نگاه شما:
نقدی بر چارت دامپزشکی ۹۷/ چارت دردسرساز و پربحث

حکیم مهر: یکی از همراهان محترم حکیم مهر، نقدی را درخصوص برنامه درسی دوره دکترای عمومی دامپزشکی برایمان ارسال نموده‌اند که به شرح زیر می‌باشد:

نقدی بر چارت دامپزشکی ۹۷ / چارت دردسرساز و پربحث

چارت دوره دکتری عمومی دامپزشکی ۹۷، چارتی که در تمام دانشکده‌های ملی به درستی اجرا نمی‌شود و دانشکده‌های آزاد را به علت اشکالات عدیده و اصلاحیه‌های فراوان و آزمون جامع کشوری پیش‌درمانگاهی به چالش کشیده است. چارتی که در آن درس سم‌شناسی را اجباری و درس تغذیه اختصاصی را اختیاری معرفی کرده است و بیماری‌های باکتریایی را واحدی جداگانه از بیماری‌های باکتریایی معرفی کرده است ... که هیچ‌کدام از اعضای هیات علمی دانشکده‌ها ضرورت این مسائل را درک نخواهند کرد.

ظاهرا دفتر شورای عالی برنامه‌ریزی آموزشی وزارت علوم چارت جدید را صرفا در عوض کردن عناوین درس، بدون اضافه کردن کلی مفاد سرفصل‌ها و خرد کردن واحدها دیده است.

حذف برخی واحدهای چارت منسوخ قبلی وزارت‌خانه عطف و تغییر و شکستن بی‌فایده تعداد واحدهای درسی نه تنها تدریس را برای اساتید با مشکل روبه‌رو ساخته، بلکه مشکلات دیگری نیز به وجود آورده است. وضعیت نامطلوب واحدهای دروس اختیاری که در ابتدای تدوین در سال ۹۵ تعداد قابل تامل ۱۴۳ واحد بود، به علت بلااستفاده بودن در اصلاحیه‌های مکرر به ۵۷ عدد رسید. سوالی که درخصوص این دروس بلااستفاده‌ی چارت مذکور پیش می‌آید، این است که در کدام دانشکده به عنوان مثال دروس بیوانفورماتیک و اقتصاد دامپزشکی که از دروس اختیاری این چارت هستند، ارائه شدند؟

این موضوعات، دانشکده‌های سراسری را به علت داخلی بودن آزمون جامع پیش‌درمانگاهی به اجرای ترکیبی چارت قدیم و جدید وادار کرد و فقط دانشگاه آزاد اسلامی را ملزم به اجرای تمام و کمال مفاد آن کرد

اکنون با نزدیک شدن دانشجویان ورودی ۹۷ به آزمون جامع، این سوال را برای بسیاری پیش می‌آورد که چارتی که دروس جدیدی نسبت به گذشته دارد، چه دروسی را برای علوم پایه و چه دروسی را برای دوره کلینیکال معرفی کرده است؟ متاسفانه در این‌خصوص دانشگاه آزاد اسلامی و معاونت شتر گاو پلنگ علوم پزشکی‌اش تصمیم می‌گیرد که بسیار جالب است.

ای‌کاش مسئولین شورای عالی برنامه‌ریزی آموزشی، این چارت را زودتر از موعد منسوخ اعلام کنند و به جای آن به فکر تدوین چارت منطقی و کم‌اشکال‌تری باشند.

و من‌الله توفیق

احتراما

یکی از اعضای کوچک جامعه دامپزشکی