تولید دستگاه سونوگرافی قابل حمل مخصوص دامپزشکی توسط محققان ایرانی

حکیم مهر: شرکت فناور در حوزه تجهیزات پزشکی تمرکز خود را بر تولید دستگاه سونوگرافی قابل حمل قرار داده است و با ورود به شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان اولین دستگاه سونوگرافی مخصوص دامپزشکی را تولید کرد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از وزارت علوم، دستگاه سونوگرافی قابل حمل با وزن یک کیلوگرمی یکی از مهم‌ترین نوآوری‌های شرکت دانش بنیان مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان است که جایزه فناوری را در جشنواره شیخ بهایی از آن خود کرده و پس از یک سال وارد فرابورس ایران شده است.

«مریم حجتی»، مدیر عامل این شرکت فناور از فعالیت‌های این شرکت گفت: نزدیک به ده سال است که این شرکت در استفاده تکنولوژی آلتراسونیک در تجهیزات پزشکی فعالیت دارد و تمرکز خود را بر تولید دستگاه سونوگرافی قابل حمل و سیار قرار داده است و با ورود به شهرک در سال ۱۳۹۳ اولین نمونه دستگاه سونوگرافی مخصوص دامپزشکی را تولید کرد.

وی ادامه داد: پس از گذشت چندین سال این دستگاه ارتقا و در ابعاد کوچک‌تری تولید شد که توان رقابت با نمونه‌های خارجی را دارد و در سال ۱۴۰۰ با به‌کارگیری هوش مصنوعی در این دستگاه نسخه ارتقا یافته آن توسط «دکتر محمدعلی زلفی‌گلی»، وزیر علوم تحقیقاتی و فناوری رونمایی شد.

حجتی با بیان اینکه وزن کم، کیفیت و گارانتی خدمات پس از فروش این دستگاه سبب تمایز آن با سایر نمونه‌های خارجی شده است، تصریح کرد: خوشبختانه استقبال خوبی از این محصول نسبت به محصولات اروپایی شده و به موازات آن برای نمونه انسانی نیز اقدام کردیم که به صورت قابل حمل و سیار است و آزمایش‌های بالینی آن در بیمارستان‌ها مورد قبول واقع شده است.

وی توصیه کرد: با حمایت از تولیدات دانش‌بنیان انگیزه برای تولیدکننده افزایش پیدا می‌کند تا محصولی با کیفیت و قابل رقابت را ارائه دهد و بهتر است که برند فناوری و دانش‌بنیان یک امتیاز در نهادهای دولتی و سازمانی باشد تا در ضمانت و تضمین‌ها یک اعتبار به شمار آید.