یک رفتارشناس سگ: راه‌حل معضل سگ‌های بلاصاحب مرگ با داروی خواب‌آور است!

حکیم مهر: مربی و رفتارشناس سگ گفت: در آمریکا طبق آمار 200 میلیون نفر سگ دارند و درعین حال آمار یوتانایز سگ‌ها در این کشور 50 میلیون است که شامل سگ‌های ولگرد و خانگی می‌شود.

به گزارش حکیم مهر به نقل از برنا، سالانه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان مورد حمله سگ‌ها قرار می‌گیرند و آمارها می‌گویند اغلب این قربانیان کودکان هستند و این به آن معناست که حمله سگ و مدیریت سگ‌های ولگرد معضلی جهانی است.

سگ ها چهارمین موجودات مرگبار در دنیا هستند. در ایران بیش از  چهارمیلیون و ٢٠٠هزار سگ وجود دارد.

مدتی است کودکان و بزرگسالان مورد آماج حملات سگ‌های ولگرد قرار می‌گیرند.

در هفته گذشته دو کودک قمی،یکی پسربچه 6ساله و دیگری 4ساله در منطقه دامشهر شهر قم به دلیل شدت جراحات ناشی از حملات سگ‌های ولگرد جان خود را از دست داده‌اند علاوه‌براین در خردادماه 5 هم‌وطن تبریزی مورد حمله قرار گرفتند که یکی از آن‌ها کودک 5 ساله بود.

در این راستا «طهمورث کامرانی» مربی و رفتارشناس سگ در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا درباره حمله سگ‌های ولگرد به انسان و با اشاره به اتفاقات اخیر در یکی از مناطق اطراف قم اظهارکرددر کل دنیا به غیر از سه کشور هند، ترکیه و ایران سگ و گربه ولگرد با داروی خواب‌آور یوتانایز می‌شوند که معنای آن مرگ با داروی خواب‌آور است. این اقدام حتی در برخی کشورها برای انسان‌هایی که مبتلا به بیماری‌های لاعلاج هستند، صورت می‌گیرد.

وی افزود: عامل اصلی از بین رفتن یوزپلنگ ایرانی، سگ‌ها بوده‌اند که حملات دسته‌جمعی انجام می‌دادند. در تمام دنیا سگ و گربه ولگرد یوتانایز می‌شوند. اگر هم صاحب سگی فوت کند، سگش را به پناهگاه می‌برند و روی قفس آن مشخصاتش را می‌چسبانند تا مشخص شود که سن و خلق و خوی و رفتار آن سگ با بچه‌ها و آدم‌ها و سایر سگ‌ها و حیوانات چگونه است. یک ماه این سگ وقت دارد و اگر در این مدت کسی نیامد آن را به رایگان به سرپرستی بگیرد، با داروی خواب آور آن را از بین می‌برند.

کامرانی با اشاره به اینکه در دنیا اگر امکان گرفتن سگ ولگرد با تور نباشد، با تفنگ دارت آن را می‌زنند، عنوان کرد: علیرغم اینکه ما در کشور این کار را انجام نمی‌دهیم، یک عده سلبریتی خاص هم هستند که به سگ‌های ولگرد غذا می‌دهند این درحالی است که غریزه شکار سگ‌های ولگرد باید ارضا شود هرچند که  عقیم باشد و شکمش هم سیر باشد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه برای کاهش تعداد سگ‌های ولگرد چه اقداماتی باید انجام شود؟ خاطر نشان کرد: باید سگ‌های ولگرد را به پناهگاه‌ها برد حتی اگر سگ‌ها در پناهگاه به جان هم بیفتند. حتی اگر سگ را عقیم کنیم و شکمش را سیر کنیم، چون حیوان شکارچی است، ممکن است رها بودن آن آسیب‌رسان باشد.

کامرانی به جرم بودن غذادادن به سگ‌های ولگرد در کشورهای خارجی اشاره کرد و با بیان اینکه اگر کسی در کشورهای خارجی وسط شهر برای سگ و گربه غذا بریزد، جریمه می‌شود، به مردم توصیه کرد به سگ‌های ولگرد غذا ندهند.

وی بر لزوم عقیم کردن سگ‌های ولگرد تأکید کرد و گفتعقیم‌سازی باعث می‌شود که نسل سگ‌های ولگرد زیاد نشود و در یک دهه از بین بروند.

این مربی و رفتارشناس سگ از غذاندادن توسط مردم، عقیم‌سازی و انتقال به پناهگاه به عنوان سه راه حل کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت بحران سگ‌های ولگرد یاد کرد و با بیان اینکه در ایران سگ‌های ولگرد را نمی‌کشند، گفت: در آمریکا طبق آمار  200 میلیون نفر سگ دارند و درعین حال آمار یوتانایز سگ‌ها در این کشور 50 میلیون است که شامل سگ‌های ولگرد و خانگی می‌شود. به همین دلیل در خیابان‌های آنجا سگ ولگرد نیست.

کامرانی معتقد است اگر در ایران عملیات یوتانایز روی سگ‌های ولگرد انجام نشود، آمار حملات سگ‌ها به مردم و کودکان بیشتر می‌شود. خیلی از دامپزشکان هم این‌ها را می‌گویند ولی فقط فحش می‌خورند از برخی مردم که اجازه یوتانایز نمی‌دهند

وی حفظ حیات وحش را یکی از دلایل اصلی یوتانایز کردن سگ و گربه ولگرد در خارج از کشور دانست و یادآور شد: حیوانی که جنگلی بوده، الان در کوه زندگی می‌کند و حیوانی که کوهی بوده، الان در کویر زندگی می‌کند و حیوانی که بیابانی بوده، در شمال کشور حضور دارد و همه این اتفاقات به‌خاطر فرار از موجودی به نام سگ بوده است چراکه سگ‌های ولگرد باعث به‌هم ریختن اکوسیستم می‌شوند.