقب روانی به همراه داشته باشد. اما توصیه ما این است که این عمل حتما قبل از دو سالگی انجام شود تا به بی‌هوشی نیازی نباشد و عمل با بی‌حسی صورت گیرد و احتمال خون‌ریزی کاهش یابد.


سلامت : اگر انجام ختنه به تاخیر بیفتد چه مشکلاتی برای کودک ایجاد می‌شود؟
معمولا عفونت‌های ادراری در کودکان شایع است و دختربچه‌ها 5 تا 6 برابر بیشتر از پسربچه‌ها به این بیماری مبتلا می‌شوند اما در کودکان پسر زیر یک سال که ختنه نشده‌اند، این روند برعکس است. در عین حال همان‌طور که گفتم با افزایش سن کودک، باید به جای بی‌حسی از بی‌هوشی استفاده کرد. همچنین خون‌ریزی‌های ناشی از انجام ختنه بین یک تا سه ماهگی بسیار کمتر است و احتمال خون‌ریزی با افزایش سن، بیشتر می‌شود و به تبع آن استرس و نگرانی‌های خانواده نیز افزایش می‌یابد.


سلامت : آیا روش‌های مختلفی برای انجام ختنه وجود دارد؟
بله؛ برای انجام ختنه دو روش جراحی و استفاده از حلقه به کار گرفته می‌شود. در جراحی، عروق گره‌زده شده و مخاط و پوست بخیه زده می‌شوند اما در روش حلقه‌گذاری برش و بخیه وجود ندارد و پس از حدود یک هفته تا 10 روز حلقه استفاده شده خود به خود جدا می‌شود و می‌افتد.


سلامت : این روش‌ها چه عوارضی را در پی دارند؟
در صورتی که هر یک از این روش‌ها به درستی انجام نشود، عوارض مختلفی را به همراه خواهد داشت. عدم برخورداری از تبحر لازم برای انجام عمل ختنه ممکن است موجب شود که پوست کافی در آن منطقه برداشته نشود و یا برعکس. احتمال هماتوم پس از عمل و جمع شدن خون زیر پوست نیز وجود دارد. همچنین در صورت عدم انجام صحیح عمل ختنه ممکن است در درازمدت نوک مجرا دچار تنگی شود. استفاده نامناسب از دستگاه کوتر که در عمل ختنه برای سوزاندن رگ‌ها به کار می‌رود نیز ممکن است موجب سوزاندن پوست شود. از طرفی انجام عمل ختنه به دست افراد کم‌تجربه ممکن است بریده شدن قسمتی از سر آلت، ایجاد سوراخ‌های دیگر روی آلت تناسلی و همچنین ایجاد فیستول را به دنبال داشته باشد. گاهی نیز عوارض شدیدی از ختنه‌های نادرست به جا می‌ماند. در مواقعی که پوست به اندازه کافی برداشته نمی‌شود پس از مدتی مجددا پوست، تمام آلت را می‌پوشاند و ترشحات مخاطی زمینه‌ساز سرطان در بزرگسالی می‌شود. گاهی هم ممکن است با استفاده از حلقه در عمل‌های ختنه به دست افراد کم‌تجربه، سر آلت درون حلقه خفه شود که در این صورت کودک قادر به ادرار نیست. بنابراین در انجام ختنه با استفاده از حلقه لازم است که اندازه حلقه‌ها متناسب انتخاب شوند. در عین حال، خون‌ریزی‌های شدید به خصوص در روش جراحی یکی از عوارض ختنه‌های نادرست است. بنابراین انجام این عمل ظریف و حیاتی حتما باید توسط جراح یا ارولوژیست کودکان، ارولوژیست عمومی و جراح عمومی انجام شود و پزشکان عمومی تنها در صورت گذراندن دوره‌های آموزشی باید اقدام به انجام این عمل کنند تا از پس عوارض احتمالی آن هم برآیند.


سلامت : بعد از عمل ختنه، مراقبت‌های خاصی لازم است؟
در عمل ختنه به روش حلقه‌گذاری، حلقه پس از یک هفته تا 10 روز می‌افتد و کودک بعد از عمل می‌تواند پوشک شود. حتی می‌توانند کودک را بعد از ادرار کردن زیر آب بگیرند چرا که پانسمانی وجود ندارد اما انجام این عمل فقط تا یک سالگی امکان‌پذیر است. در روش جراحی کودک نباید تا چند روز پوشک شود زیرا پانسمان از بین می‌رود و تعویض آن برای کودک بسیار دردناک است. بعد از یک هفته هم می‌توان کودک را به حمام برد تا پانسمان خود به خود جدا شود. گاهی بنا به صلاحدید پزشک و به منظور جلوگیری از عفونت آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود اما در اکثر مواقع الزامی به این کار نیست. اما نکته بسیار مهم این است که گاهی پس از انجام عمل ختنه، عارضه تنگی دهانه مجرا را شاهد هستیم که به راحتی قابل پیشگیری است. اگر 3 تا 4 ماه بعد از انجام ختنه، نوک آلت کودک با وازلین یا ویتامین A چرب شود و تا یک ماه بعد هم مرتب ادرار کودک با آب شسته شود، این عارضه ایجاد نخواهد شد.


