صفحه نخست
درباره ما
ارتباط با ما
گزارش تصویری
آشنایی با حیوانات
RSS
جمعه 6 آذر 1394
کنگره بین المللی آبزی پروری خاورمیانه و آسیای مرکزی
تعداد نمایش:35741
امتیاز: 1 2 3 4 5 6


بروزرسانی : دوشنبه 7 ارديبهشت 1388
توصیه های یک متخصص در خصوص راههای درمان بیماری اگزما

یک متخصص پوست و مو اعلام کرد: زنانی که با مواد شوینده تماس بیشتری داشته باشند احتمال ابتلا به بیماری "اگزمای پوستی" در آنها بیشتر است.
"محمد علی نیلفروش زاده" گفت: همچنین اعمال زیبایی مانند برطرف کردن چروک صورت، موهای زاید و لک های بدن یکی از عوامل افزایش احتمال ابتلا به بیماری "اگزمای پوستی" است.
وی گفت: در صورتی که بیماری "اگزما" فرم حاد داشته باشد با بروز تاول، خارش و قرمزی پوست نمایان می شود و در نوع مزمن آن، پوسته‌پوسته شدن، ترک پوست و سوزش دیده می‌شود.
این متخصص پوست و مو با بیان اینکه "بیماری اگزما مسری نیست و درمان آن بستگی به شدت بیماری دارد"، گفت: افراد مستعد بیماری که زمینه ژنتیکی برای ابتلا به بیماری اگزما دارند، مدت بیشتری برای درمان بیماری طی می کنند و افرادی که زمینه ارثی ندارند، درمان با رعایت نکات بهداشتی دو تا سه هفته به درازا می‌کشد.
نیلفروش زاده با بیان اینکه "تشدید ضایعات "اگزما" با انجام چند فاکتور ساده قابل پیشگیری است"، گفت: بیماران مبتلا به بیماری اگزما باید به طور مکرر پوست خود را مرطوب و از تعریق یا گرمای بیش از حد پیشگیری کنند، از تغییرات ناگهانی حرارت و رطوبت در محیط بپرهیزند و استرس را کاهش دهند.
این متخصص پوست و مو با بیان اینکه "باید از تماس با مواد ایجادکننده خارش مثل پشم یا سایر محرک‌ها دور ماند"، توصیه کرد بیماران مبتلا به این بیماری از فاکتورهای آلرژن محیطی مثل زواید حیوانات و زباله دوری کنند و غذاهایی که باعث تشدید ضایعات می‌شوند را میل نکنند.
نیلفروش زاده، نخستین قدم در درمان بیماری اگزما پیشگیری را خارش است و بهتر است از محلول‌ها یا کرم‌های موضعی برای برطرف کردن خارش پوست استفاده شود، این راه بسیار موثر است به خصوص اگر پس از استحمام و در مدت دو دقیقه پس از استحمام انجام شود.
وی ادامه داد: استفاده از کمپرس سرد روی ضایعات خارش‌دار باعث بهبودی خارش می‌شود، اگر شرایط موجود بدتر شد یا به‌ طور رضایت‌بخشی برطرف نشد، استفاده از کرم‌ها یا پمادهای کورتیکواسترویید موضعی بدون تجویز پزشک برای کاهش التهاب لازم است.
این متخصص پوست و مو تصریح کرد: در شرایطی که استفاده از ترکیبات کورتیکوسترویید قوی‌تر لازم است، باید با تجویز پزشک استفاده شود، چرا که عوارض جانبی دارد، در موارد تشدید ضایعات استفاده از کورتیکوسترویید خوراکی لازم است ولی با قطع درمان خوراکی امکان تشدید دوباره ضایعات وجود دارد.
منبع : ایرنا