زنگ خطر آنفلوآنزای پرندگان در لرستان/ طیور استان‌های آذربایجان غربی و شرقی، البرز و گیلان درگیر این بیماری هستند
 
 

مدیرکل دامپزشکی استان لرستان گفت: موردی از آنفلوآنزای پرندگان در استان مشاهده نشده است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایسنا، «دکتر زینب محمدخانی» در کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت زنان و خانواده اظهار کرد: در سال ۹۵-۹۶ یک پیک آنفلوآنزای طیور در لرستان حادث شد.

وی افزود: ۲۵ کانون بزرگ طیور بومی و صنعتی با عملیات خوبی از سوی دستگاه‌های پشتیبان دامپزشکی در راستای ضد عفونی و قرنطینه‌ای و کنترل ورود و خروج کامیون‌های حمل طیور به استان انجام و این بیماری در سال ۹۷ و ۹۸ مهار شده است.

این مسئول ادامه داد: با توجه به اینکه طیور استان‌های آذربایجان غربی و شرقی، البرز و گیلان درگیر این بیماری هستند، زنگ خطر را داریم و نیاز است اعتباراتی به این امر اختصاص یابد.

مدیرکل دامپزشکی لرستان با بیان اینکه موردی از آنفلوآنزای پرندگان (طیور) در استان مشاهده نشده است، گفت: در بروز بیماری مذکور، مهاجرت پرندگان به تالاب‌های استان تاثیر دارد و در این راستا با همکاری محیط زیست استان نظارت بر تالاب‌ها را آغاز کردیم.

محمدخانی تصریح کرد: ۱۲ استان در پیک مرز هستند که خوشبختانه لرستان جزو بحران‌های آنفلوآنزای طیور نیست و با مقداری مواد ضدعفونی کننده که در انبار داشتیم مرغداری‌ها را ضدعفونی کردیم؛ البته کفاف ۱۰۰ درصد نمی دهد.