استاندار کهگیلویه و بویراحمد:
از وزیر جهاد کشاورزی می‌خواهم با توجه به رشادت‌ها و سختی کار دامپزشکان، افرادی که در حین ماموریت کشته می‌شوند را شهید اعلام کنند
 

حکیم مهر: استاندار کهگیلویه و بویراحمد در جریان بازدید از اداره کل دامپزشکی استان اظهار داشت: از وزیر جهاد کشاورزی میخواهیم با توجه به رشادتها و سختی کار دامپزشکان، انتظار میرود افرادی که در حین ماموریت کشته میشوند را شهید اعلام کنند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد، «دکتر سیدعلی احمدزاده» به مناسبت ۱۴ مهرماه روز ملی دامپزشکی با کارکنان این اداره کل در مرکز استان دیدار و گفتگو کرد.

وی همچنین از بخش های مختلف اداری و آزمایشگاهی این اداره کل به صورت میدانی بازدید کرد.

استاندار در حاشیه این بازدید و دیدار ضمن تبریک روز ملی دامپزشکی به فعالان این عرصه، اظهار داشت: نقش دامپزشکی در امنیت غذایی مردم نقشی بیبدیل است.

وی با تاکید بر اینکه قدردان زحمات فعالان این عرصه چه در بخش دولتی و چه بخش خصوصی هستیم، بیان کرد: حضور دامپزشکان در کشتارگاه ها تضمین کننده سلامت افراد جامعه است.

احمد زاده با تاکید بر اینکه دامپزشکی خط مقدم پیشگیری از مخاطرات سلامت عمومی است، عنوان کرد: در کنار کادر پزشکی باید تلاشگران این عرصه نیز دیده شوند.

 وی، تصریح کرد: حضور امروز ما در این مکان نشان دهنده اهمیت کار دامپزشکان است.

نماینده عالی دولت در استان، اظهار داشت: در این مجموعه به هر میزان که همکاری، نظارت و دقت و فعالیت ها بیشتر شود زمینه ارتقای جایگاه سلامت مردم و جامعه بیشتر مهیا می شود.

وی با تاکید بر اینکه فعالیت های دامپزشکان در کنترل، پیش بینی و پیشگیری بسیاری از بیماری های مشترک بین انسان و دام نقش مهمی ایفا می کند، گفت: انتظار می رود مسئولان مربوطه نسبت به مناطق روستایی در این مهم توجه ویژه ای داشته باشند.

احمدزاده با بیان اینکه مقابله با کشتارغیرمجاز دام به فرهنگ سازی نیاز دارد، عنوان کرد: باید از ظرفیت مدارس و رسانه ها به ویژه صدا و سیما برای نهادینه کردن فرهنگ خرید گوشت از مراکز مجاز استفاده کنیم.

استاندار همچنین در خصوص پیگیری مشکلات این حوزه، بیان کرد: در آینده نشستی با رئیس سازمان دامپزشکی و وزیر جهاد کشاورزی برای رفع مشکلات خواهیم داشت.

احمدزاده در اقدامی ابتکاری همچنین، ابراز کرد: از وزیر جهاد کشاورزی می خواهیم با توجه به رشادت ها و سختی کار دامپزشکان، انتظار می رود افرادی که در  حین ماموریت کشته می شوند را شهید اعلام کنند.

وی در بخش دیگری از سخنانش، تصریح کرد: معیار موفقیت از دیدگاه ما انجام کاری برای مردم بدون وابستگی شخصی و جناحی است و عملکرد جهادی دستگاه ها و افراد قابل تقدیر است.

تسلط استاندار به حوزه دامپزشکی برای بنده و همکاران غافلگیرکننده بود

 «دکتر عبدالله بهمنش» مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد ضمن تقدیر و تشکر از حضور استاندار در مجموعه دامپزشکی استان، این اتفاق میمون در روز ملی دامپزشکی را بی سابقه عنوان کرد و گفت: مدیریت و کارکنان این اداره کل این موضوع را به فال نیک گرفته و تمام توان خود را جهت ارائه خدمات بیشتر و بهتر به جامعه هدف بکار خواهد گرفت.

وی از اطلاعات علمی استاندار در موضوع دامپزشکی ابراز خرسندی کرد و گفت: قرار بود گزارش کاملی از حوزه دامپزشکی ارائه گردد ولی شما به خوبی و کارشناسی تمام زوایا را مورد ارزیابی قرار دادید و این موضوع برای بنده و همکاران غافلگیرکننده بود.

دکتر بهمنش در بخشی از سخنان خود به وظایف حاکمیتی و نظارتی دامپزشکی پرداخت و گفت: قریب به 60 درصد از بیماری های عفونی منشاء دامی و حیوانی دارند که دامپزشکی وظیفه پیشگیری و کنترل از این بیماری ها را بر عهده دارد.

وی به برنامه های این اداره کل در سال جاری پرداخت و گفت: برنامه ملی یهداشت دام عشایر در استان از مهمترین طرح های پیش رو بوده که طبق سیاست های سازمان دامپزشکی کشور درصدد تقویت دام عشایر بعنوان یکی از شاخص های اصلی عشایر خواهیم بود و جا دارد حضرتعالی با اشرافی که به موضوع دارید، دستگاه های اجرایی را برای بهتر اجرا شدن این طرح ملی در استان بسیج نمایید.

فعالیت ۶۱ مرکز بخش خصوصی دامپزشکی در استان

 «دکتر محسن صادقی» رئیس شورای نظام دامپزشکی استان نیز ضمن تبریک روز ملی دامپزشکی از حضور استاندار در مجموعه دامپزشکی کهگیلویه وبویراحمد تقدیر و تشکر کرد و گفت: قانون سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران در سال 1376 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده که هم اکنون بیش از 50 هزار نفر عضو دارد.

وی گفت: در کهگیلویه و بویراحمد 517 نفر عضو شامل دامپزشکان متخصص و عمومی، کارشناسان علوم آزمایشگاهی دامپزشکی، کاردان و تکنسین دامپزشکی و سایر رده های دامپزشکی در ۶۱ مرکز بخش خصوصی دامپزشکی شامل داروخانه، کلینیک دامپزشکی، مراکز مایه کوبی، آزمایشگاه و شرکت های پخش دارو و واکسن های دامپزشکی مشغول به فعالیت هستنند.

رئیس شورای نظام دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: طبق سیاست های اصل 44 قانون اساسی اموراتی همچون دارو، درمان، معاینه به بخش خصوصی دامپزشکی واگذار شده است که اغلب پروانه های درمانی و پرورش دام، طیور و آبزیان نیز توسط این سازمان صادر می گردد، به طوریکه در استان ما بیش از یک هزار و 959 فقره پروانه بهداشتی صادر شده است.

دکتر صادقی به صدور بیش از یکصد مجوز دامداری روستایی طی یکسال اخیر اشاره کرد و گفت: همه این پروانه های صادره و اقدامات حوزه نظام دامپزشکی توسط اداره کل دامپزشکی استان بازدید، نظارت و رصد می گردد.

در پایان این مراسم نیز از سوی تلاشگران این عرصه یک جلد قرآن کریم و تندیس روز ملی دامپزشکی به استاندار اهدا گردید.