صفحه نخست
درباره ما
ارتباط با ما
گزارش تصویری
آشنایی با حیوانات
RSS
جمعه 6 آذر 1394
کنگره بین المللی آبزی پروری خاورمیانه و آسیای مرکزی
تعداد نمایش:29940
امتیاز: 1 2 3 4 5 6


بروزرسانی : دوشنبه 30 فروردين 1389
گفتگو با صاحب زیباترین اسب ایرانی + عکس
من از اسب خودم مطمئن بودم. قبلاً هم در مسابقات شرکت کرده و مقام آورده بود و امسال پس از چند سال من دوباره تصمیم به شرکت در این مسابقات گرفتم. در این مسابقات مقام اول نریان بزرگسال خالص ایرانی به ذوالفقار داده شد و «خلود» مادیان 7 ساله من نیز در این مسابقات مقام دوم مادیان خالص ایرانی را به دست آورد...

حکیم مهر -  اسب شیهه کشید و با اندام زیبایش در یک لحظه شروع به پایکوبی در زمین مسابقه کرد. سوار او زین اسب را در دست داشتو از حرکت غرورمندانه اسب به خود افتخار کرد.

افتخار کرد که نسل اسب یا نژاد ایرانی را نجات داده و با پرورش این نژاد حالا در خاک این سرزمین بار دیگر اسطوره هزاران ساله داستانهای ایرانی را زنده کرده است و به غرور ملی‌اش بوسه می زند.

اسفندعلی بهزادی کچویی در سال 1354 به دنیا آمد. او که فرزند خاک های جنوبی ایران -  خوزستان -  است از کودکی با اسب و پرورش آن آشنا شده و به این حرفه اجدادی اش افتخار می کند.

او با نگاهی به گذشته گردش هزاران ساله ایام و حرفه اجدادی را رمز پیروزی اسب هایش در جشنواره ملی زیبایی اسب اصیل خوزستانی می داند.

در ادامه متن گفتگو با وی به نقل از روزنامه ایران بازخوانی می گردد :

 

