مدیرکل دامپزشکی استان لرستان:
نتیجه نهایی آزمایش ۳ قلاده سگ تلف‌شده در لرستان از نظر ابتلا به کرونا اعلام شد
 
 

حکیم مهر: مدیرکل دامپزشکی لرستان گفت: نمونه برداری سه قلاده سگ تلف شده در یک روستای کوهدشت به آزمایشگاه ارسال شد و بر اساس جواب نهایی این حیوانات به کرونا مبتلا نبوده اند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایرنا، «دکتر زینب محمدخانی» بیان کرد: در روستای شورآبه بهرام بیگ در بخش کوهنانی شهرستان کوهدشت سه قلاده سگ سه روز پیش تلف شدند که به منظور آرامش روانی مردم با همکاری دانشگاه علوم پزشکی استان از این حیوانات نمونه برداری انجام شد.

وی با بیان اینکه حساسیت در این موضوع به دنبال اعلام خبر ابتلای ۲ قلاده سگ در هنگ کنگ به بیماری کرونا ایجاد شده که این حیوانات از طریق صاحب آلوده به کرونا مبتلا شدند اظهار داشت: بر اساس دانش کنونی امکان انتقال کرونا از دام به دام و یا از دام به انسان وجود ندارد.

محمدخانی ادامه داد: تاکنون علایم حاد ابتلا به ویروس کرونا در حیوانات مشاهده نشده اما به جهت آرامش و احساس امنیت مردم استان نمونه برداری سگ های تلف شده در استان در دست بررسی است و به زودی نتایج این آزمایش مشخص خواهد شد.

وی عنوان کرد: جای هیچگونه دلواپسی در راستای انتقال بیماری کرونا از حیوان به انسان وجود ندارد و اداره کل دامپزشکی در روستای مذکور تا شعاع ۱۰ تا ۱۲ روستای اطراف را ضدعفونی و گندزدایی کرده و مراتب کاملا تحت کنترل است.

مدیرکل دامپزشکی لرستان با بیان اینکه هر ساله در فصل بهار بیماری ویروسی گوشتخواران با علایم تب، ضعف بدنی و تلفات در بین حیوانات شایع می شود گفت: هیچگونه نگرانی در خصوص انتقال این بیماری از دام به انسان وجود ندارد.

وی اظهار داشت: همچنین تلفات چند راس دام در رومشکان گزارش شده که پس از بررسی توسط کارشناسان و مراجعه به صاحب دام ها مشخص شد که تلفات به دلیل مسمومیت غذایی بوده و هیچ ارتباطی به ویروس کرونا نداشت.

محمدخانی تاکید کرد: با همکاری دانشگاه علوم پزشکی لرستان نمونه برداری این حیوانات تلف شده انجام شد و خوشبختانه آنها مبتلا به کرونا نبودند.

اکنون ۵۶۶ بیمار مبتلا به کرونا در استان شناسایی شده است که از این مجموع متاسفانه ۳۷ نفر فوت شدند.