بر اساس برنامه کلاسیک و حرفه‌ای که سازمان دامپزشکی انجام داده، علت مرگ پرندگان میانکاله بوتولیسم است

سه هفته ای از مرگ مشکوک پرندگان مهاجر در تالاب بین المللی میانکاله می گذرد و براساس تازه ترین آمارها بیش از ۱۶ هزار بال در این مدت تلف شده اند این در حالی است که هنوز علت دقیق این فاجعه مشخص نیست اما سازمان دامپزشکی کشور اعلام کرده است که ۷ اسفندماه گزارش نهایی دراین باره ارائه خواهد کرد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایمنا، مشاهده لاشه چند پرنده مهاجر در محدوده تالاب میانکاله از روز چهارشنبه دوم بهمن ماه سال جاری آغاز فاجعه‌ای بود که بهشت پرندگان مهاجر در ایران را به قتلگاهی تبدیل کرد.

روزهای نخست این رخداد، گزارش‌ها از مرگ مشکوک دستکم ۳۰۰ تا ۵۰۰ پرنده مهاجر حکایت داشت اما در فاصله یک هفته شمار تلفات پرندگان به هشت هزار بال و براساس آخرین آمار مسئولان محیط زیست در سیزدهم بهمن ماه به ۱۲ هزار بال رسید. در این مدت فرضیه‌های مختلفی درباره مرگ مرموز و گسترده این پرندگان مطرح شد از جمله آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، آلودگی آب و ورود پساب خانگی و صنعتی به تالاب میانکاله، بیماری نیوکاسل، وبای پرندگان و کشتار عمدی این جانداران؛ البته سازمان دامپزشکی کشور با رد همه این گمانه زنی‌ها، از روزهای نخست، بیماری بوتولیسم را عامل مرگ پرندگان اعلام کرد.

سازمان دامپزشکی براساس یک رهیافت تخصصی به بیماری بوتولیسم تاکید دارد

در همین پیوند «دکتر علی صفر ماکنعلی» معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور به خبرنگار ایمنا می‌گوید: نشستی تخصصی در تاریخ هفتم اسفند ماه در اداره محیط زیست استان مازندران برگزار و گزارش نهایی درباره پرندگان مهاجر تالاب میانکاله در این جلسه ارائه خواهد شد.

وی همچنین با تاکید براینکه علت مرگ پرندگان در میانکاله بیماری بوتولیسم بوده و ابتلای پرندگان به نیوکاسل و آنفلوآنزای رد شده است، اظهار می‌کند: براساس برنامه کلاسیک و حرفه‌ای که سازمان دامپزشکی انجام داده علت این رخداد بوتولیسم است؛ سازمان دامپزشکی به عنوان مرجع ذیصلاح یک رهیافت تخصصی دارد و به این نتیجه رسیده است، براساس یک فرآیند تخصصی علت را پیدا می‌کند و اقدامات انجام می‌گیرد، دلیل ندارد که دنبال چرایی ابتلای پرندگان به بوتولیسم باشید.