اصفهان دو سال را عاری از آنفلوانزای پرندگان گذراند/ اندکی غفلت شیوع مجدد بیماری را در بر دارد

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان گفت: دو سال است که ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان اصفهان گزارش نشده است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از مهر، «دکتر شهرام موحدی» با اشاره به اینکه ویروس، عامل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان است، اظهار داشت: ویروس آنفلوانزای انواع مختلفی دارد؛ بعضی از آنها فقط پرندگان را مبتلا می‌کند و بعضی علاوه بر پرندگان، سبب بیماری انسان هم می‌شوند.

وی افزود: آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به عنوان بیماری مشترک میان انسان و حیوان شناخته می‌شود و مبارزه با آن در دنیا بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با اشاره به اینکه شیوع بیماری کرونا تابو بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوانات را شکست، گفت: ویروس کووید ۱۹ ثابت کرد که بسیاری از ویروس‌ها بین انسان و حیوان مشترک است و این موجود هوشمند می‌تواند به سهولت جمعیت انسانی را آلوده کند.

وی با بیان اینکه ویروس کووید ۱۹ تلنگری جدی بر پیکر سیستم بهداشت و درمان وارد کرد، اظهار داشت: این ویروس نشان داد که «زئونوزها» چگونه می‌توانند ضربه مهلکی بر جمعیت انسانی وارد کنند و باید با آگاهی بخشی و تقویت اقدامات پیشگیرانه از انتقال این ویروس‌ها جلوگیری کرد.

موحدی با یادآوری اینکه شیوع ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان نظیر سایر ویروس‌های مشترک انسان و حیوانات با حمایت دامپزشکی استان اصفهان برچیده شد، تصریح کرد: اگرچه برای شکست دادن ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، دامپزشکان با به خطر انداختن جانشان در شرایط نامطلوبِ مرغداری‌ها مانع از انتشار این ویروس شدند اما هیچ گاه تلاش‌های آنها در رسانه‌ها منعکس نشد.

وی افزود: دو سال است که ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان اصفهان گزارش نشده است.

اندکی غفلت شیوع مجدد آنفلوانزای پرندگان را در بر دارد

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با اشاره به اقدامات جدی در خصوص از بین رفتن ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان اصفهان تصریح کرد: همواره ویروس در طبیعت موجود است و با اندکی غفلت شیوع پیدا می‌کند. اگر در یک مرغداری یا روستایی نشانه‌ای از بیماری آنفلوانزای مشاهده شد، لازم است همه مرغداران و روستاییان منطقه با دامپزشکی همکاری کنند تا جلوی انتشار این بیماری گرفته شود.

وی هشدار داد: با توجه به کمبود نهاده‌های طیور و جا به جایی این نهاده‌ها در مرغداری‌ها احتمال شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان افزایش پیدا می‌کند.