چطور شد که به پرورش اسب روی آوردید؟
پدربزرگ و جد پدری‌ام همه در این رشته‌ فعالیت داشتند. آنطور که از پدرم شنیده‌ام جد پدری‌ام کاروانسرایی در نزدیکی اهواز داشته و در آن درشکه و گاری نگهداری می‌کرده است. عمویم از 20 سال پیش در این زمینه فعالیت داشت. او در کنار این فعالیت خود، به اصالت اسب‌هایی که نگهداری می‌کردند، توجه خاصی داشت.
چطور به صورت مستقیم و از نزدیک با دنیای اسب‌ها آشنا شدید؟
از کودکی علاقه زیادی به اسب‌ها داشتم، همیشه در آرزوهای کودکانه‌ام می‌خواستم که مزرعه‌ای داشته باشم و درون آن اسب‌هایی باشد که همه به من تعلق داشته باشد.
اولین اسب را چند سالگی به دست آوردید؟
15 ساله بودم که صاحب نخستین اسبم شدم. اسبی که به او علاقه زیادی داشتم.
چه کسی این اسب را برایتان خریده بود؟
پدر و مادرم.
باتوجه به نوع علاقه‌تان به داشتن اسب حتماً به یاد دارید که اولین اسب محبوب‌تان را در چه زمانی از دست دادید؟
اسبی که به آن خیلی علاقه مند بودم «خوزستان» نام داشت، این اسب به علت مشکلات گوارشی‌اش به سختی بیمار شد و بعد هم از بین رفت. با اینکه در این سال‌ها اسب‌های زیادی خریده‌ام ولی هنوز آن را خوب به یاد دادم.
مهم‌ترین ویژگی اسب‌ها چیست؟
اسب‌ها خیلی نجیب و باهوش هستند. اسب به‌خوبی می‌فهمد که صاحبش از او چه می‌خواهد و به خواسته او توجه می‌کند.
چرا می‌گویند اسب حیوان نجیبی است؟
چون رفتارش در برابر صاحبش متفاوت است.حیوانی است که اطاعت می‌کند.
هزینه نگهداری یک اسب در ماه چقدر است؟
450 تا 500 هزار تومان برای نگهداری یک اسب در بهترین حالت است و در درجه متوسط نیز تا 300 هزار تومان باید هزینه کرد.
چه فرقی میان نژادهای مختلف اسب وجود دارد؟
اسب‌های عرب، نژادی استقامتی دارند و با هر آب و هوایی سازگار هستند. این نژاد در درجه حرارت و هوای خوزستان که تابستان‌ها تا 50 و 60 درجه می‌رسد، زندگی می‌کند در حالی که نژادهای دیگر اسب در این دما نمی‌تواند زندگی کند و به مشکل برمی خورد. از سوی دیگر از ویژگی‌های اسب عرب هوش سرشار این حیوان است. اسب نژاد کرد هم اسب‌ مقاومی است چون در کوهستان‌ها زندگی می‌کند که شرایط سرد و متفاوتی دارد. اسب‌ نژاد ترکمن نیز سرعتی است. با این حال اسب عرب در همه جای دنیا شناخته شده و از تناسب اندام و زیبایی خاصی بهره مند است. سر و گردن این اسب زیباتر از نژادهای دیگر است. چه شد که شما به دنبال اسب‌های نژاد ایران رفتید؟
زمانی که متوجه شدم اسب نژاد ایرانی در حال از بین رفتن است و خون خارجی دارد وارد بدن اسب‌های ایرانی می‌شود، تصمیم گرفتم هر طور شده تا آنجا که در توان دارم در حفظ نژاد اسب ایرانی کوشش ‌کنم. در حال حاضر، در خوزستان من و چند نفر دیگر در این زمینه تلاش می‌کنیم و تاکنون موفق بوده‌ایم.
چند اسب ایرانی دارید؟
5 اسب نژاد خالص ایرانی دارم که سه اسب نر و سه اسب دیگر مادیان است.
اسب نژاد ایرانی چه ویژگی دارد؟
اسب با نژاد ایرانی خصوصیاتی مثل اسب عرب دارد. اسب ایرانی از زیبایی خاصی برخوردار است. مهم‌ترین ویژگی آن داشتن دست و پای قوی و بدن ورزیده است. این نژاد نسبت به نژادهای دیگر اسب‌ها از فیزیک درجه یک و بالایی برخوردار است. استقامت بدنی خوبی داشته و سرعتی معادل 80 تا 100 کیلومتر در ساعت دارد.
چه فرقی میان اسب‌های نر و اسب‌های ماده وجود دارد؟
اسب نر ایرانی به علت غرور و زیبایی اندام و حرکتش بهتر از اسب ماده است. اسب‌های ماده ظریف‌تر هستند.
اسب‌ها تا چند سالگی این زیبایی و استقامت را حفظ می‌کنند؟
بستگی دارد که از اسب چگونه مراقبت شود. آب و هوای خوب خیلی مهم است. در استان خوزستان و استان‌هایی که آب و هوای خوبی ندارند، این مشکل بیشتر است. اسب در آب و هوای بد زود فرسوده می‌شود.
سن مفید استفاده از اسب تا چند سالگی است؟
سن مفید استفاده از اسب 20 تا 22 سال برای زاد و ولد است.اگر در ورزش مورد استفاده قرار گیرد پس از 14 سالگی باید بازنشسته شود.
مهم‌ترین بیماری‌های خطرناک و مهلکی که اسب را تهدید می‌کند؟
مهم‌ترین بیماری که قابل درمان نیست کولیک است. اسب معده حساسی دارد به همین علت اگر غذایش کم و زیاد شود، وضعیت بدنی و حال او به هم می‌ریزد و دیگر نمی‌تواند غذای خود را هضم کند. در کل روده‌اش مشکل پیدا می‌کند.
بیماری خطرناک دیگر، بیماری مشمشه یا سل پیشرفته است که کمتر در ایران دیده شده است. اگر اسبی به این بیماری مبتلا شد، سایر اسب‌ها را هم درگیر می‌کند و تمام اسب‌ها باید از بین بروند.
برای نگهداری اسب‌هایتان چگونه هزینه‌ها را تأمین می‌کنید؟
نگهداری اسب در اکثر کشورها به عنوان یک صنعت مهم، مورد توجه است ولی متأسفانه در ایران اینگونه نیست چون امکان صادر کردن اسب به خارج از کشور وجود ندارد.
چرا؟
چون ما قرنطینه سرمرز نداریم به همین علت نمی‌شود اسب‌ها را صادر کرد. الآن مشکل این است که هر کسی برای علاقه شخصی‌اش اسب نگهداری می‌کند و از راه فروش کره‌ها به دارنده و نگهدارنده اسب کمک مالی می‌شود.
هر اسب حداکثر چقدر عمر می‌کند؟
اسب‌ها 35 تا 40 سال هم عمر کرده‌اند.
اسبی که در مسابقه شرکت دادید چه ویژگی خاصی داشت؟
داوران براساس ترکیب دست و پا، تیپ، سر و گردن، حرکت و فیزیک بدن به اسب‌ها امتیاز می‌دادند که اسب من با نام «ذوالفقار» که 5 سال دارد و از تیره‌وزنه خرسان بالاترین امتیاز را گرفت.
فکر می‌کردید این امتیاز به ذوالفقار داده شود؟
بله. من از اسب خودم مطمئن بودم. قبلاً هم در مسابقات شرکت کرده و مقام آورده بود و امسال پس از چند سال من دوباره تصمیم به شرکت در این مسابقات گرفتم. در این مسابقات مقام اول نریان بزرگسال خالص ایرانی به ذوالفقار داده شد و «خلود» مادیان 7 ساله من نیز در این مسابقات مقام دوم مادیان خالص ایرانی را به دست آورد.
آخرین هدفی که دنبال می‌کنید؟
دوست دارم اصطبل‌ام را گسترش بدهم. تا پارسال من اصطبل نداشتم ولی امسال محل مناسبی را با دوستانم ساختیم و تا سال‌های آینده در نظر داریم بر تعداد اسب‌هایمان بیفزاییم اگر صادرات اسب اعمال شود این صنعت در کشور ما مانند کشورهای دیگر رشد خواهد کرد.

