معاون آموزشی دانشکده دامپزشکی دانشگاه لرستان در گفت‌وگو با حکیم مهر:
مشکلاتی در دانشکده وجود دارد اما نه به این شدت/ در یک سال با وجودی که دانشکده ۳۰ نفر اعلام نیاز کرده بود، اما سازمان سنجش ۴۵ دانشجو را به دانشکده معرفی کرد

حکیم مهر- محسن طاهرمیرزایی: معاون آموزشی دانشکده دامپزشکی دانشگاه لرستان در گفت‌وگو با حکیم مهر، به انتقادات وارده به این دانشکده در گزارش حکیم مهر واکنش نشان داد و آن را بی‌انصافی در حق دانشکده خواند.

«دکتر عبدالحسین جانگران‌نژاد» با بیان اینکه البته مشکلاتی در دانشکده وجود دارد اما نه به این شدت، گفت: «در مورد بحثی که در خصوص دروس اختیاری عنوان شده بود، من حدود یک سال است که معاون آموزشی دانشکده هستم و پیگیر این مساله بودم که این کار انجام شود، اما زمانی که با دانشگاهی مثل دانشگاه تهران که این طرح را اجرا کرده مقایسه می‌کنیم، می‌بینیم که تعداد دانشجویان دانشگاه تهران خیلی زیاد است.»

وی ادامه داد: «از طرفی در ترم‌های ۱۰ یا ۱۱ حدود ۴ درس به عنوان درس اختیاری به دانشجو ارائه می‌کنند و او از میان آنها انتخاب می‌کند. به این ترتیب مثلا در یک درس ۳۰ نفر، در یک درس ۴۰ نفر و در یک درس دیگر ۲۰ نفر دانشجو حاضر می‌شوند. اما در دانشکده دامپزشکی لرستان به غیر از یک دوره ورودی که ۴۵ نفر بودند، سایر ورودی‌های ما ۳۰ نفر یا زیر ۳۰ نفر هستند و به خاطر همین اگر بخواهیم دروس اختیاری را به این شکل باز بگذاریم، بعضا می‌بینیم که برای یک درس فقط ۴ نفر و در درس دیگر ۵ نفر می‌روند و اصلا به حد نصاب تشکیل کلاس نمی‌رسیم.»

دکتر جانگران‌نژاد تصریح کرد: «یکی از مواردی هم که ادعای ورودی‌های خیلی بالای ما را نقض می‌کند، همین است. ما دوره کارورزی را داریم که ۱۶ یا ۱۷ نفر هستند و فقط یک ورودی ما که آن هم استثنا بودند، با وجودی که دانشکده ۳۰ نفر اعلام نیاز کرده بود، اما سازمان سنجش حدود ۴۵ نفر را به دانشکده معرفی کردند.»

وی افزود: «در مورد بحث کار کردن اعضای هیات علمی بیرون از دانشکده، ما تمام تلاش خود را کردیم که بیمارستان را سرپا نگه داریم تا بتوانیم کیس پذیرش کنیم. متاسفانه در شهر خرم‌آباد به واسطه بافت شهری، تعداد دام کوچک در مقایسه با شهرهایی مثل شیراز، تهران و اهواز کمتر است. البته از آن طرف در دانشگاه تهران هم دام بزرگ به نسبت اینجا کمتر است و به هر حال این مسائل به بافت شهری برمی‌گردد و کاری هم نمی‌توان کرد.»

وی اظهار کرد: «تمام تلاش خود را می‌کنیم و برای احداث کلینیک دام کوچک در سطح شهر اقدام کرده‌ایم تا بتوانیم تعدادی از دانشجویان را به صورت کارورز در آنجا مستقر کنیم تا کیس‌ها را با تعداد بیشتری ویزیت کنند. شرایط دانشکده در کیس‌های دام بزرگ و جراحی خوب است. در مورد دام کوچک نیز به کلینیک‌های خصوصی هم که بروید، متوجه کم بودن تعداد مراجعه‌کنندگان می‌شوید، یعنی صرفا بحث دانشکده دامپزشکی مطرح نیست.»

معاون آموزشی دانشکده دامپزشکی دانشگاه لرستان خاطرنشان کرد: «در مورد امکانات باید به این نکته توجه داشت که دانشگاه لرستان تیپ ۳ است و مسلما تمام تلاش خود را می‌کنیم که امکانات را ارتقا دهیم. دستگاه رادیولوژی CR در دانشکده تهیه شده و طی یکی دو ماه آینده راه‌اندازی می‌شود. تا جایی که توان داریم، خیلی وقت‌ها خارج از چارچوب‌ بوروکراسی‌های اداری که خودتان می‌دانید چقدر سخت و دست و پاگیر است، تمام تلاش خود را می‌کنیم که دانشکده را به آن جایگاهی که حق آن است و دانشجویان شایستگی آن را دارند، برسانیم.»

وی در پاسخ به این انتقاد که تعداد اساتید دانشکده دامپزشکی لرستان کم است، گفت: «دانشکده دامپزشکی دانشگاه لرستان درحال حاضر ۲۱ نفر عضو هیات علمی دارای حکم دارد و دو یا سه نفر قراداد داخلی دارند که در مجموع ۲۴ نفر می‌شوند. تعداد اعضای هیات علمی در چارت دانشکده دامپزشکی لرستان ۳۳ نفر هستند و ما الان حدود ۸ نفر کم داریم که اینها در مرحله فراخوان هستند. در واقع ۹ نفر در روند فراخوان جذب هیات علمی هستند که نهایتا تا پایان امسال جذب و چارت دانشکده پر خواهد شد.»

دکتر جانگران‌نژاد در پایان تاکید کرد: «بعضی از رشته‌ها متفاضی کمتری دارند یا شرایطی نبوده که بخواهند جذب داشته باشند اما در این یکی دو سال اخیر مخصوصا در فراخوان جذب سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ رشته‌هایی را که نیاز داشتیم، درخواست دادیم و درحال حاضر روند آن در حال طی شدن است، اما باید به این نکته نیز توجه داشت که فراخوان جذب یک روند طولانی است؛ مثلا روند جذب خود من یک سال و نیم زمان برد. یعنی شخصی که در فراخوان سال ۱۴۰۱ شرکت می‌کند، احتمالا انتهای سال ۴۰۲ یا ابتدای سال ۴۰۳ به نتیجه می‌رسد، اما ان‌شاءالله این روند طی می‌شود.»