مدیرکل دامپزشکی استان تهران در گفت‌وگو با حکیم مهر:
ساماندهی تبدیل ضایعات فراورده‌های خام دامی یکی از اقدامات شاخص سال ۹۸ بود/ قصابی‌ها و مرغ‌فروشی‌ها اجازه قطعه‌بندی مرغ را ندارند
 
 

حکیم مهر- محسن طاهرمیرزایی: مدیر کل دامپزشکی استان تهران ساماندهی تبدیل ضایعات فراورده‌های خام دامی در استان تهران را یکی از اقدامات شاخص اداره کل در سال ۹۸ می‌داند؛ معضلی که از نظر او به مثابه یک غده سرطانی در شهرری در جریان بوده است.

 «دکتر ولی‌الله واعظی» می‌گوید که به دلیل ورود ویروس کرونا و به منظور انجام اقدامات بهداشتی، صرفا مراکز عرضه نظیر هایپرمارکت و فروشگاه‌های بزرگ مجوز قطعه‌بندی مرغ را دارند و سایر فروشگاه‌های عرضه مثل قصابی و مرغ فروشی فاقد مجوز قطعه‌بندی هستند.

وی از تعامل بالای میان اداره کل دامپزشکی و نظام دامپزشکی استان تهران خبر می‌دهد و می‌گوید: «به جرأت می‌توان گفت که بنده و دکتر سلامتی همراه‌ترین و همیارترین مجموعه‌ها را در کشور داشتیم.»

حکیم مهر: آقای دکتر، دامپزشکی در سال ۹۸ با چالش‌های مختلفی مواجه بود. ارزیابی شما از سالی که گذشت چیست؟

دامپزشکی استان تهران به نوعی سنگ صبور دامپزشکی‌های سایر استان‌های کشور است. بیش از ۸۰ درصد مسئولیت‌ها در حوزه اقدامات قرنطینه‌ای، بهداشتی، دارو و درمان، صدور مجوزها، ورود، خروج و ترخیص با استان تهران است. اداره کل علی‌رغم وظایف محوله و عادی در راستای حفظ بهداشت عمومی و نظارت شهری، با وجود مشکلات تحریم و همچنین مشکلات ترخیص کالاهای وارداتی از جمله گوشت و واکسن زحمات زیادی کشیده و به نظر می‌رسد که کارنامه قابل قبولی را با خود به همراه دارد.

در بحث اقدامات، عملیات جاری نسبت به عملکرد سال‌های گذشته بالای ۱۵ درصد افزایش داشته است. در حوزه مبارزه‌ای نیز علی‌رغم مشکلات، توفیقاتی در بحث نظارت‌های شهری داشتیم. همچنین با وجود مشکلات نیروی انسانی توانستیم با همیاری و همراهی همکاران محترم و خدوم دامپزشکی استان تهران، نسبت به سال ۹۷ عملکرد بسیار بالاتری را ارائه دهیم.

حکیم مهر: شاخص‌ترین اقدامات اداره کل در سالی که گذشت شامل چه مواردی بود؟

از اقدامات مهم و موثر سال گذشته ساماندهی تبدیل ضایعات فراورده‌های خام دامی در استان تهران بود. معضلی که به مثابه یک معضل و غده سرطانی در شهرری در جریان بوده است. در استان تهران روزانه بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ تن ضایعات فراورده‌های خام دامی داریم که این رقم بالایی است. یک پنجم جمعیت کشور در تهران ساکن و بین ۲۰ تا ۲۵ درصد فراورده‌های خام دامی کشور در تهران مصرف و فراوری می‌شود که ضایعات آن ساماندهی نشده بود. بیش از ۲۴ واحد غیرمجاز تبدیل ضایعات که مجوزی از ما یا محیط زیست نداشتند و تهدیدی علیه بهداشت عمومی بودند، با همکاری استانداری و سایر دستگاه‌های قضایی ساماندهی و تعطیل شدند. همچنین برنامه‌ریزی کردیم تا ضایعات استان به صورت کانالیزه در واحدهای مجاز ورامین مستقر شوند.

