مرگ سومین توله‌شیر سفید هویزه/ باغ‌وحش هویزه دامپزشک تمام‌وقت ندارد

باغ‌وحش هویزه را که اکنون دمایش به ٤٦ درجه سانتی‌گراد رسیده است، به تصویر حیوانات بی‌جانش در پشت میله‌ها، گرگ‌های زخمی و شیرهای لاغرش می‌شناسند.

به گزارش حکیم مهر، شیر سفیدی که اواسط اردیبهشت در‌ باغ‌وحش هویزه به دنیا آمده بود، دو روز پیش مرد؛ مثل دو شیر سفید دیگر که ‌سال پیش مردند.

این حیوان این‌بار از گرسنگی یا آن‌طور که شهرداری هویزه گفته به علت ضعف در تغذیه مرده است. باغ‌وحش هویزه را که اکنون دمایش به ٤٦ درجه سانتی‌گراد رسیده است، به تصویر حیوانات بی‌جانش در پشت میله‌ها، گرگ‌های زخمی و شیرهای لاغرش می‌شناسند.

مرداد‌ سال پیش معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط‌زیست به «شهروند» گفته بود درباره ‏این مجموعه که حیوانات را در دمای بسیار بالای محیط نگهداری می‌کنند، هشدار داده ‏و از استان درخواست پیگیری کرده‌ بود.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط‌زیست خوزستان می‌گوید با اینکه سعی داشته‌اند این باغ را به استاندارد داخلی نزدیک کنند، اما گرمای هوا و نبود آب از مشکلات همیشگی باغ‌وحش هویزه است. این سومین توله شیر سفیدی است که در باغ‌وحش هویزه می‌میرد.

چندی پیش رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست هویزه گفته بود: «‌سال گذشته نیز دو قلاده شیر سفید متولدشده بود که چون رنگ آنها با بقیه شیرها متفاوت بود، شیر مادر سمت این توله‌ها نرفت و آنها را به قتل رساند.» برای همین این بار در اواخر اردیبهشت توله شیر را از مادرش جدا کردند و قرار شد با شیر گاو و گاومیش تغذیه‌اش کنند تا پس از یک‌ماهگی با غذای دستی تغذیه شود، اما نتوانستند آن را زنده نگه دارند.

با شیر گاو و شیرخشک تغذیه‌اش کردند

بعد از مرگ سه توله شیر سفید در باغ‌وحش هویزه، «عادل مولا»، معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان خوزستان می‌گوید مرگ این توله شیر اتفاقی عادی است. او به «شهروند» توضیح می‌دهد: «گربه‌سانان به مادر وابسته‌اند و باید حتما شیر مادر بخورند، این توله شیر براساس اطلاعاتی که دامپزشک باغ‌وحش گفته، همان روزی که متولد شده به مادر نزدیک نشده و چون ظاهری متفاوت داشته، مادر هم او را نپذیرفته است. به دلیل تکرار این اتفاق در سال‌های گذشته، این‌بار این توله شیر را از مادرش جدا کردند و مدتی شیر گاو و گاومیش به آن دادند، اما با این تغذیه سازگار نبود. بعد شیر اسب و الاغ دادند و باز هم با آن نساخت. مدتی بعد شیر خشک با مواد مغذی دیگر به توله شیر دادند و باز هم فایده‌ای نداشت. رسیدگی دامپزشکان بی‌فایده بود، چون حیوان روز‌به‌روز ضعیف‌تر می‌شد و درنهایت دچار بیماری‌های مختلف شد و از بین رفت. البته چنین اتفاقی انتظار می‌رفت، چون باز هم سابقه داشت.»

به گفته او اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان خوزستان از شهرداری درخواست کرده درباره اقداماتی که برای این توله شیر انجام شده است، روند درمان و عملکرد دامپزشک باغ‌وحش، گزارشی تکمیلی ارایه دهد تا علت مرگ حیوان روشن شود.

