آخرین مهلت تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی‌ ارشد/ تعیین ۴۱ نفر ظرفیت در رشته‌های بافت‌شناسی و فیزیولوژی دامپزشکی

حکیم مهر: در مرحله تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰ بیش از ۳۴ هزار ظرفیت خالی وجود دارد که عمده این ظرفیت مربوط به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی غیر انتفاعی در رشته های مختلف است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از مهر، با توجه به مصوبه نوزدهمین جلسه تاریخ ۱۱ دی ماه ۱۴۰۰ شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی، مقرر شد مرحله تکمیل ظرفیت برای رشته محل‌هایی که ظرفیت آنها خالی مانده، همراه با رشته محل‌های جدید در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۰ انجام شود.

با توجه به رشته محل های جدید و ظرفیت خالی مانده در مجموع بیش از ۳۴ هزار و ۵۰۰ نفر برای گروه های علوم انسانی، علوم پایه، فنی مهندسی، هنر، دامپزشکی، زبان و کشاورزی و منابع طبیعی در نظر گرفته شده است.

پذیرش در دوره های روزانه، نوبت دوم، پیام نور، مجازی پیام نور، غیرانتفاعی، مجازی غیرانتفاعی، پردیس خودگردان و مجازی دولتی صورت می گیرد. بیشترین پذیرش مربوط به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی غیرانتفاعی و دوره های مجازی غیرانتفاعی است.

جدول میزان پذیرش در دوره های تحصیلی در مرحله تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰

 

میزان درصد فراگیری ظرفیت در در مرحله تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰

 

علوم انسانی دارای بیشترین ظرفیت در مرحله تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰

علوم انسانی ۱۷ هزار و ۵۸۴ نفر ظرفیت در رشته محل های مختلف دارد که بیشترین میزان ظرفیت را به خود اختصاص داده است. همچنین گروه علوم پایه در این مرحله دارای ۵ هزار و ۱۶۳ نفر ظرفیت است. ظرفیت گروه فنی و مهندسی در مرحله تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰ به میزان ۸ هزار و ۳۵۸ نفر تعیین شده است.

در گروه کشاورزی و منابع طبیعی یک هزار و ۴۴۵ نفر ظرفیت و در گروه هنر تعداد یک هزار و ۹۱۷ نفر و در گروه دامپزشکی ۴۱ نفر ظرفیت تعیین شده است.

مجموعه رشته های دامپزشکی دارای ظرفیت در مرحله تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰، شامل بافت شناسی دامپزشکی و فیزیولوژی دامپزشکی میباشد.

به گزارش مهر، آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰ در ۱۳۱ کدرشته کدامتحانی در روزهای چهارشنبه ششم، پنجشنبه هفتم و جمعه هشتم مرداد ماه ۱۴۰۰ برگزار شد.

در این آزمون تعداد ۶۳۶ هزار و ۵۹۷ نفر ثبت نام کرده بودند. پس از برگزاری آزمون و استخراج نتایج اولیه تعداد ۴۰۶ هزار و ۴۲۷ نفر مجاز به انتخاب رشته شدند که از این تعداد نیمی از آنها نسبت به تکمیل فرم انتخاب رشته خود اقدام کردند و در نهایت ۱۳۰ هزار و ۸۲۷ نفر پذیرفته شده‌اند.

با توجه به مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو دوره های تحصیلات تکمیلی مقرر شد که متقاضیانی که در آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰ شرکت کرده‌اند و مجاز به انتخاب رشته شده‌اند تا امروز دوشنبه ۲۷ دی ماه ۱۴۰۰ بر اساس‌کارنامه نتایج اولیه آزمون، نسبت به انتخاب کدرشته محل‌های مورد علاقه خود منحصراً از طریق سایت سنجش اقدام کنند.

گزینش نهایی در هر یک از کدرشته محل‌های تحصیلی اعلام شده، مطابق شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه‌های راهنمای شماره ۱ و ۲ آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۰ انجام خواهد شد.

پذیرفته شدگان آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۰ در صورت تمایل می‌توانند در این مرحله از پذیرش شرکت کنند. در صورت قبولی در این مرحله، قبولی قبلی آنان لغو و با آنان همانند دانشجوی انتقالی رفتار خواهد شد و باید در رشته قبولی جدید ثبت نام و ادامه تحصیل کنند لذا متقاضیان در این خصوص دقت لازم را به عمل آورند.

نیمسال پذیرش دانشجو در هر یک از کدرشته محل‌های مندرج در این اطلاعیه با توجه به امکانات و نظر دانشگاه یا مؤسسه محل قبولی، در اولین نیمسال تحصیلی ممکن خواهد بود.

هر متقاضی منحصراً مجاز به انتخاب کدرشته تحصیلی خواهد بود که در آزمون مجموعه امتحانی مربوط شرکت و مجاز به انتخاب رشته بوده باشد. فهرست کدضریب‌های مجاز هر متقاضی در سامانه انتخاب رشته مرحله تکمیل ظرفیت برای وی نمایش داده خواهد شد.