دانشیار کلینیکال پاتولوژی دانشگاه آزاد واحد کازرون:
دانشجویان دامپزشکی باید به ضرورت یاری گرفتن هرچه بیشتر از پاراکلینیک در تشخیص‌ها و درمان‌های دامپزشکی پی ببرند

حکیم مهر: یک پژوهشگر برتر گفت: پژوهش در علوم مختلف دامپزشکی نیازمند ابزار و امکانات لازم و کافی است که در بسیاری موارد کمبود امکانات و فراهم نبودن بودجه لازم، مانع انجام پژوهش‌های به‌روز و کاربردی می‌شود.

به گزارش حکیم مهر به نقل از آنا، «دکتر آمنه خوشوقتی» پژوهشگر برتر هفته پژوهش ۱۴۰۰ درباره مؤلفه‌ها و ویژگی‌هایی که موجب انتخابش به‌عنوان پژوهشگر برتر و برگزیده شد، اظهار کرد: فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی در زمینه‌های مختلف ازجمله چاپ مقالات علمی در مجلات معتبر داخلی و خارجی، ارائه طرح‌های برون‌دانشگاهی، مدیرمسئولی مجله Journal of Alternative Veterinary Medicine و ... برخی از مؤلفه‌هایی هستند که موجب انتخابم به‌عنوان پژوهشگر برتر شد.

دانشیار کلینیکال پاتولوژی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کازرون درباره تازه‌ترین فعالیت‌ها و موفقیت‌های علمی و پژوهشی خود توضیح داد: با توجه به اینکه گرایش کلینیکال پاتولوژی تخصص بین‌رشته‌ای بین علوم تخصصی دامپزشکی است به‌منظور تکمیل پژوهش‌های انجام‌شده و ارائه روش‌های تشخیصی و کلینیکی مناسب برای درمان بیماری‌های مختلف دامی، تحقیقات این‌جانب ادامه دارد و موفقیت‌هایی نیز به دست آمده است.

در بودجه‌بندی پژوهشی نوع رشته‌های علمی و تفاوت‌های هزینه‌های پژوهش در نظر گرفته شود.خوشوقتی افزود: سعی می‌شود با تدریس کاربردی درس کلینیکال پاتولوژی، دانشجویان دامپزشکی به ضرورت و اهمیت یاری‌گرفتن هرچه بیشتر از پاراکلینیک در تشخیص‌ها و درمان‌های دامپزشکی پی ببرند.

وی درباره نقص‌ها و کمبودهای کنونی عرصه پژوهش و فناوری کشور و بایدها و نبایدهای این حوزه بیان کرد: پژوهش در علوم مختلف دامپزشکی نیازمند ابزار و امکانات لازم و کافی است که متأسفانه در بسیاری موارد کمبود امکانات و فراهم نبودن بودجه لازم، مانع انجام پژوهش‌های به‌روز و کاربردی می‌شود.

دانشیار کلینیکال پاتولوژی دانشگاه آزاد کازرون انتظار خود به‌عنوان پژوهشگر از مسئولان بالادستی به‌ویژه دولتمردان را بیان کرد و توضیح داد: انتظار حمایت بیشتر از پژوهشگران است. با توجه به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی فاقد بودجه دولتی است، نیاز به حمایت مراکز دولتی و سازمان‌های تحقیقاتی از محققان دانشگاه با تأمین و اختصاص بودجه مناسب به پژوهشگران بیشتر احساس می‌شود.

خوشوقتی درباره انتقادها و پیشنهادهای سازنده و شاخص‌های رشد و توسعه عرصه پژوهشی کشور تأکید کرد: پیشنهاد می‌شود در بودجه‌بندی پژوهشی نوع رشته‌های علمی و تفاوت‌های هزینه‌های پژوهش در نظر گرفته شود.

پژوهشگر برتر هفته پژوهش ۱۴۰۰ دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس متذکر شد: قطعاً با همت مسئولان و حمایت مراکز تحقیقاتی از پژوهشگران در آینده نزدیک ایران اسلامی در زمینه‌های مختلف علمی و پژوهشی به پیشرفت‌های قابل توجهی دست خواهد یافت.