رئیس کانون سراسری مراکز درمانی و مایه‌کوبی دامپزشکی در گفت‌وگو با حکیم مهر:
اقدام سازمان دامپزشکی درخصوص حذف شرط متراژ برای تمدید پروانه کلینیک‌های دامپزشکی، قابل تقدیر است
 

حکیم مهر- محسن طاهرمیرزایی: رییس هیئت‌مدیره کانون سراسری انجمن‌های صنفی مراکز درمانی و مایه‌کوبی دامپزشکی در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی حکیم مهر، ضمن ابراز خرسندی از انتصاب دکتر ماکنعلی به‌عنوان ریاست سازمان دامپزشکی کشور، گفت:‌ «طی چند ماه اخیر در حوزه شیوه‌نامه صدور پروانه درمانی کلینیک‌ها با برخی مشکلات مواجه بودیم که انعطاف سازمان دامپزشکی طی چند روز اخیر در برابر این مشکلات، جای تقدیر دارد.»

 «دکتر شهریار رئوفت» توضیح داد: «سال گذشته شیوه‌نامه صدور پروانه‌های درمانی از طرف سازمان دامپزشکی ابلاغ شد که برخی کمبودها در آن نمایان بود؛ ازجمله اینکه مساحت در نظر گرفته شده برای صدور پروانه‌های اشتغال به امور درمانی و درمانگاه‌ها به خصوص در موارد وابسته به واکسن و کسانی که دارای پروانه‌های درمانی واکسن بودند، در مناطق محروم با متراژهای بسیار بالا در نظر گرفته شده بود که واقعاً غیر قابل دسترسی بود.»

وی ضمن اشاره به گستردگی حرفه دامپزشکی در سطح کشور،‌ تصریح کرد: «برای همه جا نمی‌توان یک نسخه واحد پیچید و این مساله برای همکاران ما به خصوص در بحث تمدید پروانه‌ تبدیل به یک معضل شده بود. کمااینکه افرادی هستند که از ۲۰ سال پیش به این حرفه اشتغال داشتند و الان می‌بایست در همان فضا اما با شیوه جدید کار می‌کردند که این غیرممکن بود.»

رئوفت با یادآوری اینکه این مشکلات از استان کرمانشاه شروع شد، خاطرنشان کرد: «سال گذشته انجمن صنفی استان کرمانشاه در این خصوص چندین بار اقدام به نامه‌نگاری و مصاحبه کرد. در فروردین ماه امسال نیز انجمن صنفی استان آذربایجان غربی در خصوص تمدید پروانه‌ها با مشکل مواجه شدند که این مساله را با ما در میان گذاشتند. ما هم به عنوان کانون کشوری و بنا به وظیفه قانونی در راستای حمایت از انجمن‌های صنفی در زمینه درخواست‌های موجه و کاربردی آنها، مکاتباتی با مستندات قانونی با سازمان نظام دامپزشکی و سازمان دامپزشکی داشتیم تا بلکه انعطاف‌پذیری بیشتری در این مورد داشته باشند.»

وی ادامه داد: «جای تقدیر دارد و خدا را شاکر هستیم که مدیرانی در این مجموعه‌ها وجود دارند که پذیرای درخواست‌های ما بوده‌اند. حدود ۱۰ روز پیش نامه مکملی را از طرف سازمان دامپزشکی و دفتر دکتر رضاییان‌زاده درخصوص تمدید پروانه‌ها صادر کردند که بحث محیط مطب یا کلینیک کماکان به همان شیوه قبل باشد. این نوع رفتارها باعث افزایش رضایتمندی و نشاط در بخش خصوصی می‌شود و می‌تواند حرکت مجموعه دامپزشکی کشور را اعتلا دهد.»

رییس هیئت‌مدیره کانون سراسری انجمن‌های صنفی مراکز درمانی و مایه‌کوبی دامپزشکی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن درخواست درخصوص بازنویسی شیوه‌نامه، گفت: «بحث حد نصاب امتیازهای لازم جهت صدور پروانه‌های درمانی، در حال حاضر بسیار سهل‌الوصول بوده و امنیت شغلی همکاران را شدیدا به خطر انداخته است. این در حالی است که امتیازبندی‌هایی که ما در سیستم داروخانه‌ها داریم، امنیت بیشتری را برای همکاران داروخانه‌دار ایجاد کرده و ما خواهان این هستیم که همین سازوکار در بخش درمانی هم به همین صورت باشد.»

وی در پایان گفت: «بحث دومی که در شیوه‌نامه جدید یک مقدار روی آن ابهام وجود دارد، بحث پروانه‌های نیمه‌وقت در بخش درمان است؛ به شکلی که بعضی از همکاران امکان دریافت آن را دارند یا ندارند. درخواست دیگر ما تقاضای بازنویسی این است. در نهایت ما به‌عنوان کانون کشوری و نماینده کلینیسین‌ها و انجمن‌های صنفی و درمانی و همکاران کلینیسین، هرگونه همکاری و همراهی را که لازم باشد با مجموعه سازمان و نظام دامپزشکی انجام خواهیم داد و با تمام وجود تلاش می‌کنیم که مجموعه دامپزشکی کشور شاهد اعتلای هویت و کیفیت خود باشد.»