ترجمه کتاب «من بعد از تو چه کنم؟ راهنمای مواجهه با اندوه از دست دادن حیوان» منتشر شد

حکیم مهر: برای نخستین بار در کشور کتاب مشترکی بین حوزه روانشناسی و دامپزشکی منتشر شد: «من بعد از تو چه کنم؟ راهنمای مواجهه با اندوه از دست دادن حیوان»

مرگ حیوان خانگی اندوهی بسیار تاثیرگذار است. مواجهه درست با این سوگ برای صاحبِ حیوان اهمیت بسزایی دارد. از یک طرف افراد سوگ خود را به شیوه‌های صحیح به پایان نمی رسانند از طرفی دیگر اطرافیان و نزدیکان این فقدان را بی اهمیت جلوه می‌دهند. این کتاب به شما می‌آموزد برای مقابله با واقعیت دردناک مرگ حیوان خانگی چگونه عمل نمایید و باورهای غلط را کنار بگذارید. از تجمع احساسات و رفتار هایی که تخلیه انرژی موقت دارند، جلوگیری کنید وبا استفاده از روش‌های مفید وعملی این سوگ را تکمیل نمایید.

یکی از مهمترین حوزه‌ها که متاسفانه در دانش دامپزشکی کشور به کل مغفول مانده است، حوزه روانشناسی و آموزش‌های صحیح روانشناسی به دانشجویان دامپزشکی می‌باشد. رابطه قوی بین انسان و حیوان و وابستگی ایجاد شده، در هنگام فقدان حیوان خانگی (فوت، گم شدن، واگذاری و...) می‌تواند عامل یک مجموعه رخدادهای دردناک روانشناسی باشد که در این بین دامپزشک به عنوان اولین فرد می‌تواند علاوه بر وظیفه تخصصی خود، با راهنمایی صحیح صاحب حیوان و یا اطرافیان وی از آلام وی بکاهد.

متاسفانه در تمام دنیا سوگ برای حیوان خانگی موضوعی غریب بوده و اطرافیان به دلیل نا آگاهی با راهنمایی و نظرات غلط می‌توانند باعث پیچیده و بغرنج‌تر شدن اوضاع گردند. به عنوان مثال جمله معروف «یک حیوان بود دیگر، خوب برایش یک توله جدید بخریم تا فراموش کند» را همه ما شنیده ایم اما به صدمات وارد شده به فرد از طریق شنیدن این جمله آگاه نیستیم.

کتاب فوق با ترجمه دکتر امیر امیرخانی (دامپزشک) و سارا صادقی (روانشناس) به عنوان نخستین کتاب مشترک در حوزه روانشناسی و دامپزشکی توسط انتشارات قوی سپید تحت سری کتابهای روان دامپزشکی با شماره شابک 978-600-95624-4-2 در 182 صفحه در تابستان 1401 منتشر شده است و علاقمندان می‌توانند از طریق آکادمی دانشجویان دامپزشکی ایران به صورت آنلاین تهیه نمایند.

مطالعه کتاب فوق برای دامپزشکان، علاقمندان به حیوانات و همچنین مالکین حیوانات خانگی توصیه می‌شود.