چندی پیش «محمد ساکی»، رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست هویزه گفته بود: «تقریبا ۱۰ روزی از تولد توله یک شیر سفید در باغ‌وحش هویزه می‌گذرد.‌ سال گذشته نیز دو قلاده شیر سفید متولدشده بود که چون رنگ آنها با بقیه شیرها متفاوت بود، شیر مادر سمت این توله‌ها نرفت و آنها را به قتل رساند. این بار به محض تولد توله شیر سفید، آن را از مادر جدا کردیم و با راهنمایی دامپزشکی درحال نگهداری از این توله شیر هستیم. به دلیل جهش ژنتیکی شاهد تغییر رنگ این توله‌های متولد شده هستیم که نسبت به بقیه توله‌ها متفاوت شده‌اند.»

مرگ سومین توله‌شیر در این باغ‌وحش درحالی است که رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست هویزه پس از تولد این شیر سفید گفته بود: «مسئولان باغ‌وحش در حد توان خواسته‌های محیط‌زیست را برآورده کرده‌اند و قطعا تا شرایط عالی نباشد، هیچ تولیدمثلی صورت نمی‌گیرد.»

او حتی گفته بود که «رسیدگی در این باغ‌وحش هشت هکتاری آن‌قدر خوب است که بیشتر گونه‌های آن ازجمله شیر، خرس و کله بُز تولیدمثل داشته‌اند.»

دامپزشک سفر بود، خرس بیمار شد

باغ‌وحش هویزه اوایل کار خود یعنی پنج‌سال قبل مجوز نداشت و محیط‌زیست در جلسات مختلف با دادستانی پیگیر پلمپ آن شده بود و درنهایت مجوز این مجموعه صادر شد. معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط‌زیست خوزستان می‌گوید: «باغ‌وحش هویزه بدون مجوز راه‌اندازی شده بود و ما همان‌وقت پیگیری‌کردیم و به دادستانی نامه نوشتیم تا تعطیل شود. اما درنهایت جلساتی برگزار شد و گفتند باغ‌وحش را به استاندارد داخلی نزدیک می‌کنیم تا قابل پذیرش باشد. واقعا هم تلاش‌کردند و محیط‌زیست راهنمایی‌شان کرد تا از باغ‌وحش ارم و مشهد الگوبگیرند، الان یکی از باغ‌وحش‌هایی است که استانداردهای لازم را رعایت می‌کند و از نظر رسیدگی غذایی، آبشخورها، دامپزشک و حتی ارایه گزارش هفتگی، وضع بسیار خوبی دارد.»

او زخمی‌شدن یکی از خرس‌های این مرکز را مثال می‌زند که هفته گذشته زخمش عفونت کرد و درمانش کردند.

عوامل باغ‌وحش هویزه حضوری به بخش محیط طبیعی اداره محیط‌زیست استان رفته و گزارشی شفاهی داده بودد که خرس به علت زخمی‌شدن، بیماری میازیس گرفته است و درنهایت بافت زخمی را ترمیم کردند. اما چرا این خرس بعد از زخمی‌شدن به میازیس دچار شد؟ با وجود اینکه گفته می‌شود این باغ‌وحش به استانداردها نزدیک شده است، اما هنوز دامپزشک تمام‌وقت ندارد: «یکی، دو تکنیسین تمام‌وقت برای آنجا لازم است. وقتی خرس زخمی شده بود، دامپزشک در مسافرت بود و به این علت زخمش عفونت کرد.» محیط‌زیست استان خوزستان به شهرداری هشدار داد تا برای باغ‌وحش هویزه دو دامپزشک شبانه‌روزی استخدام شود.

تشنگی پشت میله‌های داغ قفس

با این همه تمام مشکلات باغ‌وحش هویزه هم مرتفع شود، نمی‌شود دمای هوا را عوض کرد. روزهای گرمی در راه است و تا قبل از اینکه محیط‌زیست به شهرداری هویزه فشار بیاورد، همه قفس‌ها و میله‌های آهنی‌شان زیر آفتاب تند جنوب بودند و قفس‌ها را  زیر سایه درختان برده‌اند. مولا می‌گوید موقعیت جغرافیایی و دمای هوا اصلی‌ترین مشکل باغ‌وحش است: «قرارگیری این باغ‌وحش با این شرایط سازگار نیست. هوا بسیار گرم و دوام آب در آبشخورها خیلی پایین است. آب آن‌قدر داغ می‌شود که باید مدام عوضش کرد. جویباری در مجموعه ساخته‌اند، اما آب ندارد و باید مدام با تانکر به آن آب آورد تا حیوانات نیازشان را برطرف کنند. درباره این موضوع به شهرداری هشدار داده و گفته‌ایم اگر اقداماتی که خواسته‌ایم را انجام ندهند، ما وارد عمل خواهیم شد.»