سلامت : و در چه صورتی نباید کودک را ختنه کرد؟
به هر حال، کودکانی هستند که پوست روی آلت آنها ملتهب است که گاهی نیاز به برش دارد زیرا موجب تنگی مجرای ادراری کودک می‌شود و کودک نمی‌تواند ادرار کند. در صورت مشاهده چنین عارضه‌ای عمل ختنه به تاخیر می‌افتد و با رفع این مشکل، ختنه انجام می‌شود. گاهی نیز چسبندگی پوست به نوک آلت و خروج ترشحات زردرنگ (که زمینه‌ساز بروز سرطان در افراد ختنه نشده است) از آلت را شاهد هستیم که به صورت تورم و چسبندگی نمایان می‌شود که بعد از برطرف کردن این عارضه‌ها کودک می‌تواند ختنه شود. اما در مواردی هم مشاهده می‌‌شود که دهانه مجرای ادرار غیر از محل طبیعی و زیر آلت باز می‌شود که به بیماری هیپوسپادیازیس شهرت دارد و ما در یک جراحی تقریبا پیچیده از پوست اضافی ختنه نشده برای ایجاد مجرا در محل طبیعی خود استفاده می‌کنیم و این جراحی باید حدود یک سالگی و توسط ارولوژیست اطفال یا جراح اطفال انجام پذیرد و کودکانی که با وجود این مشکل ختنه می‌شوند به مشکل برمی‌خورند.


سلامت : آیا انجام عمل ختنه روی فعالیت‌های جنسی فرد در بزرگسالی هم تاثیری دارد؟
پوستی که ختنه‌گاه را می‌پوشاند از دو لایه پوستی و مخاطی تشکیل شده و کاملا از هم متفاوت‌اند و در صورت برش حین عمل ختنه، برش لایه مخاطی نباید بیشتر از 5 میلی‌متر باشد؛ چرا که در غیر این صورت، تاثیر منفی بر فعالیت‌های جنسی دوران بزرگسالی خواهد داشت.


سلامت : حرف آخر؟

ختنه یک عمل ظریف و حیاتی است و مادر باید در طول مدت جراحی کنار فرزندش باشد تا استرس کودک و حتی مادر کاهش یابد. در عین حال، من انجام ختنه بلافاصله بعد از به دنیا آمدن کودک (زیر یک ماهگی) را توصیه نمی‌کنم. اگر چه این جراحی معمولا بیش از نیم ساعت طول نمی‌کشد و به ظاهر ساده و پیش پا افتاده است اما گاهی با انجام غیرصحیح آن، عوارض گاها غیرقابل جبرانی برای کودک به جا می‌ماند که والدین باید به این نکته توجه ویژه داشته باشند و صرفا به دلیل قیمت کمتر، کودک خود را برای انجام ختنه نزد افراد غیرمتخصص نبرند و در مورد یک پزشک ماهر و باتجربه حتما تحقیق کنند.

 

نظر بینندگان در مورد اين مطلب ارسال نظر شما
باسلام مقاله جالب وقابل توجه بود اینجانب پزشک عمومی هستم که در عرض چهار سال انجام ختنه تاکنون نزدیک به 5000 عدد ختنه از کودک 2دو روزه تا 15 ساله انجام داده ام وتاکنون هیچگونه عوارضی از سبک ختنه اینجانب گزارش نشده است بطوری که در حال حاضر اکثر متخصصین اطفال مایلند که بیماران شان توسط اینجانب ختنه شود در یک کلام عمل ختنه مثل کار جراح پلاستیک میماند که باید تمام ظرافت کار انجام شود حتی استفاده از کوتر درجه حرارت و نوحه تزریق لیدوکائین به تجربه کار وابسته است اینجانب هم اکنون در ماه بیش از 70 مورد ختنه دارم هر ختنه در عرض 15 دقیقه انجام میگیر بدون انکه دردری داشته باشند دکتر ,,,,,,-
آقا من حدود 28سالمه که هنوز ختنه نکردم و .......میخواستم یک نفر مرا راهنمایی کنه که چه کار کنم- هادی-
باسلام توصیه میکنم به دوستان که از روش سنتی یا همون بخیه جهت ختنه انتخاب کنند چون احتمال گرفتگی مجرای ادراری خیلی کمتره وحتما نوزاد رو پیش متخصصی ببرن که تبحر این کار روداشته باشه
- محسن
با سلام
با توجه به اهمیت موضوع، می خواستم بدانم در کل کدام روش ختنه بهتر و مناسبتر تشخیص داده شده است. من از بعضی ها شنیده ام بچه هایی که به روش حلقه ختنه می شوند در رابطه زناشویی آینده شان نخواهند توانست از لذت کافی برخوردار شوند و از اینرو ممکن است نتوانند با شریک جنسی خود رابطه موفقی برقرار نمایند.
با تشکر- علی
سلام من پسرم را در هشت ماهگي بروش پلاستي بل ختنه كردم الان كه سيزده ماهشه متوجه شدم كه پوست به برجستگي دور كلاهك جوش كرده وديگه ان برجستگي پيدانيست نمي دونم چكاركنم ايا مشكلي داره يا نه ؟خواهش مي كنم يكي بهم جواب بده.مرسي- ساره
سلام و خسته نباشید
از نظرات دکتر استفاده کردم
پسر من یک ساله است هنوز ختنه نکردم چون اطلاعات لازم را نداشتم ولی حالا دیگه میتونم ببرم پیش یک متخصص و ختنه اش کنم.
خوب بود استفاده کردم
- داور
سلام

این وبلاگ را من ساختم چون میدونم خیلیها هستند که در رابطه با ختنه کردنشون مشکل داشتند خود منهم یکیشون بودم ولی بعدها متوجه شدم نه تنها ختنه بد نیست که خیلیم خوب و لازمه دلیل ساخت وبلاگ همین بود چنانچه نظر یا انتقادی داشتید خوشحال میشم که بشنوم میتونید آیدی منو اد کنید یا همینجا سوالاتتونو مطرح کنید آیدی من sinabahramy@yahoo.com فقط ایمیل نفرستید چون ایمیلم باز نمیشه.

با آرزوی موفقیت برای شما

سینا
آدرس وبلاگ :
http://khetnechi.mahblog.com/- سینا