 

نظر بینندگان در مورد اين مطلب ارسال نظر شما
درود فراوان بر شما هم میهن گرامی با اینهمه عشق و وفاداری به ایران عزیزمان .
با آنچه که در مورد اسب ایرانی در کنار بزرگان سوارکاری ارتش در دوران سربازی آموختم باید بگویم : اسبی که امروز به نام اسب عرب( زیبا ترین اسب دنیا) شناخته میشه ، همون اسب ایرانی است . چون در زمان ساسانی پس از حمله عربها به ایران ، برای اینکه ایرانیها که سوار کاران بسیار ماهری بودند و در سواره نظام توانایی بالایی داشتند دیگر نتوانند حمله ای رو به عربها سازماندهی کنند ، آنها همه ی اسبها را از سرتاسر ایران گردآوری کردند و با خودشون به عربستان بردند . و پس از چندی با همان اسبها به اروپا حمله کردند که اروپاییها با دیدن سوارکاران عرب ، به آن نژاد اسب ، اسب عرب گفتند که از آن زمان تا کنون این نام به غلط بر روی اسب ایرانی مانده . به یاد داشته باشیم که اسب حیوانی است که بطور طبیعی در سرزمین های خوش آب و هوا یا سردسیر زندگی می کند و بایستی در روز ( چه زمستان و چه تابستان نزدیک به 10 لیتر آب بنوشد) از دید شما آیا اسب میتواند در بیابانهای عربستان زنده بماند ؟
با درود و تهنیت به فرمانده ی بزرگوارم تیمسار فریبرز تاج مهرابی که هر چه در این زمینه آموخته ام را وام دار ایشان هستم .- مهدی چماچم
سلام .تبریک میگم به شما اقای باکلاس و دوستدار خاک پاک ایران و اسبهای نجیبش .خدا ایشالله به شما همت دهد که اسبهای ایران زمین را به دنیای اسب دنیا معرفی کنید .دوستت دارم خدا پشت و پناه ایران دوستان باشه .- علیرضا خضری پور .سیرجان .
سلام اقای بهزادی من یه کره ا ز اسبتون دارم ولی حیف که خون خارجی قا طی دارد میتونیت یه کره مادیان خالص به من بدید-
من ساکن زنجان-شهرستان خدابنده روستای مزیدابادهستم در مزرعه شخصی اسب نگهداری میکنم درحال حاضر خرید فروش اسب اصیل عرب ایرانی دارم خوشحال می شم تماس بگیرد09124417489- حسن مصائبی
خدا انشاا قوت بده
خودتو اسبان حفظ کنه و روز افزون
امین
- اعلمی
خوب بود ممنون- ابوالفضل
سلام خیلی مطالب خوب و مناسبی بود به اطلاعات من تا حدودی اضافه شد منم عاشق اسب هستم ولی امکان داشتن آن را ندارم از اینکه مراقب اسب اصیل ایرانی هستید خیلی متشکرم خدا قوت امیدوارم به زودی صادرات اسب که رویای همه ما ایرانی ها ست تحقق پیدا کنه و شما خوشحالیتان را با مردم بزرگ ایران جشن بگیرید عشق برای شما- فرشته عزیزی
سلام من در استان زنجان اسب نگهداری میکنم دوستان هم استانی میتوانند بیاییند به مزرعه من و حتی اسب هم سوار شوند
خوشحال میشوم بهرحال
این هم ادرس وبلاگم است
www.greenliving.blogfa.com

