رئیس سازمان دامپزشکی : در حال حاضر باید بنا را بر این گذاشت که همه دامها به تب کریمه کنگو مبتلا هستند!

حکیم مهر - رییس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به اینکه تب کریمه- کنگو در دام علائم خاصی ندارد، افزود: بیشترین علایم این بیماری در انسان مشاهده می‌شود.

دکتر سیدمحسن دستور اظهار کرد: سازمان دامپزشکی کشور برای جلوگیری از این بیماری در انسان اقدامات پیشگیرانه‌ای را در نظر گرفته است.

وی برگزاری کلاس‌های آموزشی برای افراد شاغل در کشتارگاه‌ها و سمپاشی‌ دام‌ها و اماکن دامی را از جمله اقدامات پیشگیرانه بیماری تب کریمه – کنگو ذکر و اضافه کرد: در حال حاضر باید بنا را بر این گذاشت که کلیه دام‌ها، دارای این بیماری‌اند.

رییس سازمان دامپزشکی کشور مبارزه با کشتار قاچاق دام را از دیگر برنامه‌های پیشگیرانه سازمان دامپزشکی کشور برای بیماری تب کریمه – کنگو دانست و افزود: با توجه به اینکه این بیماری ممکن است در هر دامی وجود داشته باشد باید شهروندان از کشتار دام در خارج از کشتارگاه خودداری کنند.

معاون وزیر جهادکشاورزی در ادامه با بیان اینکه گوشت‌های ممهور به مُهر دامپزشکی به لحاظ مصرف موردی ندارند، عنوان کرد: برای جلوگیری از این بیماری در جامعه عشایری کشور نیز اقدامات پیشگیرانه‌ای از قبیل دادن دستکش به عشایر و نظارت‌های دامپزشکی در حال انجام است.

دستور با تاکید بر مبارزه با قاچاق دام در کلیه استان‌ها به ویژه مناطق مرزی کشور، تصریح کرد: در حال حاضر بحث قاچاق دام نسبت به سال‌های گذشته کمتر شده است.

او با بیان اینکه بیماری تب کریمه – کنگو در سال‌های گذشته نیز وجود داشته است، گفت: با توجه به مرگ و میر تعدادی از افراد، کارشناسان سازمان دامپزشکی با همکاری کارشناسان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به دنبال شناسایی منشا این بیماری در کشوراند.

وی استفاده از پیش‌سرد را در کشتارگاه‌ها یکی دیگر از عوامل جلوگیری از انتقال بیماری تب کریمه – کنگو به انسان دانست و عنوان کرد: درحال حاضر کلیه کشتارگاه‌های صنعتی دام کشور مجهز به پیش‌سرد می‌باشند و در سایر کشتارگاه‌های وابسته به شهرداری‌ها نیز اقداماتی در این خصوص انجام شده است و مشکلی به این لحاظ نداریم.

 

توضیح حکیم مهر : در این خبر که توسط خبرگزاری ایسنا منتشر شده، رئیس سازمان دامپزشکی کشورمان، معاون وزیر جهاد کشاورزی معرفی شده که این موضوع، متأسفانه صحت ندارد!

 

خبر مرتبط :