نمونه‌برداری از لاشه نهنگ تلف‌شده در بندر بریس توسط کارشناسان دامپزشکی چابهار

حکیم مهر: «دکتر سیدمحمدامین حسینی» سرپرست معاونت اداره کل و اداره دامپزشکی شهرستان چابهار بیان داشت: به دنبال تلف شدن و کشف لاشه نهنگ عظیم الجثه در سواحل بندر بریس، کارشناسان اداره دامپزشکی جهت بررسی اعزام و نسبت به نمونه برداری از لاشه نهنگ مذکور اقدام نمودند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان، «دکتر سید محمدامین حسینی» گفت: درخصوص تشخیص علت مرگ نهنگ تلف شده نیازمند بررسی کارشناسی توسط یک کارگروه متخصص می باشد و دستگاه های مرتبط باید با تعامل مشترک با هم در حوادث این چنینی نسبت به تشکیل کارگروه تخصصی جهت بررسی های علمی و پژوهشی اقدام نمایند.

وی با تاکید بر این موضوع که اظهار نظر دقیق در خصوص علت مرگ نهنگ کشف شده نیازمند بررسی های علمی در کارگروه تخصصی می باشد،عنوان داشت: از دلایل احتمالی تلف شدن نهنگ ها می تواند ضربه، آلودگی، بیماری، تشعشعات، ‌سروصدا یا عوامل دیگری از قبیل صید و صیادی باشد.

سرپرست معاونت اداره کل و اداره دامپزشکی شهرستان چابهار اظهار داشت: در بررسی های اولیه بالینی و کالبد گشایی، علائم شکستگی در یکی از باله های نهنگ مشهود بوده و با توجه به بررسی های صورت پذیرفته، به دلیل پوسیدگی بافتی در لاشه، احتمالا لاشه تلف شده مدت زمان زیادی را روی سطح آب دریا شناور بوده است.