احتمال هار بودن گرگ مهاجم به مردم خلخال وجود دارد

حکیم مهر: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: احتمال بیماری و هاری گرگ متعرض به شهروندان خلخالی وجود دارد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از مهر، «حسن قاسم‌پور» اظهار کرد: حمله حیات وحش به جامعه انسانی تنها مختص استان اردبیل و زیستگاه‌های ما نیست و این اتفاق در سایر شهرها که محدوده حیات وحش بیشتری دارند نیز روی می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه به دلیل بر هم خوردن امنیت زیستگاه‌ها و به هم ریختگی زنجیره غذایی، حیات وحش داخل محدوده شهری می‌شود، تصریح کرد: دلیل عمده این حمله بیماری و هاری گرگ متعرض است که حیوان رفتار طبیعی خود را از دست داده و اقدام به حمله می‌کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: از ابتدای سال‌جاری نزدیک به سه فقره حمله گرگ با ۶ مصدوم در حوالی خلخال، هشتجین و شهرستان گرمی داشتیم که در حال حاضر وضعیت تحت حفاظت و کنترل محیط‌بانان است و خطر بعدی ساکنان منطقه را تهدید نمی‌کند.

قاسم‌پور افزود: در شرایط عادی هیچیک از گونه‌های حیات وحش به زیستگاه‌های انسانی وارد نمی‌شود و احتمال اینکه گرگ متعرض دچار هاری و یا بیماری باشد، وجود دارد.

وی با بیان اینکه در فصل گردشگری و طبیعت به سر می‌بریم و طبیعت‌گردان باید حفاظت از محیط زیست و جامعه جانوری را برای خود وظیفه انسانی تلقی کنند، خاطرنشان کرد: در شرایط بحرانی هیچ چاره‌ای جز تلف کردن گرگ وجود ندارد و جان انسان‌ها برای محیط‌بانان ارزشمند است.

قاسم‌پور از شهروندان خواست در صورت مشاهده حیوانات وحشی و احتمال خطر هر چه سریع‌تر موضوع را به شماره ۱۵۴۰ و سامانه آنلاین سازمان اطلاع دهند تا از بروز حوادث مشابه جلوگیری به عمل آید.

به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل در حال حاضر تنها محیط‌بانان منطقه خلخال در این مناطق حضور دارند و امنیت نسبی در خلخال حاکم است.

به گزارش خبرنگار مهر، حمله گرگ در ماه‌های اخیر سبب بروز وحشت در بین اهالی جنوب استان شده به طوری که در ماه گذشته نیز حمله گرگ و جولان حیات وحش حالت آماده‌باش در این منطقه را ایجاد کرده و محیط‌بانان از سراسر استان برای جلوگیری از حمله احتمالی گرگ در منطقه خلخال و هشتجین مستقر بودند.