به گفته او بعد از هشدارهای پیشین آنها قفس‌ها را استانداردسازی کردند و زیر سایه درختان قرار دادند. شهرداری از ابتدا با هزینه‌ای گزاف این مجموعه را راه‌اندازی کرده و انواع حیوانات را به آنجا آورده است، بی‌آنکه به دمای هوای این منطقه توجه کند و نظر محیط‌زیست را بپرسد. مورد دیگری که محیط‌زیست به مجموعه هشدار داده، درباره رژیم غذایی حیوانات است: «تاکید کرده‌ایم که برای رژیم غذایی حیوانات لازم است کارشناسی در باغ‌وحش حضور داشته باشد.»

آنها روز چهارشنبه هفته پیش به باغ‌وحش هشدار داده و گفته‌اند که برای حل این مسائل یک هفته فرصت دارید.

البته شهرداری هویزه نیز با تایید این خبر در اطلاعیه‌ای توضیح داد: این شیر سفید در اواخر ماه رمضان به دنیا آمد. از ابتدا به دلیل عدم تغذیه توسط مادر بسیار ضعیف بود. شیر‌ها ناقص به دنیا می‌آیند مثل تمام گربه سان‌ها این بچه شیر تازه به دنیا آمده نابینا بود و نمی‌توانست راه برود. ضعف طبیعی بچه شیر و اضافه بر آن مشکل ژنتیک شیر و عدم تغذیه به وسیله شیر آغوز مادر باعث حساسیت زیاد حیوان شد لذا بچه شیر به سرعت به منزل یکی از کارکنان منتقل شد و تحت نظر چند دامپزشک با تجربه نگهداری و تهیه غذا و نجات حیوان آغاز شد.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: تغذیه با شیر سگ ممکن نشد چرا که به نسبت یک توله شیر غذای زیادتری از شیر یک سگ برای تغذیه نیاز بود، ولی همان هم پیدا نشد. نوع شیر خشک گربه موجود در بازار بسیار بی کیفیت بود و مشکل را بیشتر می‌کرد و حتی برای بچه گربه‌ها هم مشکل ساز بود. تغذیه با غذای جامد تا حدود ۳۰ روزگی برای بچه شیر ممکن نیست. با توجه به شیوع بیماری کرونا، دانشگاه تعطیل بود و پیدا کردن اساتید بسیار مشکل، اما به لطف خدا موفق شدیم یکی از اساتید بسیار مجرب در عرصه دامپزشکی گربه سانان را با هماهنگی دکتر اشکیانی رئیس سابق دامپزشکی شهرستان هویزه پیدا کنیم و با کمک یکی از همکاران کلینیک دامپزشکی که کلینیک فعالی در تهران دارند و یکی از اساتید دانشگاه که لطف کردند و همکاری کردند به این نتیجه رسیدیم که شیر گاو را بر اساس کتاب‌های دامپزشکی غنی کرده و به عنوان غذا برای تغذیه بچه شیر سفید استفاده کنیم.

این بیانیه تصریح می‌کند: نتیجه بسیار مناسب بود و تا بیست و دو روزگی تغذیه به خوبی پیش رفت، ولی در ۲۲ روزگی حیوان دچار مشکل جدیدی شد و بعد از تغذیه با شیر به شدت دچار ضعف شد. تیم دامپزشکی بلافاصله مشکوک به حساسیت با شیر گاو شده و تلاش کردیم با شیر خشک نمونه خاص وارداتی گربه که از تهران تامین می‌شد تغذیه را ادامه بدهیم و تلاش کردیم غذای جامد را کم کم شروع کنیم، ولی متأسفانه تمام تلاش‌ها بعد از سه روز بی نتیجه بود و متأسفانه توله شیر کوچک تلف شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان و شهروند