حال عمومی دو دختر تورانی مساعد است/ نام این توله یوزها «آذر» و «توران» گذاشته شد

حکیم مهر: مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست استان سمنان آخرین وضعیت توله یوزهای تورانی را تشریح کرد و اولویت برنامه‌های این اداره کل را حفظ رشد مطلوب این ۲ میهمان ناخوانده عنوان کرد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، «بهرامعلی ظاهری» مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست استان سمنان ضمن تشریح آخرین وضعیت توله یوز‌های تورانی، حال عمومی این ۲ دختر تورانی مساعد است.

وی با اشاره به تمرکز متخصصان اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان بر رشد مطلوب این میهمانان ناخوانده توران تا مرحله گوشت‌خواری تصریح کرد: هم‌اکنون کار شیردهی دستی به این ۲ توله یوز ماده که در هفته سوم زندگی خود قرار دارند آغازشده و تا زمان تصمیم بعدی در محلی که پیروز به دنیا آمد؛ خواهند ماند.

صبح دیروز، خبر پیدا شدن ۲ توله یوز در مجموعه حفاظت‌شده توران و انتشار آن در رسانه‌ها، بسیاری را غافلگیر و البته آنان را از بابت سرنوشت این دو قلاده گربه‌سان در خطر انقراض نگران کرد.

خبری که امروز معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست آن را به رسانه‌ها اعلام کرد.

نگرانی از این بابت که چگونه این دو توله یوز تورانی از پس سرمای طاقت‌فرسای آن منطقه برمی‌آیند و در نهایت تا رسیدن بهار و گرم‌تر شدن هوا چه بر سر آن‌ها می‌آید.

پس از اعلام خبر انتقال این دو توله یوز به پاسگاه محیط‌بانی در مجموعه حفاظت‌شده توران و بعدازآن به سایت تکثیر یوز‌ها در این مجموعه برای حفظ جانشان، گرچه خیال‌ها تا حدود زیادی از حفظ جان دو دختر تازه‌وارد تورانی راحت شد، اما برخی سؤالات همچنان درباره سرنوشت آن‌ها در اذهان علاقه‌مندان به حیات‌وحش وجود دارد.

مهم‌ترین این سؤالات این است که پس از اتمام مرحله شیردهی چه بر سر این توله یوز‌های زیبا خواهد آمد و آیا خوی وحشی‌گری غریزی خود را به دست می‌آورند یا اینکه به سرنوشت "پیروز" دچار شده و بیشتر از یک گربه خانگی نخواهند شد؟

موضوعی که بهرامعلی ظاهری مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان این‌گونه به آن پاسخ داد که قطعاً برنامه‌ای جامع برای آینده این توله یوز‌ها تدوین می‌شود؛ اما اکنون همه هم‌وغم و تمرکز و تمام برنامه‌ریزی‌های محیط‌زیست برای رشد مطلوب توله‌های تورانی است.

ظاهری با اشاره به اینکه هم‌اکنون تیمی منسجم و کاردان متشکل از متخصص مامایی، متخصص دام کوچک، تیمارگر و متخصص معتمد سازمان حفاظت محیط‌زیست در محل نگهداری این توله یوز‌ها حضور دارند و با توجه به شرایط شیردهی دستی به این گربه‌سانان زیبای در معرض انقراض آغازشده است گفت: هنوز هیچ اثری از مادر این دو توله یوز در منطقه دیده نشده است.

وی افزود: علی‌رغم گشت و پایش در منطقه به استعداد ۲۰ نفر و حتی با حضور چوپانان محلی و دو چوپان یابنده این توله یوزها، هنوز اثری از یوز مادر نبوده به علت سردی هوا و زایمان غیر فصل شیردهی دستی انجام‌شده است تا توله یوز‌ها زنده بمانند.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان با بیان اینکه زایمان غیر فصل در یوزها، پدیده‌ای نادر است؛ اما غیرممکن نیست؛ خاطرنشان کرد: به‌محض رشد این ۲ توله یوز و رسیدن آن‌ها به مرحله گوشت‌خواری، برنامه‌های بعدی از سوی متخصصین امر در محیط‌زیست برای آینده این ۲ دختر تورانی ترسیم و اجرا می‌شود.

محیط‌بانان حاضر در محل، نام این ۲ میهمان ناخوانده حیات‌وحش را "آذر" و "توران" تعیین کرده‌اند.