حکیم مهر:‌ مهمترین کانال مصرف این ضایعات کجاست؟

بازار مصرف شامل پودر گوشت برای صنایع مرغداری بوده و خروجی آن هم روغن‌های صنعتی در بحث صابون سازی است. این صنعت به طور دقیق مورد نظارت قرار می‌گیرد تا وارد چرخه انسانی نشود. متاسفانه در سنوات گذشته نظارت‌ها کامل نبوده و غیرمجازها فعال بودند که بعضا ممکن بود روغن‌های غیراستاندارد با ترانس بالا به مصرف غذای انسانی برسد.

یکی از افتخارات همکاران بنده در بحث نظارت بر بهداشت عمومی در استان تهران بوده است. استان تهران با توجه به جمعیت زیاد ممکن است در معرض خطر بیشتر ابتلا به کرونا قرار گیرد. در استان تهران با بیش از ۴۴ واحد کشتارگاهی، ۴ هزار نفر از جمله کارگر، دامپزشک و... در این واحدها شاغل هستند. همچنین ۱۸۰ واحد بسته‌بندی فراورده‌های خام دامی داریم که قریب به ۳۰ هزار نیروی انسانی را در خود جای داده است. به همین دلیل بلافاصله پس از اطلاع یافتن از ورود ویروس به کشور، مسئولین فنی و مدیران عامل واحدهای تولید را توجیه کردیم که اقدامات بهداشتی خود را تشدید کنند. در این راستا نسبت به توزیع ماسک و ضد عفونی کننده‌های لازم اقدام و نظارت‌های مستمر را اجرا کردیم که بتوانیم امنیت غذایی مردم را تامین کنیم. کمااینکه ممکن است شهروندان در بحث انتقال فیزیکی توسط مواد غذایی آلوده شوند.

در استان تهران بیش از ۶ هزار واحد مراکز عرضه وجود دارد که نزدیک به ۵ هزار واحد آن در خود شهر تهران فعالیت می‌کنند. صرفا مراکز عرضه نظیر هایپرمارکت و فروشگاه‌های بزرگ مجوز قطعه‌بندی دارند و سایر فروشگاه‌های عرضه مثل قصابی و مرغ فروشی فاقد مجوز قطعه‌بندی هستند. ما از طریق جراید عمومی اطلاع رسانی کردیم که مردم اجازه ندهند فراورده‌های خام دامی مثل مرغ و گوشت در واحدهای عرضه کوچک قطعه‌بندی شوند، چرا که این اقدام غیرمجاز بوده و با آن برخورد جدی خواهیم داشت. از مردم نیز درخواست می‌کنیم که ما را همراهی و همیاری کنند تا بتوانیم بحران این ویروس که مهمان ناخوانده ما شده است را برطرف کنیم.

حکیم مهر: نظر اداره کل دامپزشکی در خصوص ماهیان قرمز زینتی چیست؟ آیا ماهی قرمز امکان انتقال کرونا را دارد؟

خیر، ماهیان قرمز معمولا نظارت شده هستند، از مراکز مجاز می‌آیند و با مجوز ما توزیع می‌شوند. اگرچه رعایت نکات بهداشتی در بحث ماهیان قرمز باید انجام شود، اما این ماهیان طبق آخرین تحقیقات انجام شده حامل ویروس کرونا نیستند، لذا مردم نگران این موضوع نباشند. اما باز توصیه می‌کنیم که از دستکاری فیزیکی ماهیان قرمز اجتناب کنند.

حکیم مهر:‌ در سالی که گذشت شاهد تعامل نزدیک اداره کل و نظام دامپزشکی استان تهران بودیم. ارزیابی شما از این تعامل چیست؟

سازمان دامپزشکی بخشی از وظایف قانون از جمله صدور پروانه‌ها، ماده ۵ و ماده ۲ قانون نظام بهره‌وری را به نظام دامپزشکی استان‌ها محول کرد. در همین راستا خوشبختانه در استان تهران شاهد تعامل بالای بین اداره کل دامپزشکی و نظام دامپزشکی بودیم. تا جایی که به جرات می‌توان گفت که همراه‌ترین و همیارترین مجموعه‌ها را در کشور داشتیم. دکتر سلامتی در راس نظام دامپزشکی استان تهران و بنده به‌عنوان مسئول وظایف حاکمیتی در استان با هماهنگی زیاد توانستیم بر خیلی از این مشکلات قائق شویم.

حکیم مهر: ممنون از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید.