پژوهشگر موسسه رازی به عنوان فناور برتر معرفی شد/ تولید واکسن جدید بروسلا با ماندگاری یک سال
 
 

محقق موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی به عنوان فناور برتر سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با دستاورد تحقیقاتی تولید واکسن جدید بروسلا با پایداری یک سال، در هفته پژوهش مورد تجلیل قرار گرفت.

به گزارش حکیم مهر به نقل از روابط عمومی موسسه رازی، به مناسبت هفته پژوهش و فناوری، مراسم تجلیل از برگزیدگان علمی و اثرگذار بخش کشاورزی و منابع طبیعی با حضور عباس کشاورز سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، کاظم خاوازی معاون وزیر، دکتر علی اسحاقی رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، جمعی از مسئولان و محققان برتر کشور پیش از ظهر دوشنبه در محل سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برگزار شد.

در این آیین، «دکتر سجاد دوستداری» از موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با دستاورد تحقیقاتی «تولید واکسن جدید بروسلا ملی تنسیس سویه Rev.1  با پایداری یک سال و افزایش راندمان تولید به میزان ۱۳۰ درصد» به عنوان محقق و فناور برتر معرفی شد.

همچنین «دکتر سعید عالمیان» و «دکتر ابوالفضل خفری» دو عضو هیئت علمی موسسه رازی در این طرح کلان فناوری به عنوان همکاران دستاورد نقش داشتند.

گفتنی است، واکسن Rev.1  یکی از استراتژیک ترین واکسن های کشور است و سالانه ۲۰ میلیون دز آن در کشور مصرف می شود.
این واکسن که نتیجه تحقیقات دکتر دوستداری و همکارانش است پس از دو سال تلاش مستمر به نتیجه رسید و اکنون به صورت انبوه در موسسه رازی تولید و در کشور توزیع و مصرف می شود.

توجه به پدافند غیرعامل و دفاع زیستی با توجه به اهمیت بروسلوز در بیوتروریسم، دستیابی به دانش فنی جدید در تولید واکسن بروسلوز سویه Rev.1 و رونق تولید در کشور و جلوگیری از واردات واکسن به کشور از دیگر مزایای موفقیت این دستاورد پژوهشی است.