با تشکر محمدی از زنجان- m.gh
با سلام وخسته نباشید .
من هم عاشق اسب هستم ولی پولی برای خرید ندار امیدوارم روز بتوانم یک اسب بخرم
راستی قیمت یک اسب متوسط چقدر است؟- حمید
اسب شماشباهت زیادی به اسب داره .بااین که چند سالی ندیدمش هنوزم عاشقشم .هیچ چیز مثل اسب ارامش توام باغرور واقعی وبلند نظری به ادم نمیده موفق باشید
- نازنین
سلام وممنون از اطلاعات خوبتون من عاشق اسبم میخاستم بگم به نظر من اگر اسبتون بدون پوشش روی گردنش بود زیباتر میشد- یاسر
سلام.برای خریدیه اسب چه فاکتورایی باید مدنظرمون باشه؟- سمیه
شلام,تبریک میگم که به کارتون آنقدر علاقه دارین,من یه اسب دوست دارم بگیرم میشه راهنماییم کنید.- سمیه
با سلام از اینکه به اسب ایرانی اهمیت داده اید خوشحالم من به ایران وایرانیان عشق میورزم وهرچه متعلق به ایران باشد

- کیمیا
مرسی ازاینکه به فکر اسب ایران هستیدموفق باشید.- شهرام
سلام واقعأاسب نجيبي داري منم خيلي دوست داشتم يه اسب داشته باشم ولي موقعيتشونداشتم؛درضمن بهتون تبريك ميكم به خاطرمقام اول آوردن اسبتون.- فرزادعبدي
من از بچه گی عاشق اسب بوده ام ولی بنا به دلایل زیادی هیچ زمانی نتونستم اسب بخرم و در حال حاضر هم دوست دارم سوار کار یک اسب باشم خیلی دوست دارم یه دوست داشته باشم که سوار کار خوبی باشه که من هم همیشه همراه اون برم سواری و از تجربه های اون استفاده کنم- محمد رضا ضیاءالدینی
من عاشق اسبم ولی خودم اسبی ندارم امیدوارم قدر اسباتونا بدونید.شاید یه روزی منم اسب دار بشم .از اطلاعاتی هم که داده بودید مچکرم- مریم
تبريك مي گويم به اقاي بهزادي- مجتبي
چی از نجابت اسب نمیدونی لازم نیست جواب نا مربوط بدین
- رانی
ضمن تبریک به جناب آقای بهزادی
باید به ایشان عرض شود که کولیک در صورت
به موقع به متخصصین دامپزشک و استفاده از تجهیزات علمی و آزمایشگاهی و در صورت لزوم جراحی امکان درمان دارد.
- یک دامپزشک